RC sinyali pulse süresi göstergesi

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Bugün bir arkadaşım, girişe gelen PWM sinyalinin pulse süresini gösteren bir şey yapıp yapamayacağımı sordu. Benzer bir aleti sanırım daha sofistike bir sistemin bir parçası olarak görmüş. Bizim jetçi arkadaşlardan birinde... Kısaca olay şu: Servo tester ile yüzeylerin endpointlerini kontrol edip pulse değerini yani 800 - 2200 mikrosaniyelik pulse süresini kaydediyorsun. Sonra hiç sıkıntı çekmeden kumandanda ilgili kanal değerlerini buna ayarlıyorsun. Özellikle kumandada pulse süresini görebiliyorsan (anladığım kadarıyla Taranis'te bu mümkün) oldukça kullanışlı bir özellik oluyor.

Aslında alet son derece basit. Hele ki elimde 7 segment LED göstergeli çalışan bir takometre projesi varsa. :) Yapacağım tek şey az önce tamamladığım kodu işlemciye yüklemek. Çünkü giriş bağlantı konnektörüne kadar aynı her şey. Ehh hazırda plaketler de olunca... :)

Dört haneli yeterince parlak bir 7 segment gösterge 800 - 2200 aralığındaki rakamları göstermek için ideal. Ehh pulse süresini ölçmek zaten iş değil. :D Yarın inşallah videosunu da yüklerim...

Daha neler göreceğiz bakalım[emoji122] [emoji122] [emoji122]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eline saglik abi [emoji106][emoji5]

Ben de bi gadget isteyim mi??

Vay artık bazı projeler sıfırdan 1 gün bile sürmeden bitiyor :laugh: ;D

Fakat ben yine de bunu isteyen arkadaşın tam olarak nerede kullanacağını anlamadım :rolleyes: ???

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bugün bir arkadaşım, girişe gelen PWM sinyalinin pulse süresini gösteren bir şey yapıp yapamayacağımı sordu...

Babam herzaman derdi arkadaşlarına çok dikkat et diye. :) O nasıl bir arkadaş öyle Sümer abi, korkutuyorsunuz beni..... :lollol: :lol: :lol: :lol:

Neyseki benim arkadaşlar gelipte bu zamana kadar " Türker elinde ihtiyaç fazlası zenginleştirilmiş uranyum çubuğu var mı ? " falan diye sormadılar çok şükür. ;D

Valla ne yapıyorsun, neden yapıyorsun kendi cahilliğimden dolayı hiçbirşey anlayamadım abi ama eminim en güzelini yaparsın. :saygilar:

Arkadaş çok önemli birşeydir, babam haklıydı. :RCKolik:

Emre Kaman' Alıntı:
Eline saglik abi [emoji106][emoji5]

Ben de bi gadget isteyim mi??
Türker Akgün' Alıntı:
Babam herzaman derdi arkadaşlarına çok dikkat et diye. :) O nasıl bir arkadaş öyle Sümer abi, korkutuyorsunuz beni..... [emoji38]lol: [emoji38] [emoji38] [emoji38]

Neyseki benim arkadaşlar gelipte bu zamana kadar " Türker elinde ihtiyaç fazlası zenginleştirilmiş uranyum çubuğu var mı ? " falan diye sormadılar çok şükür. ;D

Valla ne yapıyorsun, neden yapıyorsun kendi cahilliğimden dolayı hiçbirşey anlayamadım abi ama eminim en güzelini yaparsın. :saygilar:

Zenginini boşver. 2mm fakir uranyum çubuğu varsa pushrod yapalım :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sumer abi bana bir servo tester lazim. 3 veya 4 cikisi olan, 5-8,4v arasinda calisabilecek, 8-10A kadar akim gecirebilecek. Neutral ve manuel modlari olmasi yeterli, swipe yapmasina gerek yok. Pulse gosterse de olur, gostermese de, ama asil onemli olan bunu hem 1520 neutral olan standart servolarda, hem de ayrica 760 neutral olan kuyruk servolarinda kullanabilecegim iki modu olmasi.

Piyasada 8,4v calisabilecek tester yok gibi, olan da 760us desteklemiyor. Bu noktada bir bosluk var [emoji1]

Emre Kaman' Alıntı:
Sumer abi bana bir servo tester lazim. 3 veya 4 cikisi olan, 5-8,4v arasinda calisabilecek, 8-10A kadar akim gecirebilecek. Neutral ve manuel modlari olmasi yeterli, swipe yapmasina gerek yok. Pulse gosterse de olur, gostermese de, ama asil onemli olan bunu hem 1520 neutral olan standart servolarda, hem de ayrica 760 neutral olan kuyruk servolarinda kullanabilecegim iki modu olmasi.

Piyasada 8,4v calisabilecek tester yok gibi, olan da 760us desteklemiyor. Bu noktada bir bosluk var [emoji1]

Hepsi kolay da şu 8 - 10 A akım geçirme olayına takıldım. :)

Türker Akgün' Alıntı:
Babam herzaman derdi arkadaşlarına çok dikkat et diye. :) O nasıl bir arkadaş öyle Sümer abi, korkutuyorsunuz beni..... :lollol: :lol: :lol: :lol:

O arkadaş benim Türker bey. Baktım Sümer hoca ortalıkta boş boş geziyor, kimseye bulaşmasın diye uğraşabileceği bir şey yarattım :D
Şaka bir yana, Sümer hoca sakal bıraksa kendisine Noel baba diye hitap edeceğim...
:saygilar:

Bu akşam bir aksilik olmazsa pulse göstergesi hazır olacak. Emre'den gelen fikir ile profesyonel bir servo tester geliştirmeye karar verdim. Klasik servo tester işlevlerine ek olarak reverse sinyal çıkışı ve pulse süresi göstergesi falan olacak. :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu akşam bir aksilik olmazsa pulse göstergesi hazır olacak. Emre'den gelen fikir ile profesyonel bir servo tester geliştirmeye karar verdim. Klaisk servo tester işlevlerine ek olarak reverse sinyal çıkışı ve pulse süresi göstergesi falan olacak. :)
Vay arkadaş, projenin biri bitiyor, diğeri hemen başlıyor :thumbup: :bravo:

Uygun fiyatlı olursa "Servo Tester" ben de sipariş edebilirim :laugh: ;D

Sumer abi supersin demis miydim daha once? :D

Abicim ampere cok takilma, yuksuz servonun o kadar cekecek hali yok zaten, ben de onu neden oyle yazmisim simdi dusununce sasirdim :D

Ama soyle her yonuyle tam bir servo tester bence her turden modelciye lazim temel bi cihaz. Sabirsizlikla bekliyorum :)

İlk aşama tamam... Takometrenin işlemcisine yeni kod atıyorsun. Oluyor PWM pulse göstergesi! :) :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:saygilar: :halay:

Abi bana acele etme, bir ay beklersin demiştin. Senin bir ayın 24 saat bile sürmüyor anlaşılan... :thumbup: