RC kumanda tavsiyesi

Mustafa karbuz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hiçbiri
Merhabalar.Öncelikle araba için ilerleyen zamanlarda da helikopter için kullanılabileceğim kumanda bakıyorum.Bu iki ürün nasıl sizce? önerilerinizi bekliyorum
TRY167.48

Son düzenleme:
Merhabalar.Öncelikle araba için ilerleyen zamanlarda da helikopter için kullanılabileceğim kumanda bakıyorum.Bu iki ürün arasında kaldım.
TRY167.48
TRY 184.46
Hakim olduğum bir konu değil ancak ikinci linkteki kumandayı helikopter için kullanabileceğiniz sanmıyorum. Zaten ürün bilgilerinde kullanılabilen modellerde "Rc araba tekne tankı modeli" denmiş. Bu iki seçenek arasından heli+araba için ilk model daha mantıklı gibi.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa karbuz
Sanırım bütçeyi biraz arttırmak gerekiyor çünkü, kumanda bu hobinin demirbaş malzemelerinden birisi. Bütçenin ciddi payı kumandaya ayrılmalı şeklinde bu forumda birçok uyarı okudum. İlgili konulara göz atarsanız çok daha detaylı bilgi ve öneri bulabilirsiniz.

Her ne kadar kaliteli model ve ekipman kullanırsanız. Kumanda kalitesizse bir anlamı kalmaz belki arabada bu geçerli olmaya bilir ama uçan modellerde kumanda dan ve alıcıdan kaynaklı en küçük bir hata tüm malzemeleriniz çöp olabilir. Benim tavsiyem kısıtlı bütçeler için en azından flysky i6/i6x yaklaşık 300-400Tl aralığında bulunabiliyor. Fiyatını gerçekten hak eden herhangi bir problemde binlerce çözüm bulabileceğiniz bir kumanda

En büyük masrafı kumandaya yapmanızı tavsiye ederim. "Kumanda demirbaştır". Modelinizi satsanız bile kumandanız duruma göre kalabilir ve başka modelde kullanmaya devam edebilirsiniz. İstisnalar dışında en az sıklıkla değiştirilen ekipmandır. Bu nedenle almışken iyisini (en azından rahatça kullanılabilir durumda olan asgari marka ve modeli) tercih edip geriye kalan bütçeye göre model seçiminde bulunmanız daha iyi olacaktır. Model Arabayı,hava araçları için üretilen "Stick Type" kumanda ile rahat kullanamazsınız. Kendinizi alıştırırsanız bu mümkündür ancak kara-deniz araçları için "Pistol Type" kumanda daha uygundur.

tp4056 lipo şarj modülü mevcut ona ayar çekip lipo pillari sarj için kullanabilir miyim?
10 liralık bir devre ile bu iş yapılabilecek olsa emin olun kimse şarj aletlerine 500, 600 lira harcamazdı. Yalçın Aydın ın da dediği gibi lipo şarj aleti demirbaş, kaliteli olması gereken bir alet. Yüzlerce, belki binlerce lira harcayıp aldığınız pilleri ucuz bir cihaz ile riske atmaya değmez, doğru koşullarda şarj edilmezlerse çok kolay bozulabilirler. Ayrıca lipo pillerin şakası olmaz, yanlış bir şey yaparsanız yanabilirler, her an patlamaya hazır bomba gibi davranmak gerekli.

tp4056 lipo şarj modülü mevcut ona ayar çekip lipo pillari sarj için kullanabilir miyim?

