RC Uçak Modelim hakkındaki fikirleriniz

• Konbuyu başlatan Üye silindi 14992
  • Başlangıç tarihi
  • 2,132
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ü

Üye silindi 14992

Guest
Merhabalar 15 günden beridir uğraşıp kendime bir rc uçak yaptım . Daha önce deneyimim yok
uçak bilgilerm şöyle ;
1000 mm kanat genişliği
165 mm chord
Flat bottom airfoil
600 mm uzunluk
Hücum kenarının 4 cm gerisinde CG
Barn Aileron , rudder ve elevator mevcut
Kuyruktan iniş takımlı
Kanatlar 2 derece açı ile gövdeye üstten kanat şeklinde montajlı
A2212 1000 kv motor 1045 pervane ile tek motorlu ( motor max 13a) ( verilerde 850 gr thrust yazıyor ancak ben 600 gr thrust elde ettim )
11.1v gücünde anlık 30A akım döken Li ion piller mevcut
20a esc
Nrf24l01 haberleşme sistemi ile haberleşiyor
Arduino ile Servo kontrolü sağlanıyor
Toplam ağırlık 800 gr
Uçak zeminde iken kanatlar zemin ile 10 derecelik açı yapıyor ( ilk kalkışta 10 derece hücum acısı olsun diye yaptım ama bilmiyorum )
Uçak malzemesi kereste incelterek yaptım .kanatların altını mukavva ile kapattım
İlk olarak kalkış yapsın yeterli benim için ?

Saygıdeğer forum üyeleri , sormak istediğim konu bu uçağı uçurmadan önce yaptığım hatalar neler ?neleri düzeltmemi önerrsiniz ?Uçak bana ağır geldi . Bu tip bir motorda min thrust /weight ratio ne kadar olmalı .
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum

• Beğen
Tepkiler: Yasemin Ayas
Henüz elektronik bitmedi o kısımlar açık ancak iskeleti genel olarak böyle

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhabalar 15 günden beridir uğraşıp kendime bir rc uçak yaptım . Daha önce deneyimim yok
Keşke bu işler bu kadar kolay olsa, hiç uçuş tecrübeniz yok ve hiç normal uçak uçurmamışsınız. Keşke ilk model olarak uçuşu teyid edilmiş bir modeli plandan yapsaydınız. İşiniz çok daha kolay olurdu.
Bu şekilde hareket ederek, hobiye daha başlamadan bırakmak durumunda kalabilirsiniz :saygilar:

Vay sadece uçağı değil kumandayı da kendiniz yapmışsınız :eek: Valla ne diyeyim iyi cesaret :rolleyes: Sizs kolay gelsin zira çoook işiniz var....
Yahu niye bu kadar abartıyorsun? Sonuçta model uçak. Atla deve değil. İki çubuk var, sağa sola ileri geri oynatıyorsun uçak uçuyor. Kumandanın nasıl yapılacağı yutubda var. Kodu da indirip işlemciye attın mıydı tamam işte. Bu şekilde hevesli gençlerin heveslerin niye kırıyorsun ki??? :lol:

Bence ucak cok guzel olmus kumandaya bile gerek her turlu ucar .

Saygıdeğer abilerim forumda sizden bilgi almak için konu açtım . Küçük düşürülmek veya sizin tecrübeleriniz karşısında ezilmek için değil ! Evet eleştirmek kolay.mükemmel malzemelerle bunu yapmak daha iyi sonuçlara yol açar Lakin bütçe denen bir problem var ve tüm bu tahtaları kırık meyve kasalarını işleyerek yaptım . Korona dolayısıyla malzeme bulamadığımdan böyle bir yol izledim . Yazılım konusunda zaten bir birikimim var. Arduino bu işler için biraz hantal ama 500 TL ye kumanda alamazdım . Sizler gibi model uçağa yıllarını vermiş abilerim tarafından destek görmemek beni üzdü . Yğnede yorum yapan üyelere teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: İkbal Kaya
Saygıdeğer abilerim forumda sizden bilgi almak için konu açtım . Küçük düşürülmek veya sizin tecrübeleriniz karşısında ezilmek için değil ! Evet eleştirmek kolay.mükemmel malzemelerle bunu yapmak daha iyi sonuçlara yol açar Lakin bütçe denen bir problem var ve tüm bu tahtaları kırık meyve kasalarını işleyerek yaptım . Korona dolayısıyla malzeme bulamadığımdan böyle bir yol izledim . Yazılım konusunda zaten bir birikimim var. Arduino bu işler için biraz hantal ama 500 TL ye kumanda alamazdım . Sizler gibi model uçağa yıllarını vermiş abilerim tarafından destek görmemek beni üzdü . Yğnede yorum yapan üyelere teşekkür ederim
İyi de sevgili kardeşim yaptığın "şey" bir uçak gibi görünmüyor. Konuyla ilgili hiçbir deneyimin yokken kalkıp sıfırdan uçak yapacaksın ve o uçak uçacak. Türkçe'de buna "cin olmadan adam çarpmak" derler! Saçmalarsan saçmalık bulursun. Bu doğa kanunudur. Ne yapmamızı bekliyordun??? Bu yaptığın şeyin neresini düzeltebiliriz ki?
Hiçbirimiz dolarla sigara yakmıyoruz. Hepimizin kısıtlı bütçelerden artırdığı meblağlar var ve onlarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca kimsenin parası, cüzdanı, bütçesi bizi ilgilendirmiyor. Ama tüm bunlar olmayacak duaya amin dememize yol açamıyor maalesef.
Bir şeyler yapmak istiyorsan ilk ihtiyacın olan şey SABIR!!!
Bulunduğun yerde bu işle ilgilenen insanlar var. Aralarına katıl. Neyin ne olduğunu gör, kavra, özümse. O arada üç - beş para biriktir. Sonra işe girişirsin...
Bu yaşında yazılım konusunda bir birikim oluşturmuş olman gerçekten heyecan verici. Nasıl bir kod yazdın kumandana verici için bana biraz anlatır mısın? Özellikle de alıcı kodunu çok merak ediyorum çünkü ben de bir alıcı tasarlamak istiyorum. Belki bir şeyler öğrenebilirim...

Madem bu ise baslamak istiyorsun ve emek veriyorsun forumda tonlarca konu var , ucagi yapmak ucar vaziyete getirmek en kolayi anCak onu ucurabilmek icin bazi egitimler alman gerekiyor bunlarin en temelide simulasyon calismak , masraf edip emek sarfedip ucusun ilk 5sn sinde verdigin emeklerin heba olmasini istemezsin degil mi ?
Bu yuzden yeterince bilgi toplayip takildigin konularda tecrubeli abilerden yardim istemek senin icin daha iyi olacaktir.
Acikcasi resimde ne kanat yapisi nede govdeden bisey anlasilmiyor , ucar yada ucmaz bisey soylenemez

Şimdi amacım bir uçağı uçurmak değil birşeyler öğrenmek bu birincisi . Bu uçağın uçmama ihtimalinin yüzde 99 olduğunu yaparken biliyordum . Süper bir uçak tasarlayacak olsaydım bunu forumda değil . Kendi unimde uçak mühendisi veya model uçak kulübüyle tasarlardım . Bu uçaktan o kadar zevk aldım ki bu 15 günlük boşluğumu zevkli geçirdim pAzartesi bir hekim olarak işe başlamadan önce yaptığım çöplük (!) ki bu size göre bana göre Emek sonucunu yorumunu almak istedim . Belki de uçar diye de hayal ettim . Bu yaptığınız sondaki yorum hepsinden çok daha iyiydi çünkü sonuçta birşeyler öğrettiniz . Kumandayı da TÜBİTAK’tan bir arkadaşımın yardımıyla yazdım sizin ilgilenmeyeceğiniz kadar basit Bir modül ve 100 m kadar cekti . Bu bile netten bir kumanda almaktan daha mutlu etti beni . ZATEN UÇAĞIN UÇMASINA GEREK KALMADI .SOGUTULDUK ?Einstein bin sefer deneypnce ampülü buldu ancak çevresinde böyle akıl hocaları olsaydı heralde 2 denmesine fırsat kalmazdı . Teşekkür eder herkese hayırlı geceler dilerim

Madem bu ise baslamak istiyorsun ve emek veriyorsun forumda tonlarca konu var , ucagi yapmak ucar vaziyete getirmek en kolayi anCak onu ucurabilmek icin bazi egitimler alman gerekiyor bunlarin en temelide simulasyon calismak , masraf edip emek sarfedip ucusun ilk 5sn sinde verdigin emeklerin heba olmasini istemezsin degil mi ?
Bu yuzden yeterince bilgi toplayip takildigin konularda tecrubeli abilerden yardim istemek senin icin daha iyi olacaktir.
Acikcasi resimde ne kanat yapisi nede govdeden bisey anlasilmiyor , ucar yada ucmaz bisey soylenemez
Burak bey bu konulardan bi haberdim İstanbul teknik uninin notlarını okuyarak Birşeyler denedim . Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için ?

Şimdi amacım bir uçağı uçurmak değil birşeyler öğrenmek bu birincisi . Bu uçağın uçmama ihtimalinin yüzde 99 olduğunu yaparken biliyordum . Süper bir uçak tasarlayacak olsaydım bunu forumda değil . Kendi unimde uçak mühendisi veya model uçak kulübüyle tasarlardım . Bu uçaktan o kadar zevk aldım ki bu 15 günlük boşluğumu zevkli geçirdim pAzartesi bir hekim olarak işe başlamadan önce yaptığım çöplük (!) ki bu size göre bana göre Emek sonucunu yorumunu almak istedim . Belki de uçar diye de hayal ettim . Bu yaptığınız sondaki yorum hepsinden çok daha iyiydi çünkü sonuçta birşeyler öğrettiniz . Kumandayı da TÜBİTAK’tan bir arkadaşımın yardımıyla yazdım sizin ilgilenmeyeceğiniz kadar basit Bir modül ve 100 m kadar cekti . Bu bile netten bir kumanda almaktan daha mutlu etti beni . ZATEN UÇAĞIN UÇMASINA GEREK KALMADI .SOGUTULDUK ?Einstein bin sefer deneypnce ampülü buldu ancak çevresinde böyle akıl hocaları olsaydı heralde 2 denmesine fırsat kalmazdı . Teşekkür eder herkese hayırlı geceler dilerim
Ben de senden bir şey öğrenmiş oldum. Ben de teşekkür ederim. Demek ki ampulü Einstein bulmuş...
Doğru yolun gösterilmesinden soğuyorsan zaten bu iş sana göre değil demektir. Bol şans...
Ayrıca...
Ampul konusunda belki Edison yazacaktın klavye karışıklığı oldu, ama yine de benzetmen o kadar anlamsız ve mantıksız ki...
Edison ampul yapmaya çalışırken ampul diye bir şey yoktu. Eğer etrafında ampul yapmış ve başarılı olmuş kişiler olsaydı ve Edison buna rağmen, göz göre göre, inatla yanlış yola gitmekte ısrar etseydi ne olurdu bir düşün bakalım...
Ayrıca sana bir abi nasihati... Karşındaki insanın kullanmadığı kelimeleri (örneğin "çöplük") kullanmış gibi yaparak kendini mağdur duruma düşürmeye çalışma lütfen olur mu. Burada kimse kimsenin emeğine "çöp" demez!

Pardon edison ??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...