Sabit kanatlı iha yapıyoruz motor batarya esc seçimi

Mustafa Savuran

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Aracımın toplam ağırlığını hesapladım iç ağırlığı ortalama 862 gr.Dış yapısı gövde kanat ile 1662 gr olsun dedim.Şimdi buna göre nasıl bir seçim yapmalıyım en uygun seçimler neler olur yardımınızı bekliyorum.

Anladım demek istediğinizi kusura bakmayın saçmaydı:lol: kafam karışık baya aslında tercih yaptım onları desem olur mu uygunluğu açısından

Aracımın toplam ağırlığını hesapladım iç ağırlığı ortalama 862 gr.Dış yapısı gövde kanat ile 1662 gr olsun dedim.Şimdi buna göre nasıl bir seçim yapmalıyım en uygun seçimler neler olur yardımınızı bekliyorum.
Hocam uçuş stiline uçağın yapısına göre değişir. Ama benim tercihim genelde uçağın ağırlığı civarında kadar thrust sağlayacak bir motor oluyor bu kişiden kişiye değişir bazılarımıza göre güçlü gözükebilir ama araba 200km yapıyor diye sürekli 200km hızla kullanmak zorunda değiliz

Son düzenleme:
Şey sizce 445 kv 2000w 3-5s(309gr)/////14v 5000mAH 4s batarya///2-6 S ESC uygun mu bu arada toplamda gereken itki 2577 motor bilgilerinden 2750 deki thrust değerlerine bakıyorum sizce bunlar birbirleriyle uyumlu mu ilk defa yapıyorum böyle birşey hatam varsa affola

Genişlik =? (kanat genişliği)
Yükseklik =?
Uzunluk =?
Ağırlık =? (ekipman dahil yada hariç)
Kanat tipi =? (airofil yapısı)
Hava taşıtının modeli =?
Bütçeniz =?
Bu soruların cevapları olursa denklem çözülmüş olur.
İstenirse bu form ile kendinize uçabileceğiniz bir model yapacak kadar bilgi, döküman, Mevcut.
Sadece almayı öğrenmeniz gerekli..

Escnin sürücü kısımlarını stm32 ye takacağım.Servolar içinde stm32 ye umarım doğru anladım sizi :D

Evet haklısınız aslında.Bunla ilgilen arkadaşım ben daha yolun başındayız biraz fikir sahibi olmaya çalışıyom işte tam tasarlamadık onları işte şimdilik tahmini değerler ile yapmaya çalışıyoruz

Evet haklısınız aslında.Bunla ilgilen arkadaşım ben daha yolun başındayız biraz fikir sahibi olmaya çalışıyom işte tam tasarlamadık onları işte şimdilik tahmini değerler ile yapmaya çalışıyoruz

Merhaba,

Yakın zamanda mini talon tarzında bir uçak yapıp keyifle uçurdum. Yapmaya karar vermeden önce de okuyordum ama ben uçak yapacağım dediğimde, bu forumda uçaklar ile alakalı yazılmış herşeyi, her post u, her mesajı okudum. ( En uzun yazılar dahil ):D
Sonrasında farkettim ki karşılaştığım hemen her problem ile daha önce başka bir modelci arkadaş karşılaşmış ve tecrübeli modelcilerin yardımları sayesinde çözüme ulaştırılmış.
Bana gerçekten faydalı oldu diye söylüyorum. Size naçizane tavsiyem, sizde uçaklar ile alakalı yazılmış postları okuyun çok faydası olacaktır.:saygilar:

Benim detaylı okumalarımdan çıkan amatör modeller için aşağıdaki konulara bakabilirsiniz. :lollol:

Son düzenleme:
Teşekkür ederim göz atacağım.Bir sorum daha olcak sabit kanat için 2 katı itki seçmek israf olmaz mı.Drone için konuşsak evet ağırlığı kadar itki gerekebilir evet ama akıncının motorlarının 5 buçuk ton kaldırabileceğini düşünmüyorum şahsen

Atıyorum sabit kanat için tek motor kullanıyorum ve itki kuvveti 3000 olsun.motorların itki kuvveti(3000)=aracımızım tüm ağırlığı(2900) videolarda 2 katı itki lazım diyor şimdi ben buna 5000 itki veren bir motor mu sağlamam lazım yoksa bu doğru mu