RC Model Uçak Kaplaması Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Lazım ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Her ne kadar uçak kaplama denince akla ilk etapta kit toplama gelse de ; küçük kırımlar sonrası yapılan tamirlerden tutun da, taşıma sırasında meydana gelebilecek kısmı kaplama yırtılmalarının onarımına kadar, bir uçak modelcisinin iyi ya da kötü mutlaka bir fikri olması gereken bir konu.

Yani bunlar bir helici olarak benim şahsi yorumların :laugh: Değerli uçakcı kardeşlerimiz bu girişimi beğenmez ise hemen değiştirebilirim ;)

Evet gelelim konumuza. Malum geçenlerde Ömer abimizi evinde ziyarete gitmiş ve kaplama aşamasında olan Mustang P51 hakkında son durumu sizlerle paylaşmıştım.

Bu konumuzda ise"RC Model Uçak Kaplaması Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Lazım ?" ile ilgili yaptığım video çekimini paylaşıyorum. :saygilar:

NOT: Biraz uzun oldu ama teknik olduğu kadar keyifli bir muhabbet olduğu için kesinti yapmadan direkt yayınladım :yuppi:

Bu vesile ile Omer abimize lezzetli cayı, zevkli muhabbeti ve konu paylaşımı ıcın tekrar teşekkürler

"RC Model Uçak Kaplaması Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Etmek Lazım ?" Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

------------------------------------------------------------------------------------------
Orjinal Konu: Great Planes P51 D Mustang

Bu konuda kaplama ile ilgili resimli detayları paylaşan Ömer abimize bir kez daha teşekkürler

Kanatlardaki eleron menteşeleri yerlerini de açtıktan sonra modelin iskeleti ortaya çıktı, buyrun çıplak haliyle birkaç resim (umarım müstehcen bulmazsınız! :lollol: )
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabii burada atlamamamız gereken bir ayrıntı, kaplama öncesi tüm kaplanacak yüzeyleri zımpara nedeniyle oluşan balsa tozundan arındırmak. Bunun için elektrik süpürgesinin fırçalı ağzını kullandım. Aksi takdirde kaplamayı yapıştırmakta çok güçlük çekeriz.

Bu arada, motor kaputundaki çıkmaların yerlerini belirleyip açtım. Açtım derken, yanlış yapmamak için, bu işler defalarca tak sök ve alıştırma gerektirdiğinden çok fazla zaman alıyor. Bunun için Dremel, maket bıçağı, zımpara gibi her tür aleti kullandım.

Ve nihayet geldik kaplamaya. Kullanacağım kaplama Coverite'in (elimde olduğu için, istemesem de) gümüş grisi, siyahı ve Towerkote'un kırmızısı. Aletlerimizde hazır, başlayabiliriz...Ütünün üzerinde penyeden bir çorap var, yüzeyi çizmesin ve ısıyı doğrudan vermesin diye...Yanındaki çubuk havya kılıklı olan ise, dar yerler için.

Kaplama konusunda fazla bir ayrıntı yok. Dikkat edilmesi gereken şey, modelin arka kısmından başlıyoruz ve buruna doğru ilerliyoruz. Böylece ek yerlerimiz hava akımı yönünde oluyor. Diğer önemli noktaları videoda paylaşmıştık sanıyorum.

Kanat kaplamasına geçmeden önce, iniş takımlarının plastik bağlantılarının vida yerlerini hazırlıyoruz, ki sonradan zor olmasın.

Bu arada, yer darlığından, gövde koyduğum yerden düşerek model ilk kırımını yaşıyor. Balsadan inşa edilerek yapılan motor üst kaputunu tekrar yerine yerleştirip, yapıştırmam gerekiyor.

Kaplama sırasında yaşadığım en büyük sıkıntı, Micro Fill ile dolgu yaptığım gövdedeki kanat devamı olan kısımlar. Micro Fill kumdan kale gibi bir malzeme, suyla yumuşatılıyor, ama kuruyunca tanecikleri tutan bir şey kalmıyor. Bu nedenle, kaplamaya yapışıyor ve, düzeltmek için kaplamayı kaldırdığında, bir de yüzey içbükey olunca, kaplama bir daha yapışmıyor. Bunu önlemek için, dolgunun dökülen kısımlarında yeniden dolgu yaptım ve kuruduktan sonra sıvı CA yapıştırıcı ile ıslattım. Ama, macunun içindeki nemden dolayı CA reaksiyona giriyor ve yüzeyde kabarmalar oluşturuyor. Zımpara ile düzeltmeye çalıştım ama tam istediğim gibi olmadı. Bir dahaki sefere başka bir macun bulmam lazım!

Bir başka sıkıntı yaratan yer ise burun üstündeki siyah kısım. Burada kaplamayı uygun şekilde ve düzgün olarak kesebilmek için bir şablon oluşturmam gerekti. Ayrıca kaplama esnasında, bu kısımda üç yönde de eğim olduğu için, polyester kaplamayı potluk vermeden ve simetrik yerleştirmek çok uğraştırdı.

Burundaki kırmızılar da ayrı bir baş ağrısı oldu doğrusu.

Elinize sağlık, hiç sıkılmadan keyifle izlediğim bir video oldu. :bravo:

Hem sohbet, muhabbet hem de çok önemli tüyoların hepsi vardı, kesinlikle baştan sona izlenmesi gereken bir video bence. :thumbup:

:RCKolik:

Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş, arşivlik bunlar.

Mehmet, eline sağlık, çok güzel bir video olmuş. Hatta sohbet ederken farkına varmamışım, bayağı bir uzun olmuş. İyi ki gelmişsin, çay da sohbet de dostlarla güzel!... :)

Teşekkürler arkadaşlar, beğenmenize sevindim :thumbup:

Omer Erkan' Alıntı:
...... İyi ki gelmişsin, çay da sohbet de dostlarla güzel!... :)
Esas olan da bu değil mi abi %p Yoksa uçakmış, heliymiş, hobiymiş.... hepsi boş :D

dıscovery canal gibisiniz kardeşlerim

Ömer abiye ve mehmet beye teşekkürler. Bir isteğim olacaktı. Köpük malzemeye kaplama nasıl yapılır? Küçük bir parça üzerinde deneme olursa memnun olurum? :)

Büyük çaplı bir denemem olmadı, yalnızca parça strofor üzerinde bir kaç küçük deneme. Maalesef köpük malzemeye ısı ile yapışan kaplama yapmak pek mümkün değil. Yapışma sıcaklığında kaplama köpüğe tutunuyor. Ancak gerdirme sıcaklığında köpük de eriyor. Yapışma sıcaklığında bırakılırsa da sanırım gevşemeler yapacaktır.

Cevabınız için teşekkürler abi. Sizler tecrübelisiniz başka bir yol mesela saç kurutma hiç denediniz mi? Şu an kaplamalar elimde kaldı.

Ömer abi teşekkürler. Videonuzdaki teknikle ortadan başlayıp şaç kurutma makinasıyla saldırdım köpüğe. Bu arada kaplamayı döve döve yaptığınız için teşekkürler. Çok yormuştu beni ben dövemedim köpük üzerinde ama az hava kabarcıkları olsada toplu iğne ile çoğunu yok edebildim. Gördüğünüz kanat 2 saatimi aldı. Tekrar teşekkürler.

mehmet çağlar' Alıntı:
Ömer abi teşekkürler. Videonuzdaki teknikle ortadan başlayıp şaç kurutma makinasıyla saldırdım köpüğe. Bu arada kaplamayı döve döve yaptığınız için teşekkürler. Çok yormuştu beni ben dövemedim köpük üzerinde ama az hava kabarcıkları olsada toplu iğne ile çoğunu yok edebildim. Gördüğünüz kanat 2 saatimi aldı. Tekrar teşekkürler.
Biraz fazla uğraştırmış ama sonuç bence gayet başarılı Mehmet Bey :thumbup:

mehmet çağlar' Alıntı:
Fotoğraftan gözüktüğü kadarıyla sonuç gayet güzel, tebrikler Mehmet Bey. :bravo:

Mehmet bey, saç kurutma makinesini yapıştırmak içinmi, yoksa gerdirmek içinmi kullandınız? Çünkü ütü ile düşük sıcaklıkta yapıştırmada sorun yok. Ama gerdirme sıcaklığında ek yerlerinden geçilmez ise buralardan açabilir. Ama resimden güzel görünüyor, sahadaki durumdan bizi de haberdar ederseniz sevinirim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Herkese teşekkürler. Ömer abi 2400 wattlık kurutma makinasıyla yaptım. 2 kademe az üflemedesizin yaptığınız gibi bastırıp bekleyerek. Yalnız parmağımda yanmadı değil. Modelcilik uğruna bir iki parmak sorun değil :coolxf: Hem yapıştırma hem de gerdirme oldu. İşlem sonunda kanat dihidral açı aldı aşırı derecede. Isının etkisiyle ve gerilmeden kaynaklanan bozukluk olan açıyı 1 gün üzerine ağırlık bekleterek düzelttim. Zaten alt üst kanat bağlantılı model hatayı giderir düşüncesindeyim. Hafif hava kabarcıkları oldu onlarıda toplu iğne ucuyla patlattım. Videoyu tek sefer de yapamadım.