Indeks RC Uçak Modelleri: Trainer - Baslangic Indeksi

Bu konuda, KAYNAK niteliğinde olan önemli konular listelenmiştir.

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle YENI BASLAYANLAR için değişik TRAINER model örnekleri :

Sümer Yamaner abimize tavsiyeleri için teşekkürler :

En uygun başlangıç için -1 :

WingTiger da WingDragon da uygun modeller. Bildiğim kadarıyla ArtTech kumandalarda sim çıkışı var. Ama FMS yerine mutlaka RealFlight gibi düzgün bir simülatör öneririm. Sim çıkışını USB'ye dönüştüren bir kablo setten çıkıyor olabilir. Onu sormak lazım. Yoksa ayrıca alınır.

Simülatör desteği ve bilen birilerinin saha yardımı ile yapılacak ilk uçuşlar sonrasında modelcilik geleceği belirlenir. Eğer kalıcı olarak bu iş yapılacaksa ArtTech kumanda sim kumandası olarak durur. Genel kullanım için kaliteli bir kumanda düşünülür. Modelcilik geleceği netleşmeden kaliteli bir kumandaya yatırım yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Ilk model olarak CESSNA 182 kesinlikle YANLIS bir secimdir. Neden mi ? Detaylar ekte ;)

Cessna 182... En büyük aşkımızdan bizi neden ayırıyorsunuzzzz...
Model Cessna Uçurmak Neden zor ?

---------------------------------------------------------

En uygun başlangıç için -2:
(Patlar Motorlu Model ve OS / ASP Motor Seçim :

Bugün bu hobiye başlıyor olsam ama bir yandan da bugünkü deneyimim olsa ilk tercihim Seagull Low Wing Trainer olurdu. Ancak .ok eski bir havacılık geçmişim olduğu için alttan kanatlı bir uçağa cesaret edebilirdim. Bir de etrafımda yardım edecek abilerim vardı.

Bu tür bir geçmişim olmasa ve özellikle de yardım alabileceğim birileri olmasa kesin olarak Arising Star ya da benzeri üstten kanatlı bir trainer ile girerdim bu işe.
Tiger da çok iyi bir uçak. Convertible da çok iyi. Hiçbirine itirazım yok. Ama benim için Seagull Low Wing Trainer'in yeri ayrıdır. Bugün olsa keyifle uçururdum yine.

Motora gelince...

Eğer yanımda ayarlar ve diğer sorunlarda yardım edebilecek birileri varsa hangi motor olsa alırdım. Daha sonra biraz deneyim kazanınca yine hangi motor olsa alınır. Ama yeterli yardım olanağı yoksa ilk tercihim OS46AX olurdu. Ya da Thunder Tiger 46. ASP52 ile bir aceminin başa çıkması kolay olmayabilir. Özellikle de rodajının doğru yapılması çok önemli.
Bu arada kaliteli bir yakıt (kaliteli derken iyi hazırlanmış ev yapımı da olur) bu işin en temel kuralıdır.

Gelelim koyduğun kriterlere:
Modelden beklentim uzun süre kullanabilmem ve beni uzun vadede tatmin etmesi.Rüzgardan kolay etkilenmeyen, hızlı uçabilen, akrobasi yapabileceğim,Havada iyi tutunan ve süzülüşü güzel olan bir model.

• Uzun süre kullanabilme beklentisi iyi bir şey değil. Olası bir kırımda hayal kırıklığı yaratır. O nedenle bu beklentinden kurtul.
  • Seni uzun vadede tatmin etmesi için alttan kanatlı bir uçak gerekecek. Low Wing Trainer, Tiger ve Convertible bu amaçla kullanılabilecek güzel seçenekler. Üstten kanatlı bir trainerden çabuk sıkılabilirsin. Alttan kanatlılarla temel aerobasiyi yapabilirsin.
  • Rüzgardan kolay etkilenmeyen ama havada iyi tutunup iyi süzülen bir uçak yok. Ya biri ya diğeri. Rüzgardan etkilenmemek için kanat yükü yüksek olmalı. O zaman iyi süzülmez. Ya da tersi. Ayrıca rüzgardan etkilenmemek için boyutlar büyümeli. 2 m'nin üstüne çıkılmalı. O zaman da maliyetler çılgınca artar. Sonuçta rüzgarda uçağına hakim olmayı öğrenmek zorundasın.

