Sabit kanat rc model için tekerlek seçimi

Emre Celal TAŞ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar herkese, her aşamasını yaparken gerek burdan gerek kitaplardan bilgi topladığım model uçağımın montaj kısmına gelmiş bulunmaktayım. Fakat bir soru işaretim mevcut. Tekerlekler nasıl olmalı. İnternete baktığım zaman zibilyon kadar seçenek mevcut. Uçağım yaklaşık 3.1 3.2 kg civarlarında 160cm kanat açıklığı olan bir model. Mühendislik kitaplarına göre hesapladığım zaman 17.5cm çapta tekerlek olması gerektiğini buldum fakat çok absürt geldi. Neredeyse go kart lastiği boyutunda :D Sizlerin önerisi nedir? Hangi boyutlarda ve nasıl lastik seçmeliyim?

Aynı konu 2 ay önce açılmıştı. Oraya bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Benim hesap yöntemim çok kolay.

Modelini yaptığım gerçek uçağın tekerlek çapını buluyorum, modellediğim ölçeğe bölüp modelde olması gereken çapı belirliyorum

Misal bir modelci arkadaşımızın isteği üzerine Brian Taylor tasarımı Bf-109E uçağı için bir çift jant/lastik tasarlayıp bastım. Uçağın gerçeğinin teker çapı 650mm, modelin ölçeği 1/5.7 bu durumda modelin teker çapı da 114 mm olmalı. Hesap basit :thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim hesap yöntemim çok kolay.

Modelini yaptığım gerçek uçağın tekerlek çapını buluyorum, modellediğim ölçeğe bölüp modelde olması gereken çapı belirliyorum

Misal bir modelci arkadaşımızın isteği üzerine Brian Taylor tasarımı Bf-109E uçağı için bir çift jant/lastik tasarlayıp bastım. Uçağın gerçeğinin teker çapı 650mm, modelin ölçeği 1/5.7 bu durumda modelin teker çapı da 114 mm olmalı. Hesap basit :thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bir benim bastığıma baktım birde bunlara baktım. Soğudum resmen:lollol: