RC Türk Yıldızları Ekibi

İlgi Alanı
Uçak
Herkese selamlar, konu RC Uçak ve Öneri bölümüne de uyar ama keyfi olduğu için sohbete yazayım dedim. Öncelikle kısa hikayemi anlatıp fikrime geçmek istiyorum;

Ben Salih, bazılarınızın bileceği üzere 16 yaşındayım. 10 yaşından beri de asuman aşkıyla yanıyorum, bir gün Türk Yıldızları'nda uçmaksa en büyük hayalim(di). Ancak birkaç yıl önce yüzüme vurulan "renk körü" olmam gerçeği ile hayallerim rüyalarımda kaldı. Ben de pilot olamayacağımı anlayınca, havacılıkla (ve Türk Yıldızları) ilgili birçok şeyi inceleyip yapabileceklerimi gözden geçirdim. Havacılıkla ilgili birçok meslek zaten renk körlüğünden eleniyordu. Ben de model uçak ve sanal havacılığa yöneldim ve hem forumumuzla hem de sanal Türk Yıldızları'yla tanıştım (bilgi için bkz, ). Sanal Türk Yıldızları meselesi çok masraflı, bilgisayarı lövyesi gaz kolu vb pahalıya (minimum 50.000-60.000 tl) patlıyor. Model uçak nispeten daha ucuz bir seçenekti ve 3-4 ay önce model uçak hobisine başladım. Başlarken de birincil amacım uç(ur)abilmek, ikincil amacım ise model Türk Yıldızları veya Solotürk ekibinde pilotluk yapabilmekti.

Fikrimi daha önce Kadir Kurt abim tanışma konusunda belirtmiş, 7 uçaklık RC Türk Yıldızları ekibi. İnternette araştırdığım kadarıyla dışında TR'de böyle bir ekip yok. Ben de diyorum ki, birçok şeyde olduğu gibi bu konuda ilk olmak isteyen birileri bu forumda kesin vardır, türbinli veya jet motorlu, FPV kullanılan ve stabilitesi mükemmel olan 7 (veya daha az sayıda başlanıp duruma göre artabilir) uçakla RC uçakla bir akrobasi timi oluşturulabilir mi?

Şimdi diyeceksiniz ki (haklısınız da) daha 3-4 aylık modelcisin, ne biliyorsun da ne anlatıyorsun? Benim amacım zaten liderlik değil, yapabileceğim konusunda da bir iddiam yok. Ayrıca niyetim 3 gün sonra değil, uzun soluklu emin adımlarla gidilip 2-3 (belki daha fazla) yıl sonra bir şeyler başarabilecek bir takım kurulması. En kötü ihtimalle simülatörde denenebilir bence. Sonuçta forumda harika pilotların olduğu aşikar.

Belki şimdi değil ama birkaç yıl sonra kendimi geliştirip (kurulursa) takıma katılmayı ben de çok isterim. Zaten içimizde pilot olmak isteyip çeşitli sebeplerle olamayan varsa az çok beni anlar.

Şimdiden dikkate alanlar için teşekkürler, saygılarımla.:saygilar::RCKolik:

Türbinli model uçakların geneli havada en fazla altı dakika kalabiliyor. O kadar uçağın kalkması, sonra havada toplanmaları, inmeleri derken yetersiz bir süre. Bir de son kalkacak uçak sahipleri diğer uçaklar kalkana kadar baya bir, yerde motor çalıştıracak. Bu motorların servis süreleri 25 saat ve bakımları pahalı. Yani kimse beklemeye yanaşmaz. Türbin motorlu model uçak sahibi kaç kişi çıkar Türkiye'de bu da var. Bence oluşturulamaz.

Türbinli model uçakların geneli havada en fazla altı dakika kalabiliyor. O kadar uçağın kalkması, sonra havada toplanmaları, inmeleri derken yetersiz bir süre. Bir de son kalkacak uçak sahipleri diğer uçaklar kalkana kadar baya bir, yerde motor çalıştıracak. Bu motorların servis süreleri 25 saat ve bakımları pahalı. Yani kimse beklemeye yanaşmaz. Türbin motorlu model uçak sahibi kaç kişi çıkar Türkiye'de bu da var. Bence oluşturulamaz.
Türbini hep scale jetlerde gördüğüm için örnek olarak verdim. Benim bilmediğim envai çeşit seçenek vardır muhtemelen. Dediğiniz doğru maddi ve manevi açıdan zor bir proje. Ancak tüm hareketler olmasa da bir kısmını bile 5-10 dakikalık bir gösteride yapabilen bir "akrotim" kurulsa bence harika olur. Hem belki uluslararası rc air show'larda ülkeyi temsil ederiz fena mı olur?:D

Türbini hep scale jetlerde gördüğüm için örnek olarak verdim. Benim bilmediğim envai çeşit seçenek vardır muhtemelen. Dediğiniz doğru maddi ve manevi açıdan zor bir proje. Ancak tüm hareketler olmasa da bir kısmını bile 5-10 dakikalık bir gösteride yapabilen bir "akrotim" kurulsa bence harika olur. Hem belki uluslararası rc air show'larda ülkeyi temsil ederiz fena mı olur?:D
Ama asıl sorun model uçakların uçuşu sizi gerçeklerindeki gibi etkileyecek mi? Çünkü bana uçak gibi gözükmüyor uçuşları. Ölçekten dolayı çok hızlı ve çevik görünüyorlar. Şunun gibi olsalar baş tacı:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ama asıl sorun model uçakların uçuşu sizi gerçeklerindeki gibi etkileyecek mi? Çünkü bana uçak gibi gözükmüyor uçuşları. Ölçekten dolayı çok hızlı ve çevik görünüyorlar. Şunun gibi olsalar baş tacı:
Linkini verdiğim tekli uçak 1/6 ölçekli (ortalama) ve 300 km/h hıza çıkabiliyormuş. O video ve diğer videoların yorumlarından söylendiğine göre "gerçek uçak gibi" gözüküyormuş, ben onların yalancısıyım. da uçurulan uçak. Feibao F5 diye geçiyor. Kanaatimce bunların da uçuşu Türk Yıldızları kadar olmasa da epey etkileyici olur, becerebilirsek tabii. Keza istediğimiz stabiliteye ulaşması için de uçağın biraz büyük olması gerekiyor, bahsettiğiniz hız ve çeviklik problemi o şekilde halledilir bence.

Benim asıl kafama takılan şu, solo'ların yaptığı hareketler zaten yapılır ama pasaj geçişler (4'lü veya 7'li) gerçekteki kadar koordineli ve yakın nasıl yapılacak? FPV olsa bile o boyutta bir uçağı uçurmak epey maharet isteyecek.

Bu arada videodaki yolcu uçağı o kadar usul uçuyor ki istemsizce tüm videoyu izledim:lol:.

O yazımı dün gibi hatırlıyorum. Zaman gerçekten hızlı geçiyor :)

Yapılabilir neden olmasın. Fakat böyle bir şey ekip işi olacağı için bir çok parametre söz konusu olur. Maddiyat, zaman, pilotaj, arkadaşlık vs.
Bunların hepsi de bizim ülkemizde bir arada olur mu bilemedim...

Öncelikle yaşına göre gerçekten kendini çok güzel ve düzgün ifade ettiğin için seni canı gönülden kutluyorum @Salih Çağlar :bravo:

Ne yazık ki senin yaşıtların bırak bu kadar güzel ifade etmeyi daha yazdıkları yazılarda noktalama işaretlerini kullanmaya üşeniyor :embarras:

Fikir gerçekten de güzel bir fikir ama Türkiye’de yapılabilirliği çok zor :embarras: Ekonomik imkansızlıklardan tutta, uçuş alanı,sadece bizim insanımızda olan anlamsız egolarına kadar çok fazla olumsuz etken var.....

Ama kimbilir belki yıllar sonra, şayet bunları aşabilirsek, ülkemizde de bu tür oluşumları görürüz, yani inşallah :)

Yapılabilir neden olmasın. Fakat böyle bir şey ekip işi olacağı için bir çok parametre söz konusu olur. Maddiyat, zaman, pilotaj, arkadaşlık vs.
Bunların hepsi de bizim ülkemizde bir arada olur mu bilemedim...
Maalesef haklısınız. Pilotaj ve arkadaşlık bence buradakiler için sorun olmaz ancak maddiyat ve zaman işleri biraz zorlaştırıyor.
Bahsettiğim tam olarak bu tarz bir şey. Sadece Türk Yıldızları'nda olduğu gibi hem çok uçaklı pasaj geçiş, hem de solo geçişler olsa daha güzel olur diye düşünüyorum. Hem tonolu yükseliş/köşeli tono gibi solo hareketleri çok ilgi çekici oluyor.:hoppa:
Öncelikle yaşına göre gerçekten kendini çok güzel ve düzgün ifade ettiğin için seni canı gönülden kutluyorum @Salih Çağlar :bravo:

Ne yazık ki senin yaşıtların bırak bu kadar güzel ifade etmeyi daha yazdıkları yazılarda noktalama işaretlerini kullanmaya üşeniyor :embarras:
Teveccühünüz:saygilar: ben teşekkür ederim bana kattıklarınız için.
Fikir gerçekten de güzel bir fikir ama Türkiye’de yapılabilirliği çok zor :embarras: Ekonomik imkansızlıklardan tutta, uçuş alanı,sadece bizim insanımızda olan anlamsız egolarına kadar çok fazla olumsuz etken var.....

Ama kimbilir belki yıllar sonra, şayet bunları aşabilirsek, ülkemizde de bu tür oluşumları görürüz, yani inşallah :)
Ekonomik imkansızlıklar en büyük sorun. ATF versiyonu bile 3000 usd'den başlıyor ki günümüz kuruyla 21.000 tl. RTF almaya kalksak zaten 15.000 usd, astronomik bir rakam. Dediğiniz gibi ileride inşallah bir gün gerçekleşir, ben de bir parçası olabilirim. Arka planda ufak ufak bu projeyle ilgilenmeyi sürdüreceğim ben:evil::thumbup:.

Herkese görüşleri için çok teşekkürler:saygilar: konuyla ilgilenen olursa bana ulaşabilir, kendimi geliştirince önceliğim bu olacak. Şimdilik bahsettiğimiz parametreler yüzünden Türk Yıldızları'nı bir kenara koyalım o zaman. İleride ölçekli bir Solotürk yapmak benim için daha kolay olacak gibi.:thumbup:

Geçen sene ben de sanal Türk Yıldızları'nın 2 numarası Kurtcebe abiyle tanışmıştım. Yaptıkları şey inanılmaz ötesi. Çok fazla emek, çok fazla antreman ve inanılmaz bir uyum. Geçen seneki uluslararası bir gösterilerini canlı yayında izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu.
Model uçaklarla kol uçuşu yapmak da çok keyifli birşey kesinlikle. Jet uçaklarına gitmeye gerek yok. İki kişi bile yan yana gelip pistten birlikte kalkıp piste birlikte ya da peşi sıra inebilir. Jet uçaklarıyla çoklu kolda bu seviyelerde uçuş mevcut ekonomik şartlarda pek zor :) Ekonomik faktörlerin dışında ciddi zaman ve emek de harcamak gerekiyor.

İfadelerinin düzgünlüğü ve tutkuyla havacılığa duyduğun sevgi için de ayrıca seni tebrik ederim Salih.

İfadelerinin düzgünlüğü ve tutkuyla havacılığa duyduğun sevgi için de ayrıca seni tebrik ederim Salih.
Çok sağ olun:):saygilar:.
Geçen sene ben de sanal Türk Yıldızları'nın 2 numarası Kurtcebe abiyle tanışmıştım.
İnşallah bir gün bana da nasip olur. En büyük hayallerimden biri de sanal Türk Yıldızları'nda uçabilmek zaten. Şu an durum müsait değil ama üniversitede umarım.:thumbup:
Yaptıkları şey inanılmaz ötesi. Çok fazla emek, çok fazla antreman ve inanılmaz bir uyum. Geçen seneki uluslararası bir gösterilerini canlı yayında izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu.
Model uçaklarla kol uçuşu yapmak da çok keyifli birşey kesinlikle. Jet uçaklarına gitmeye gerek yok. İki kişi bile yan yana gelip pistten birlikte kalkıp piste birlikte ya da peşi sıra inebilir. Jet uçaklarıyla çoklu kolda bu seviyelerde uçuş mevcut ekonomik şartlarda pek zor :) Ekonomik faktörlerin dışında ciddi zaman ve emek de harcamak gerekiyor.
Kesinlikle katılıyorum. Kol uçuşu gerçekten çok keyiflidir, gerek oyunda gerek gerçekte gerek model uçakta. Yine dediğiniz gibi elektrik motorlu iki uçak bile "uzak" kol uçuşuyla kalksa hem görsel hem duygusal hoş bir kalkıştır. Umarım bir gün ekonomik, mekansal, manevi her sorun aşılır da böyle bir ekip kurabiliriz. :)
O zamana kadar projeler için bilgi depolayıp tecrübe edinmeye tam gaz devam!:halay::RCKolik:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu
Düşüncen çok güzel olmakla birlikte Türkiye şartlarında zor değil bence imkansız. En azından ileriki 10 yılda diye düşünüyorum.

Hedefin çok çok büyük. Bu güzel fakat büyük hedefe ulaşmak için önce küçük hedeflerini başararak ilerlemelisin. Mesela Sarven abinin dediği gibi önce patlar motorlu uçaklarla çoklu uçuşlar deneyebilir hatta denemeyi geçip bu konuda kendini geliştirebilirsin.

Aynı zamanda iki kişi koordineli uçuş yapacaksa bu iki kişinin tek başına oldukça stabil bir uçuş yapabilecek kapasitede olması lazım. Hatta belki daha ilerisi. Yani tek başına oldukça stabil bir uçuş yapmak da bir hedef olabilir senin için. Ve modelcilik dediğimiz şey aylar veya yıllarla elde edilmiyor. 10 yıllar harcanılıyor ve yine de modelciliğin sonuna gelinmiş olunmuyor. Bu konuda çok şanslısın. Çünkü modelciliğin son bölümüne gelebilmek için önünde hayli uzun bir zaman var :)
Çok güzel bir hedefin var. Tebrik ederim :saygilar:

Düşüncen çok güzel olmakla birlikte Türkiye şartlarında zor değil bence imkansız. En azından ileriki 10 yılda diye düşünüyorum.

Hedefin çok çok büyük. Bu güzel fakat büyük hedefe ulaşmak için önce küçük hedeflerini başararak ilerlemelisin. Mesela Sarven abinin dediği gibi önce patlar motorlu uçaklarla çoklu uçuşlar deneyebilir hatta denemeyi geçip bu konuda kendini geliştirebilirsin.

Aynı zamanda iki kişi koordineli uçuş yapacaksa bu iki kişinin tek başına oldukça stabil bir uçuş yapabilecek kapasitede olması lazım. Hatta belki daha ilerisi. Yani tek başına oldukça stabil bir uçuş yapmak da bir hedef olabilir senin için. Ve modelcilik dediğimiz şey aylar veya yıllarla elde edilmiyor. 10 yıllar harcanılıyor ve yine de modelciliğin sonuna gelinmiş olunmuyor. Bu konuda çok şanslısın. Çünkü modelciliğin son bölümüne gelebilmek için önünde hayli uzun bir zaman var :)
Çok güzel bir hedefin var. Tebrik ederim :saygilar:
Kesinlikle katılıyorum:thumbup:. Aksilik olmazsa birkaç ay içinde ilk uçuşumu yapacağım. Trainer uçağım hakkında çalışmalarım sürüyor:). Daha sonrasında dediğiniz gibi adım adım gitmeyi hedefliyorum. Önce solo stabil uçuşlar ve hafif akrobatik hareketler, daha sonra bunu ikinci bir kişiyle denemek derken belki 5 belki 10 yıl sonra küçük de bir ihtimal olsa hayalimdeki tarz bir takım kurabilirim. Kuramazsam bile birçok şey öğrenmiş olurum.

İmkansız meselesindeyse, "zoru yaparız imkansız vaktimizi alır" mottosuyla yola çıkmayı severim:coolxf::D. İmkansızı başaramasam bile solo akrobasi öğrenmiş olurum. Sonrasına oraya gelince karar veririz:).

Çok sağ olun değerli yorumlarınız için.:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK