RC Uçak Ağırlık yük taşıma

İlgi Alanı
Multikopter
Herkese öncelikle merhaba RC yarış drone larıyla 5 aydır uğraşıyorum yarışma için rc uçak yapmaya karar verdim yarışma şartlarında uçağın 1 kg geçmemesi (yük hariç) , 500 gr lık bir yükü taşıması gerek ve uçağın alanın 1m2 geçmemesi gerek. Elimde alıcı kumanda ve 1300 mah 3s 65c pil ve 1300 mah 4s 90 c pil mevcut motor esc ve gövde önerilerinizi alabilir miyim ?

Max 6 dk uçması gerek. Hava aracının kanat açıklığı ve uzunluğu en fazla 1x1 m2 alan ile sınırlıdır diyor hocam.

Drone ile uçak uçurmak hayli farklı pilotaj gerektiriyor.
İlk kez bir uçak uçuracaksanız. Stal hızı (havada tutunma) düşük bir model olmalı.
Olası düşmelerde en az hasar alması için hem süzülme yeteneği iyi olmalı, hemde hafif olmalı.
Yavaş ve yük taşıma düşününce iki tip kanat profili aklıma geliyor.
You must be registered for see images attach

You must be registered for see images attach

Bunları kapron veya bulabilirseniz deprondan yapabilirsiniz.
200-250 watt civarı bir motor
20-40 A esc işinizi görür.

Hocam öncelikle çok teşekkürler bir sorum daha olucak. Rc ucakta yuk tasima kanat boyutunamı bağlı yoksa motor kuvvetinemi daha çok bağlı son olarak. Piper j-3 cub ornek olarak verebilirmiyiz kanadi ustte ve onde olduğu için

Yük taşımaya etken uçağın toplam ağırlığı ile kanat yüzey alanının ilişkisine bağlıdır.
Ancak önemli faktörlerden biri de kanat aerofoil (kesit) yapısıdır.
Kanadın üstte olması daha dengeli bir uçuş verir.
Motor gücü elbet en önemli etkenlerdendir. Tüm sistemi kanatların kaldırma hızına ulaştırmalıdır. :)
Her modelin (eğitim, spor ve akrabosi) yapısına göre farklı motor gücü gereksinimi olur.
Kanadın önde yada biraz geride olması estetik kaygıdan ziyade ağırlık merkezi (CG) ile ilgilidir.

anladım hocam çok teşekkürler .