RC UÇAK servo motor kendi başına hareket ediyor

mrb saygı değer rckolik sakinleri bir sorunum var , cessna tarzı model uçağımın tüm elektronik bağlantılarını yaptıktan sonra bir kaç gün ayarlarını yaptım yerdeki kontrollerini tamamladım hatta yerde bir şarj bitirdim bugün bataryayı doldurdum tekrar yerde ileri geri uçağı biraz hareket ettirdim ruder teker ayarını yaptım gayet düz gidiyordu fakat bir anda ne oldu anlamadım servolar kendi başına hareket etmeye başladı motor kendi başına hızlı ve yavaş dönmeler yapıyor sorun nerede acaba bilan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi sanırım parçanın biri arızalandı video çektim şuanda youtube yükleniyor buraya link vereceğim :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

VİDEOSU

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Acaba alici ile olan baglanti kopmus olmasin ya da alici durduk yere kendiliginden de bozulmus olabilir. Elinizde yedek alici var ise, yenisini takip denemenizi tavsiye ederim.

Turnigy kullanmadigim icin alicinin isiklarinin yanip sonmesi normal mi emin olamadim ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Acaba alici ile olan baglanti kopmus olmasin ya da alici durduk yere kendiliginden de bozulmus olabilir. Elinizde yedek alici var ise, yenisini takip denemenizi tavsiye ederim.

alıcı ile kumanda arasında sinyal var sanırım çünkü stick açtığımda motor dönüyor fakat motor da dahil kendi başına işlev gösteriyor yedek alıcım malesef yok ama durduk yere nasıl bir alıcı bozulur ki

alıcının ışıkları normalde kumandadan sinyal alınca sürekli yanıyor

adem bozkurt' Alıntı:
alıcı ile kumanda arasında sinyal var sanırım çünkü stick açtığımda motor dönüyor fakat motor da dahil kendi başına işlev gösteriyor yedek alıcım malesef yok ama durduk yere nasıl bir alıcı bozulur ki
Elektronik aletlerin servo, alici... durduk yere bozulabiliyor, bunun icin elle tutulur bir sebep gerekmiyor ne yazik ki. Genelde zaten bu bozulmalar ilk enerji verme sirasinda kendiliginden oluyor.

Benim fikrim alici yonunde, belki arkadaslarin baska fikirleri olabilir, bakalim neler gelecek.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Elektronik aletlerin servo, alici... durduk yere bozulabiliyor, bunun icin elle tutulur bir sebep gerekmiyor ne yazik ki. Genelde zaten bu bozulmalar ilk enerji verme sirasinda kendiliginden oluyor.

Benim fikrim alici yonunde, belki arkadaslarin baska fikirleri olabilir, bakalim neler gelecek.
hadi ya valla bir anda soğumaya başladım bu hobiden umarım fazla soğutmaz beni aksi halde kaldırır atarım

aslında bende alıcıdan şüphe duyuyorum

adem bozkurt' Alıntı:
hadi ya valla bir anda soğumaya başladım bu hobiden umarım fazla soğutmaz beni aksi halde kaldırır atarım

aslında bende alıcıdan şüphe duyuyorum

Sevgili kardeşim, hayatta karşına çıkan ilk terslikte her şeyi savurup atacaksan işin çok zor. Bunu bir abin olarak söylüyorum lütfen kusura bakma.
Havacılıkla ilgili her türlü uğraşın ilk üç kuralı "emniyet", "emniyet" ve "emniyet" olup, dördüncü ile altıncı kural arası da "sabır", "sabır", "sabır" şeklindedir.
Sonra "merak", "okumak", "araştırmak", "öğrenmek" gibi adımlar gelir.

