Rc Uçak İçin Nereden Başlamalı

Yılmaz Yılmaz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öcelikle herkeze merhabalar.
Arkadaşlar çok kararsızım. Volantex firstar almıştım geçen yıl sıfır bilgi ile sahaya çıktım CG'nin ne demek olduğunu öğrendiğimde uçağı baya hırpaladığım için artık çok geçti. o kadar çok deneme yaptım ki öğrenilmiş çaresizlik oluştu quadcoptere geçtim APM ile gps destekli fpv yapıyorum ama hiç keyif vermiyor aklım uçakta hep. Aradan geçen bir yılda uçak ile ilgili herşeyi okudum forumda ancak konuların çoğu başarısızlık hikayesi olunca şevki kırılıyor insanın. bu arada telefona indirdiğim simulator ile 8 aydır uğraşıyorum.

elimde 4200 mah lipo esc motor pervane apm gps köpük kesme aleti her şey var sizce ne yapmalıyım
1. sahibinden de satılan 50 tl lik zagi gövdesine apm ile kurulum yapmak(apm yi stabilizer olarak kullanmak istiyorum)
2. Soaraction siparişi verebilirim(korkum ilk uçuşta yer çakıp parçalamak balsa olunca tamiri zordur diye düşünyorum)
3. Bangoodan zohd nano talon siparişi vermek (stabilizeri sayesinde rahat uçar galiba)

NOT: forumdaki ilgili konuları okudum

Bence kopuk ucaklarla kendiniz yaparak baslarsaniz suanki bilgi birikiminizle gayet guzel ve keyifli isler cikartabilirsiniz. Emin olun yeterli bilgi seviyesine ulastiktan sonra kirim bile tecrube ve keyif veriyor (keyif kismi kopuk ucaklar icin gecerli bence :) cunku maliyet dusuk ve nispeten daha az emek. Hem ucus konusunda tecrube sahibi oluyorsunuz hemde ucusun mantigini cozebiliyorsunuz)
Kesinlikle vazgecmeyin :)

• Beğen
Tepkiler: Yılmaz Yılmaz
Kanat açıklığı fazla olan -planör gibi- ve yavaş uçan düşük güçte bir motor takılı bir modelle başlamak en iyisidir.

• Beğen
apm ye nispeten hakimim ucakta stabilizer olarak kullanmak işi kolaylastirmaz mi ?. Yada sp racing f3 tarzi bir fc ile inav da olabilir. Şuan arabam olmadigi icin zagi tasimak icin daha rahat ama oda cok hizli emin olamadim

Soar Action için:

Zagi başlangıç için zordur. Uçak modellerinin kanatları çıkabilir, rahat taşınabilir.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Savaş bey merhaba.
Elinizdeki malzemelerden nasıl motor ve esc olduğunu da yazarsanız uçak modeli hakkında net bir fikir oluşabilir.
Piliniz başlangıç modellerinde aranan birinci özellik diyebileceğim HAFİF olma gereksinimini pek karşılamaz.
Zira 4200 mAh piliniz muhtemelen 3S dir ve bu pilin C değerine bağlı 400-500 gr arası bir ağırlık demektir.
Başlangıc modellerinin el verdiğince hafif olması ve pilinin sadece 5-10 dakika uçuşu sağlayacak kadar olması modelin HAFİF çıkmasına ve dolayısıyla
Olası başlangıç acemiliğinden kaynaklanacak düşmelerde HASAR ce KIRIMI en aza indirgeyip moral bozukluğuna meydan vermez.
Küçük bir pil (1000-1300 mAh arası) edinip motorunuzun ve esc nizin degerlerini verirseniz kendi yapabileceğiniz veya yapımını forumda izleyip uygulayabileceğiniz model önerisi daha bir akla yatkın.
APM ile ucak uçurma işini biraz ertelmenizde de fayda var şimdilik.
Kolay gelsin. :)

• Beğen
Elimde turnigy 1400 kv ve racerstar 2216 810 kv motor 40 a esc var pil de 2s 800 mah ve 3s 4200 mah pil pil var. Ilki az ikincisi fazla gelecek pil almam gerekir buyuk ihtimalle

Önceki mesajda yazdıgım gıbı başlangıç için modelin hafif olması elzemdir.
-2S 800mAh pil için 2500-3000 kv mini motor, 5-6 inc pervane ile olabilir.( Küçük bir model için.)
-2216 810 kv için ise 8-10 inç pervane ve 1500 mAh civarı 3S pil...
Motorunuza veya pilinize göre kombinasyon tamamlamak size bağlı. :)

Moderatör tarafında düzenlendi: