Realflight 7.5 ve Spektrum Dx7 ( Dx7EU ) bağlantı

Nightsinger

Çalışkan Uye
Arkadaşlar selam,

Forumda aradım ancak bu konuda, bu kumandaya özgü herhangi bir bilgi bulamadım.

Sonunda RF7.5 i tüm fonksiyonları ile kumandamdan rahatlıkla kullanmayı becerdim.

Realflight ayarları diğer simülatörlere göre nispeten zor ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Diğer arkadaşlarımıza yardımcı olabilmesi için Dx7'ye özel bir başlık hazırlama gereği duydum.

Kumanda ayarları:

Model: heli
Swash type: 1 servo, norm
input select: aux2>aux2 , gear>gear
throttle recovery: inh
trainer: inh

pitch ve throttle curve değerleri 0-50-100 olarak kalabilir
throttle hold: rudder d/r olsun

Dongle seçimi:

Aşağıdaki linkte bulunan dongle'ı aldım.

Yanında gelen audio jack'i her iki tarafı da düz olduğu için dx7'nin trainer girişi ile kumandayı masanın üstüne koymakta zorlanabilirsiniz. Bir tarafı L şeklindeki audio jack daha rahat işinizi görebilir. "L jack" yada "right angle jack" olarak aratabilirsiniz. 3.5 mm olması gerekli.

Linkteki ürün 4 pollü olarak görünüyor. Muhtemelen işinizi görecektir. Mono (2 pol), stereo (3 pol) ve 4 pol kablolar arasında ne fark var, mono kablo yerine 4 pol kullanılabilir mi bilmiyorum. Eğer bilen var ise ve konuyu cevaplarsa burayı güncellerim.

Ben hobbyking'in wireless dongle ile birlikte gelen bir ucu L jack'i kullandım (3 pol, stereo? ).

Realflight ayarları:

Dx7 kanal listesi
1) Throttle
2) Aileron
3) Elevatör
4) Rudder
5) Gear
6) Pitch (aux1)
7) Aux2

Realflight'ın göreceği "Radio Transmitter:Spektrum" üzerinden değil, Interlink kumanda üzerinden ayar yapmalıyız. Kanalları kalibre ettikten sonra ilgili fonksiyonları atamak kalıyor.

Software radio mix kutusu işaretlenmeli. Bunu işaretlemediğinizde aux2 ve gear üzerinde idle-up ve throttle hold fonksiyonları her ne hikmet ise kullanılamıyor.

Realflight'ta pitch kontrolü, kumandanın throttle kanalı üzerinden yapılmalı. Smoke fonksiyonu, heli modellerinde throttle hold olarak kullanılıyor, ben bunu gear kanalına atadım. Mode fonksiyonu ise idle-up açıp kapatmak için kullanılıyor, ben bunu aux2 kanalına atadım.

Geri kalan aileron,elevatör, rudder ise ilgili kanallarına atanacak.

Anlaşılmayan birşey var ise screenshot görüntüsü yardımcı olur, ya da sorunuzu yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Keyifli simler :)

Ellerine saglık Ergün :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ergün hocam , hem hekim hem ilaç gibi adamsın :thumbup:...Spektrum dx7 kullanıyorum , HK'dan 9 in bir wireless dongle sipariş etmiştim , eğer gelirse sağ salim , bu konu tam bana göre olmuş...Ellerine emeklerine sağlık.... :bravo: :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ergün hocam , hem hekim hem ilaç gibi adamsın :thumbup:...Spektrum dx7 kullanıyorum , HK'dan 9 in bir wireless dongle sipariş etmiştim , eğer gelirse sağ salim , bu konu tam bana göre olmuş...Ellerine emeklerine sağlık.... :bravo: :saygilar:

Cümleten teşekkürler.

Yalnız Hakan abi kötü haber, wireless 9 in 1 dongle ile ben RF 7.5'i çalıştıramadım. Kablo ile bağlayayım derken de dongle yanmıştı.

Ürün açıklaması zaten "Realflight G3, G4, G5" diyor. Wireless modda kanallar sürekli titreşiyordu. Kablolu bağlantı da, eh, benim dongle'ın kablo bağlantısında muhtemelen bi sorun vardı...

Konu için teşekkürler, sim çalışacak hastanın doktor ayağına gelirmiş :laugh: idle up hold kanal atamalarını bi elden geçirmem gerekiyordu...

Cuma günü bursadan eskişehire aynı günün akşamı eskişehirden düzceye... Haftasonunu atlatalım sonra sim devam :) çok boşladık :rolleyes:

Ergün Gürer' Alıntı:
Yalnız Hakan abi kötü haber, wireless 9 in 1 dongle ile ben RF 7.5'i çalıştıramadım. Kablo ile bağlayayım derken de dongle yanmıştı.Ürün açıklaması zaten "Realflight G3, G4, G5" diyor....
Bak şimdi merak ettim doğrusu :rolleyes: Birisi HK Wireless sanki 7.5'de kullandı diye hatırlıyorum :rolleyes:

Ama Hakan'ım sorun değil en kötü RF 6.5 destekliyor ki Türker hala onu kullanıyor. Olmadı 6.5 versiyonu kullanırsın. 7.5 ile performans olarak öyle aman aman ciddi bir fark görmedik ;)

Bu arada bu konumuzu da INDEKS ilave etmeyi unutmayalım :RCKolik:

Ergün hocam , Mehmedim hiç önemli değil , phoenix 2.5 'dan her durumda , daha iyi olur herhalde , en azından kumandam ile uçmuş olacağım... :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bak şimdi merak ettim doğrusu :rolleyes: Birisi HK Wireless sanki 7.5'de kullandı diye hatırlıyorum :rolleyes:

Ama Hakan'ım sorun değil en kötü RF 6.5 destekliyor ki Türker hala onu kullanıyor. Olmadı 6.5 versiyonu kullanırsın. 7.5 ile performans olarak öyle aman aman ciddi bir fark görmedik ;)

Bu arada bu konumuzu da INDEKS ilave etmeyi unutmayalım :RCKolik:

Kullanılıyor ama kırım sonrası eller mausa gitmek zorunda yoksa ekrana reset hatası çıkıyor.

SM-G900F cihazımdan gönderildi