Anlattığın olay daha çok bir yüksek frekans sinyal sorununa benziyor. Öncelikle vericinin de alıcının da antenlerini iyice bir kontrol et. Sonra alıcıdaki tüm servoları sök ve tek tek takmaya başla. Birinden biri sorun yaratıyor olabilir. Tüm bunlara rağmen bir sorun bulamazsan alıcının değişmesi gerekecek gibi. Ama imkan varsa sorunun vericiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için çevrenden uygun bir alıcı bulmaya da çalışabilirsin belki. Bu arada verici pilinin yeterince şarjlı olduğunu varsayıyorum...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sevgili kardeşim, hayatta karşına çıkan ilk terslikte her şeyi savurup atacaksan işin çok zor. Bunu bir abin olarak söylüyorum lütfen kusura bakma.
Havacılıkla ilgili her türlü uğraşın ilk üç kuralı "emniyet", "emniyet" ve "emniyet" olup, dördüncü ile altıncı kural arası da "sabır", "sabır", "sabır" şeklindedir.
Sonra "merak", "okumak", "araştırmak", "öğrenmek" gibi adımlar gelir.

Anlattığın olay daha çok bir yüksek frekans sinyal sorununa benziyor. Öncelikle vericinin de alıcının da antenlerini iyice bir kontrol et. Sonra alıcıdaki tüm servoları sök ve tek tek takmaya başla. Birinden biri sorun yaratıyor olabilir. Tüm bunlara rağmen bir sorun bulamazsan alıcının değişmesi gerekecek gibi. Ama imkan varsa sorunun vericiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için çevrenden uygun bir alıcı bulmaya da çalışabilirsin belki. Bu arada verici pilinin yeterince şarjlı olduğunu varsayıyorum...
,,

abi baştan sona kadar kendim yaptım böyle bir sorun canımı sıktı aslında neyse alıcı alırım olmazsa alıcıda ki servoları söktüm sadece motor takılı kaldı ilk etapda motor gaz koluna bağlı kaldı sonra oda kendi başına döndü kumandanın veriri antenini söktüm tekrar yerine taktım kumanda 8,8 volt uyarısı veriyordu ve ötüyordu kumanda çevremde malesef kimse de yok ki alayım deneyeyim abi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kumanda uyarı verip ötüyorsa sorun belli! Şarj edip denesen???
hayır abi benim kumanda şarjlı değil kalem pil ile çalışıyor değiştirdim pilleri şimdi kumanda ötmüyor ama sonuç yine aynı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Peki alıcı ile vericiyi tekrar eşleştirmeyi denedin mi?
bind olayı değil mi abi onu denedim ama doğru mu anlatayım esc den gelen kablo alıcıda bat yazan yere taktım diğer küçük şase kablosu sanırım alıcı ile gelen onu da bind yazan yere taktım sonra kumandanın verici modülünün düğmesine basılı tuttum sonra alıcının bataryasını taktım

Kullanmakta olduğun sistemin ayrıntısını bilmiyorum. Eğer kullanma kılavuzunda yazan buysa bağlanmış olması gerekir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kullanmakta olduğun sistemin ayrıntısını bilmiyorum. Eğer kullanma kılavuzunda yazan buysa bağlanmış olması gerekir.
abi buradaki adam gibi yapmıştım

Ynt: RC UÇAK servo motor kendi başına hareket ediyor

Tlfdan baktigim icin videoyu izleyemedim ama turnigy kumanda kullaniyorsunuz sanirim, eger turnigy kumanda kullaniyorsaniz bind sirasinda esc batery yazan yere takilmiyor ben throttle soketine takiyordum bind kablosunuda bind soketine, daha sonra kumandayi arkasindaki tusa basarak acicaksiniz ve birisi escye pili baglicak, isik duz yaninca arkadaki tusu birakin bind olmustur, eger sorun bindle ilgiliyse cozumu bu, ama sizin dediniz sorunun aynisini ben turnigy kumandanin system menusunde ppm ve pcm seciminin oldugu kisimda degisiklik yapinca yasamisdim, yani kumandanin mode 2 falan sectigimiz menusunun oldugu yerde menunun birinde ppm ve pcm hangisini seciyonuz gibi bisey vardi, birini secince servolar ve motor kendi basina oynuyordu, digerini secince duzeliyordu, yarin sabah ofisden tam okur throttle kanalini falan yazarim, telden bu saatte ancak bukadar aklima geldi

Android mobil cihazdan gönderildi

Vericinin arkasındaki düğmeye basıp basılı tutuyorsun. O arada vericiyi açıyorsun ama düğme hala basılı. Sonra alıcıya güç veriyorsun ve düğme hala basılı. Sonra düğmeyi bırakıyorsun. Böyle mi yaptın?