10 liralık bir devre ile bu iş yapılabilecek olsa emin olun kimse şarj aletlerine 500, 600 lira harcamazdı. Yalçın Aydın ın da dediği gibi lipo şarj aleti demirbaş, kaliteli olması gereken bir alet. Yüzlerce, belki binlerce lira harcayıp aldığınız pilleri ucuz bir cihaz ile riske atmaya değmez, doğru koşullarda şarj edilmezlerse çok kolay bozulabilirler. Ayrıca lipo pillerin şakası olmaz, yanlış bir şey yaparsanız yanabilirler, her an patlamaya hazır bomba gibi davranmak gerekli.
O kadar basit ve fiyat odaklı bakmak yerine biraz neyin ne olduğunu anlayarak karar vermek daha uygun olur.
BMS yani Battery Management System adlı devreler ile binlerce liralık şarj cihazlarının devreleri çok farklı değil. Şarj cihazlarını pahalı yapan şey, farklı pil kimyalarına uygun şarj modları içermeleri ve ekran vs gibi görsellikler. Tek bir pil türünü şarj edecekseniz uygun bir BMS ile aynı sonuçları alabilirsiniz.
Dikkat edilecek ilk nokta, kullanılacak BMS devresinin voltajı. Yani LiIon hücreler için olanların şarj bitim voltajları düşük olabilir. Özellikle LiPo için olan bir ürün kullanılmalıdır. İkinci nokta akım kapasitesi. Çekilecek akımdan daha yüksek bir kapasitede BMS seçilmelidir. Üçüncüsü şarj akımı sınırları.
Adı geçen TP4056 sadece tek hücreyi ve 1 A akım ile şarj eder. Hatta standart bir USB çıkışına bağlanırsa 500 mA ile ancak doldurur pili. Bu anlamda TP4056 bir BMS değildir. Piyasada benim görebildiğim BMS devreleri içinde en yüksek akım verebileni 40 A. Muhtemelen daha da yüksek olanı vardır ama ben göremedim.
BMS devresinin temel amacı, pil grubuna entegre edilerek pili dışarıya sadece iki ucuyla sunması ve buradan herhangi bir akım kaynağı ile şarj edilmesinin sağlanmasıdır. Modelcilik özellikle de uçan modellerle ilgilenenler için ise BMS devresinin pilin üzerinde sürekli kalması sakıncalıdır. Çünkü hemen tüm BMS devreleri aşırı akım çekilmesi halinde pili korumak için çıkışı keserler. Bu ise uçan bir modelde modelin kaybı anlamına gelebilir. Ancak bir BMS devresine uygun soketler lehimleyerek bir LiPo pili balans soketinden pekala güvenle şarj edebilirsiniz. BMS devresinin 10 ya da 30 lira olması burada bir şeyi değiştirmez.

O kadar basit ve fiyat odaklı bakmak yerine biraz neyin ne olduğunu anlayarak karar vermek daha uygun olur.
BMS yani Battery Management System adlı devreler ile binlerce liralık şarj cihazlarının devreleri çok farklı değil. Şarj cihazlarını pahalı yapan şey, farklı pil kimyalarına uygun şarj modları içermeleri ve ekran vs gibi görsellikler. Tek bir pil türünü şarj edecekseniz uygun bir BMS ile aynı sonuçları alabilirsiniz.
Dikkat edilecek ilk nokta, kullanılacak BMS devresinin voltajı. Yani LiIon hücreler için olanların şarj bitim voltajları düşük olabilir. Özellikle LiPo için olan bir ürün kullanılmalıdır. İkinci nokta akım kapasitesi. Çekilecek akımdan daha yüksek bir kapasitede BMS seçilmelidir. Üçüncüsü şarj akımı sınırları.
Adı geçen TP4056 sadece tek hücreyi ve 1 A akım ile şarj eder. Hatta standart bir USB çıkışına bağlanırsa 500 mA ile ancak doldurur pili. Bu anlamda TP4056 bir BMS değildir. Piyasada benim görebildiğim BMS devreleri içinde en yüksek akım verebileni 40 A. Muhtemelen daha da yüksek olanı vardır ama ben göremedim.
BMS devresinin temel amacı, pil grubuna entegre edilerek pili dışarıya sadece iki ucuyla sunması ve buradan herhangi bir akım kaynağı ile şarj edilmesinin sağlanmasıdır. Modelcilik özellikle de uçan modellerle ilgilenenler için ise BMS devresinin pilin üzerinde sürekli kalması sakıncalıdır. Çünkü hemen tüm BMS devreleri aşırı akım çekilmesi halinde pili korumak için çıkışı keserler. Bu ise uçan bir modelde modelin kaybı anlamına gelebilir. Ancak bir BMS devresine uygun soketler lehimleyerek bir LiPo pili balans soketinden pekala güvenle şarj edebilirsiniz. BMS devresinin 10 ya da 30 lira olması burada bir şeyi değiştirmez.
açıklayıcı anlatımınız için çok teşekkür ederim hocam

Uygun geldi demirbaş listeme ekledim hocam sağolun.
Rica ederim
ve ,
fiyatlarımızada bakın isterseniz,

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafa karbuz