NOT: Kime cevap yazdığımı sonradan farkettim. Tamer kardeşim sen zaten temel uçuş deneyimine sahipsin. Üstten kanat trainer önerimi tamamen geri çekiyorum. Aklına Tiger yattıysa hiç düşünmeden alabilirsin.

---------------------------------------------------------------------------

Örnek Kitler...

Seagull Arising Star

Seagull Swift

BlackHorse Liberty

Phoenix Domino

Phoenix Sonic High Wing

Phoenix Alpha Trainer

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ekonomik nedenlerle ilk modelinizi kendiniz EPP kopukten yapmak istiyorsani o zaman su bolumu bakiniz.

RC Uçak Modelleri: EPP - Foam Indeksi

RC Uçak modellerinden "Trainer - Başlangıç" modelleri ile ilgili konu indeksimiz %p

RC Uçak ile ilgili Konular - Indeksi

İlk model klasik bir Trainer mı olmalı ?

Patlar Motorlu İlk Modelim için Uçak, Motor, Servo Seçimin

RC Eğitim Uçağı Model Planları

Zutor Eletrik motorlu eğitim modeli
Acemi ellerden doğan Zutor

Sedona by Yasin Yanık

Thunder Trainer Donanım + İnceleme
Black Horse Excel 2000 İnceleme ve Toplama
Black Horse Excel 2000 Parça Listesi
Seagull 40 Low Wing Sport Nitro to EP Conversion
Phoenix Trainer 60 ve Ekipman seçimi
Black Horse Excel 2000
Black Horse Sedona 46'lık Trainer Uçak
Art- Tech DEVIL ve WALTZ
Volantex Firstar Model Incelemesi :
Seagull Low Wing Trainer :
Clancy Aviation Lazy Bee :
Rc Soaraction // Balsa Trainer :
Phoenix Alpha Trainer 1600MM 46-55 ARF Uçak
U.S. Aircore Colt 40 SLT

Son düzenleme:
RC Uçak Modelleri: Trainer - Baslangic Indeksi

mehmet abi ellerinize sağlık böyle derli toplu olması bilgilere ulaşım açısından güzel olmuş.forum adına teşekkürler...:)

Mehmet Hocam Merhaba,

Emeğine sağlık gerçekten çok faydalı temel bilgiler.
Yeni başlayan biri olarak yolumu çizmeye başladım.

Start Çizgiside Burada ki Yönlendirmeler :)

Çok Sağol :saygilar:

Fatih ERDEM' Alıntı:
Emeğine sağlık gerçekten çok faydalı temel bilgiler. Yeni başlayan biri olarak yolumu çizmeye başladım. Start Çizgiside Burada ki Yönlendirmeler :)

Çok Sağol :saygilar:
Rica ederiz Fatih, faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize :thumbup: Fakat "Emeğine" demişsin, onu düzeltelim ;)

Zira ben uçak konusunda sadece sunum yapan kişiyim, esas teşekkürler paylaşımlarını bizlerden esirgemeyen, bu işin mutfağında olan uçakçı abi ve kardeşlerimiz ;)

Abi volantex firstar indekste neden yok acaba :)

Abi eline emeğine sağlık okadar çok yararlı konu varki hangisine bakacağımı şaşırdım

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi volantex firstar indekste neden yok acaba :)
Irfan aslında Volantex konusu burada idi ama sonradan içeriği ve başlığı FPV olarak değişince, konuyu FPV indeks sayfasına taşında. Aslında Nesimi Bey ile konuşmuştuk buraya da kutu içeriği ile ilgili yeni bir konu açalım diye, unutmuşuz :embarras:

tayip demir' Alıntı:
Abi eline emeğine sağlık okadar çok yararlı konu varki hangisine bakacağımı şaşırdım
Rica ederiz Tayip %p Vakit buldukça hepsine en azından bir göz atmanı tavsiye ederiz ;)