RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Özgür Evren Varol

Kıdemli Uye
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
2,918
Tepkime puanı
11,230
Yaş
42
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar, bir süredir aklımızda olan ama yoğunluktan bir türlü el atamadığım bu konunun adını koyup çalışmalara başlamış olmak adına bu PErşembe günü (28 Haziran 2018) Türkiye saati ile 22:00 da serinin ilk videosu olacak olan "Canlı Yayın" ile karşınızda olmayı planlıyorum.

Bu ilk yayında kompozit nedir, ne avantajları vardır, dezavantajları zorlukları nelerdir, ne tür malzemeler gereklidir vs gibi genel konuları konuşmayı planlıyorum.

Kompozit işçiliği RC modelciliğin her dalında kullanımı olan ve çok basit bir tamirat işinden, tüm uçağı yada helikopter gövdesini, tekneyi vs, yapmaya kadar varabilecek oldukça geniş bir konu, ve aslında sanılanın aksine, eğer tamamen kompozit bir model yapmak gibi bir niyetiniz yok ise, çok da zor olmayan, fazla ekipman gerektirmeyen bir işçilik. Bu yüzden bu video serisinin herkes için faydalı bilgi kırıntıları içerebilecek bir konu olacağını umuyorum.

Serinin ilerleyen videolarında da kısmen canlı yayınlarla kısmen de bantan videolarla, farklı şekil ve özelliklere sahip, fonksiyonel gereklilikleri de farklı farklı olan çeşitli parçaların kalıplarının yapımı ve sonrasında da bu kalıplarlardan da esas parçaların elde edilmesini anlatmaya çalışacağım.

Şu aşamada yapmayı planladığım, hem Hurricane hem de Panther için olan parçalar bu seride bize konu mankeni olarak eşlik edecekler :) Bu parçaların üretimleri sırasında vakum kullanmayacağım, niyetim bu tür kısmi parça üretimleri ve ticari kaygı ile yapılmayan kompozit işleri için ille de vakum pompası ve ilgili düzeneklerin gerekli olmadığını da uygulamalı olarak göstermek.

Perşembe akşamı görüşmek üzere :RCKolik:


Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
 
Son düzenleme:

Özgür Evren Varol

Kıdemli Uye
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
2,918
Tepkime puanı
11,230
Yaş
42
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
YARARLI LİNKLER, DÖKÜMANLAR
1-)
Burada pek çok farklı kompozit işi için eğitim yazıları var, her biri için gerekli malzemeler de listelenmiş durumda. Tabi adamlar kendi sattıkları mallardan listelemişler ama önemli değil, her üreticide benzer yada muadil ürünler var. Temel bilgiler için faydalı olacaktır.—————————————————————————————-

2-) Geçen gün eski dosyalarımı kurcalarken elimde fibreglast firmasından da pek çok öğretici döküman olduğunu hatırladım. daha önceden paylaştığımız CST firmasının dökümanlarına ilave olarak bunu da paylaşmakta fayda var:Bu site fazlasıyla ve oldukça yararlı bilgiler içermekte. (Ben elimdeki dosyaları 2008 de indirmişim ama görünüşe göre epey bir ilave de yapmışlar geçen zaman içinde)

Yeni başlayanlar için tavsiye edeceğim, ilk önce okunması gereken yazıları da listeleyeyim: 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Özgür Evren Varol

Kıdemli Uye
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
2,918
Tepkime puanı
11,230
Yaş
42
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
“Lost Foam” yöntemiyle yapılacak depo uygulaması
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet Kucuksari

Administrator
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
30,884
Tepkime puanı
33,527
Yaş
46
Konum
Kocaeli
İlgi Alanı
Heli
Konumuz indeks sayfa sıralamasında kaybolup gitmesin, güncel diyelim.
 

Benzer konular