rc jet motoru

umut cara

Yeni Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Hepsi
arkadaşlar türbin jet motoruyla ilgilenen var mı? ne tür malzemeler kullanıyorsunuz detaylı bilgi verme şansınız var mı

Türbin motor- hangi malzemelerden üretilir- sanayi...

Kusura bakma üstad buraya yansıtabildim mi bilmiyorum da şuan kahkaha atıyorum:lol::lol: Sanırım çok cahilim.

Araştırırım, kaynak taraması yaparım diyordun ya. Araştırmanın ilk aşaması sormak olmamalı... Kolay gelsin :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
elimde bir plan var onu sanayiye gidip hangi malzemeden sizce yapiyim
Sanayi??
Bu nasıl bir sanayi sanırım. TAI fabrikasının yanında oturuyorsunuz . Öyle basit bir tornacıda yapılabilecek birşey olduğunu sanmıyorum.
Takıp ettiğim kadarıyla tübitak ın jet motoru yarışmasına katılanlar binlerce lira verip. 6 eksenli cnc gibi makineler kullanarak bunlari üretitiriyorlar.
Daha önce internette basit jet motoru yapanlar görmüştüm ama çok ilkel bir modele takılamıcak en fazla bir kaç saat çalışabilecek denemeler görmüştüm.
ama çok tehlikeli birşey bilmeyen birinin yapmasını önermem l

Bence scramjet yapin hareketli parcasi yok sanayici zorlanmaz. Yok bizim ucus yelpazemiz genis olsun derseniz PDE de olabilir. Mach5e kadar yolu var. Benim amcamin yegeni F16 suruyor. O demistiki f16nin motoru turbofanmis cok iyi degilmis. Amrika ozellikle bozuk yapmis yedek parca cok satsin diye. O yuzden turbofan yapmayin. Gonyali bilim adamlari cok daha iyisini yapmis ama aciklamiyorlar. Isterseniz biraz bekleyin onlar aciklayinca yelli ve milli motorumuzdan yaparsiniz.

Bence scramjet yapin hareketli parcasi yok sanayici zorlanmaz. Yok bizim ucus yelpazemiz genis olsun derseniz PDE de olabilir. Mach5e kadar yolu var. Benim amcamin yegeni F16 suruyor. O demistiki f16nin motoru turbofanmis cok iyi degilmis. Amrika ozellikle bozuk yapmis yedek parca cok satsin diye. O yuzden turbofan yapmayin. Gonyali bilim adamlari cok daha iyisini yapmis ama aciklamiyorlar. Isterseniz biraz bekleyin onlar aciklayinca yelli ve milli motorumuzdan yaparsiniz.
Bence screamjet en iyi geleceğin teknolojisi hareketli parça az daha basit bende bunu öneriyorum fakat çalıştırmak için mach bilemem kaçın üzerine çıkmak gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Efe Türk
Bence screamjet en iyi geleceğin teknolojisi hareketli parça az daha basit bende bunu öneriyorum fakat çalıştırmak için mach bilemem kaçın üzerine çıkmak gerekiyor
Bizim sanayide bilirsin kaç mach yapan usta var yaaa :lol:

Son düzenleme:
  • Haha
Tepkiler: Berk Eksin
Aslında istesek pulse jet motoru yapabiliriz ama...

Eskiden okuduğum kadarıyla V-1 deki motorlar aslında me-262 için tasarlanmış fakat kullanım ömrü en fazla 3-5 saat olduğu için sonradan " Biz bunu direkt gönderelim " demişler sanırım. Bi ram jet scram jet kadar olmasa bile bir gaz kelebeği haricinde hiçbir hareketli parçası yok. Ama isin kötü yanı bu motorlar kullanım ömrü bittiğinde veya hatalı üretim halinde çok ağır kaza/kırımlara yol açmış bu sebeple hobi amaçlı kullanılabilir mi oldukça şüpeli.

Yanlız bu fotorafı ararken bi güzellik buldum.

Sözüm meclisten dısarı : )

Son düzenleme:
  • Sevdim
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Aslında istesek pulse jet motoru yapabiliriz ama...

Eskiden okuduğum kadarıyla V-1 deki motorlar aslında me-262 için tasarlanmış fakat kullanım ömrü en fazla 3-5 saat olduğu için sonradan " Biz bunu direkt gönderelim " demişler sanırım. Bi ram jet scram jet kadar olmasa bile bir gaz kelebeği haricinde hiçbir hareketli parçası yok. Ama isin kötü yanı bu motorlar kullanım ömrü bittiğinde veya hatalı üretim halinde çok ağır kaza/kırımlara yol açmış bu sebeple hobi amaçlı kullanılabilir mi oldukça şüpeli.

Yanlız bu fotorafı ararken bi güzellik buldum.

Sözüm meclisten dısarı : )
Bir zamanlar Almanya'dan bir ramjet motor planı bir de ona uygun Boeing 727 tel kontrol planı getirtmiştim. Acaba bulabilir miyim... :lol:

arkadaşlar türbin jet motoruyla ilgilenen var mı? ne tür malzemeler kullanıyorsunuz detaylı bilgi verme şansınız var mı
Önce ekiple İHA tasarımı şimdi de Jet motoru imalatı :angry:

Bu şekilde foruma hobi dışında konular açmaya devam ederseniz, ne yazık ki üyeliğinizi YASAKLAMAK zorunda kalacağız @umut cara . Bu sizi bu konuda SON UYARIMIZ olsun :saygilar:

Bu forumun ahalisi yenilik düşmanı! :lol:
Bırakın yapsınlar.
Eskiden gazocakları vardı, hani Gazyağı dolu depoya pompayla hava basıp basıncı artırıyorsun. (hatta gelişmiş modellerde basınç ibresi bile vardı) Sonrasında ispirto ile ısıtlımıs borulardan gazyağını geçiriyorsun ve o borulardan geçen gaz yağı memelerden gaz buharı olarak çıkıp acaip yanıyor.
Bende bundan esinlenip bir ara jet motoru yaparım diye hayal kurmuştum ama o zamanlar 18 yaşımdaydım. Yaşım ilerledikce yapamayacağımı anladım.
Topu topu bu sisteme bir iki ufak tefek ekleme yeterlıydi halbuki...:)
Neyse bakalım sonuç ne olacak.

Arkadaş pek yarışmacı değil gibi daha çok yarışmaya katılmak istiyor fakat hiç bilgisi yok bir yarışmayı araştırmaya başlıyor sonra destek ve yeterli bilgi bulamayınca o kategori zor geliyor diğer bir kategoriye geçiyor diye anladım. Neyse konu benimde ilgimi çekmişti bu pulse jet motoru falan daha önce internette 3d yazıcıdan bile yapan görmüştüm. Onun dışına biraz araştırınca türkiyede bile meslek liselerin bölümlerinde bile jet motoru yapanlar var Birinden ayrıntılı bir bilgi gelirde bizde birşeyler öğreniriz diye bekliyordum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK