RealFlight 7.5 / Radiolink AT9S kumanda kullanımı

Hakan SAHBAZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
2. El yerli Alışveriş sitesinden aldığım 22 in 1 sim dongle + DvD ile kurılumları bir şekilde yaptım ve 7.5 e de yükselttim. Açıkcası beni tahmin1 ettiğimden1 daha çok uğraştırdı.

Sonra sıra geldi biraz programı kurcamalaya, forum konuları ve paylaşılan videoları izlemeye, tabi içimde heyecan bir an önce çalışmalara başlamak istiyorum...

Helikopter çalışmaları yapacağım için, kumandada kullanmadığım bir cihaz numarası seçtim (15 farklı cihaz kaydı mümkün) ve cihaz türünü helikopter olarak ayarladım Swashplate seçenekleri var, oraya hiç dokunmadan olduğı gibi bıraktım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra sim kumanda ayarlarından kumandam için yeni kayıt açıp, hem kanalları trottle hold, idle up, dual rate için ayarladım. Kumandadan uygun şekilde switch ataması, reverse/normal ayarları da yaptım. Son olarak kumandayı sim üzerinde kalibrasyon da yaptım.

ilk uçuş denememi yapacakken farkettim ki, trottle kumandada en altta iken sağ stick yani roll/pitch simulatör üzerinde ortada durmak yerine sağ en altta duruyor.

Trottle en üstte yani maksimuma getirdiğimde de, pitch/roll sol en üste geliyor.

Tabi ki bu şekilde uçuş mümkün olmadı.

Çözüm olarak da kumanda üzerinden araç türünü quadcopter olarak seçmekte buldum. Bu şekilde kanal mix olayı olmadı 6. Kanal herhangi bir komut işlemine dahil olmadı.

Ancak bunun doğru ayarlama olduğunu şahsen düşünmüyorum.

Biryerlerde hata yapıyorum ama nerede bilemiyorum.

Simulatör kullanımımda sorun yok ancak bir işi rastgele yapmak yerine doğru yöntemle yapmayı tercih ederim.

Zira ilerde gerçek model kullanımımda da bu ayarları yapmam gerekecek.

Yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sorunu ilk menüde yapmışsın Hakan :D

Model tipi Heli ama Swash tipi H3 değil H1 seçmeliydin ki quad seçerek benzer bir değişim yapmışsın farkında olmadan :)

Gerçek modellerde de artık bu şekilde yapıyoruz. Kumanda mis yapmadan direkt komutları gönderiyor. Tüm mix işlemleri simülatörde olduğu gibi FBL ünite yapıyor.