RotorBits QuadCopter Kit

Murat Güven

Sancaktepe Team
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar,

Kendi multikopterimi toplama fikri üzerine bu forumu buldum ve gerçekten içindeki bilgiler sayesinde çok şey öğrendim. Bunun dışında yurtdışı siteleri de takip etmeye çalışıyorum. Kendimce bir konfigürasyon hazırladım. Bu mesajım malzeme listesi gibi oldu ama inşallah yapım aşamaları ile birlikte güzel bir konu olur.

1.FRAME : - $30.94
Açıkçası frame in en hoşuma giden tarafı modüler yapısı ile farklı tipte multiler yapabilme özelliğine sahip olması. Ayrıca forumda bu frame ile ilgili bir konu bulamadım. :new:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2.MOTOR : - 4 x $7.95
Frame için önerilen motor bu, fiyat olarak da uygun olduğu için bunu tercih ettim. Aslında forumda okuduklarım ile ilk oluşturduğum konfigürasyonda tercih etmiştim.

3. ESC :
- 4 x $11.17
- 4 x $9.37
- 4 x $13.80
Seçenek çok fazla, forumda bunlardan çoğunu kullanan ve öneren kişi var. Aslında ESCler konusunda
BEC :
Seçeceğim ESCler OPTO olduğu için kontrol kartını beslemek için aşağıdaki BEC i almamız gerekiyor.
- 1 x $4.76

4. KONTROL KARTI : - $24.99

Daha sonrasında GPS ve telemetri özellikleri açısından APM 2.8 ile devam edeceğim. Ama başlangıç seviyesinde bu kontrol kartının hem fiyat hem de kullanım kolaylığı açısından yeterli olacağını düşündüm.

5. PERVANE : - $3.24
- $3.23

6. PİL : - $27.13

7. ŞARJ CİHAZI :
- $39.99

KUMANDA ve ALICI
Fiyat ve özellik bakımından flysky fs-th9x gayet uygun gözüktü. Ama ben iki kumanda arasında gidip gelmekteyim. Açıkçası maddi durumuma ve o anki ruh halime göre :) aşağıdaki iki seçenekten birini alacağım.
1. KUMANDA SETİ : - $82.20

2. KUMANDA SETİ : - $239.99

Bu işe gerçekten gönül vereceklerin elinde mutlaka olması gereken yardımcı malzemeleri de aşağıda sıraladım.

YARDIMCI MALZEMELER
1. Pervane Balancer : - $5.28

2. Banana Plug : - 2 x $2.05

3. XT60-Plug : - $4.19

3. XT60-Caps : - $2.73

4. Hırdavat :
- $7.55

5. Polyolefin :
- $5.39

6. Kablo Koruyucu :
- 1 x $0.49
- 1 x $0.49

7. Kablo : - 4 x $1.36
- 1 x $2.00

8. Pil Kayışı : - 2 x $1.69

9. USBASP Programmer : - $3.05

10. AFRO ESC Programmer : - $7.25

11. - 2 x $1.42

12. Power Distribution Board : Elimde board yapmak için malzeme mevcut ben almayacağım. Hatta belki bu board üzerine gerekli devreleri de koyarak BEC almadan işimi de çözebilirim.

Ama alacaklar için yine de aşağıdaki linkleri verebilirim.
- 1 x $2.20
- 1 x $3.39

13. - 1 x $10.80

RotorBits QuadCopter Kit

Paylaşım için teşekkürler Güven bey, inşallah tam istediğiniz gibi bir model olur. :RCKolik:

RotorBits QuadCopter Kit

Murat abi ne durumda quad apm sorunu cozuldumu

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RotorBits QuadCopter Kit

APM ve Taranis ayarlarını tekrar yaptım. Tüm esc leri tekrar kalibre ettim. Ama deneme fırsatım olmadı. Yarın deneyeceğim boş bir alan bulup. Sonrasında zaten burada tüm yaptığım işlemleri ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

RotorBits QuadCopter Kit

Abi sorun çözüldü mü?

Bir de ekonomik quadro toplamak için bu motorları kullanmamızı tavsiye edebilir misin? Motorlar elimizde kalmasın sonradan :laugh:

RotorBits QuadCopter Kit

güzel bir çalışma
ellerinize sağlık
saha test uçuşunuzu bekliyoruz

RotorBits QuadCopter Kit

Seçkin Albamya' Alıntı:
Abi sorun çözüldü mü?

Bir de ekonomik quadro toplamak için bu motorları kullanmamızı tavsiye edebilir misin? Motorlar elimizde kalmasın sonradan :laugh:

sorun çözüldü mü bilemiyorum çünkü bir dalgınlık sonucu receiver i yaktım. şimdi yenisini sipariş verdim. umarım hızlı bir şekilde gelir.

Motoru daha test edemediğim için bir yorum yapamayacağım. Ama bundan sonraki motor tercihim "SunnySky X2212 KV980 Brushless Motor" olacak. Başımızın ağrımaması için :)

RotorBits QuadCopter Kit

semih Balkar' Alıntı:
güzel bir çalışma
ellerinize sağlık
saha test uçuşunuzu bekliyoruz

teşekkürler semih bey. biraz aksilik yaşadım ama umarım sonuda güzel olacak.

RotorBits QuadCopter Kit

Murat abi vericini nasil yandi aslinda devre tamir edilebilir belki gecmis olsun yerde olmasi bir nepze iyi olmus!

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RotorBits QuadCopter Kit

Ve mutlu son :halay:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RotorBits QuadCopter Kit

İlk uçuş gibisi yok
Kırımsız bol uçuşlar %p

RotorBits QuadCopter Kit

Kesinlikle ilk uçuş gibisi yoktur :)

Gayet stabil bir şekilde asılı duruyor. kırımsız bol güneşli uçuşlar dilerim.

Müsait olduğunuz bir zaman uçuşa ilişkin bazı bilgileri paylaşırsanız sevinirim.

Tüm konfiürasyon,
ağırlık
pil
hower süresi v.s.

keyifli haftalar arkadaşlar.

RotorBits QuadCopter Kit

Herkese Merhaba,
Öncelikle teşekkür ederim tüm mesaj gönderenlere.
İlk uçuş sonrası 2 uçuş daha yapma fırsatım oldu. İlk uçuş heyecanı ile süre tutmak aklımın ucundan bile geçmemişti. Sonraki uçuşlarda süre tuttum.

Yaklaşık uçuş ağırlığı: 1300gr
Pil : 4200mAh 3S

Uçuş süresi 2. uçuşta FPV ekipmanı çalıştırılmadan 15dk.
3. uçuşta FPV ekipmanı çalıştırılarak 12-13dk. (Oğlumun tepkileri mükemmeldi. Özellikle drone nerede göremiyorum ben demesi kopardı beni :laugh:

FPV Ekipmanı:
ImmersionRC 5.8GHz Circular Polarized SpiroNet Antenna V2 (RHCP SMA)
ImmersionRC 600mW RaceBand 5.8 GHz Long Range Transmitter
FatShark 700TVL WDR CMOS Camera

Kamera ve gimbal eklendiğinde 1600gr ağırlığa ulaşacaktır. Pilide 4s olarak güncellemeyi düşünüyorum. ama bu seferde ağırlık 2000gr a yaklaşacak. Bu durumda motorlarda da bir güncellemeye gitmem gerekecek.

Tüm kullandığım malzemeleri ve PID ayarlarını da bir daha ki mesajımda yazacağım.