Sahibinden sitesi dolandırıcılık girişimi

FERDİ İKİZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar!:RCKolik:

Bugün yeni tarzda bir dolandırıcılığa denk geldim. Sahibinden sitesi üzerinde quadcopter ve bazı rc yedek parçaları vardı. Kartla ödeme yapmak isteyenler için "Param güvende" seçeneğini açık tutuyorum genelde. Bugün param güvende ile almak istediğini fakat bunun için benim eposta adresime ihtiyacı olduğunu söyleyen biri mesaj attı. Mesajın ekran görüntüsünü alta bırakıyorum.

Sahibinden sitesini kullananlar için dikkatli olunması adına paylaşmak istedim. :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Bugün param güvende ile almak istediğini fakat bunun için benim eposta adresime ihtiyacı olduğunu söyleyen biri mesaj attı. Mesajın ekran görüntüsünü alta bırakıyorum.
Senin mail adresini öğrenerek nasıl bir dolandırıcılık yapabilirler bu kısmı ben anlamadım @FERDİ İKİZ kardeşim ?

• Beğen
Tepkiler: ishak parmak
E-posta bilgisini nasıl kullanabilirler açıkçası bilmiyorum. Param güvende ile alışveriş yapılırken satıcının eposta adresine ihtiyaç duyulmaz. Satın al'a tıklanır, kart bilgisi girilir. Bu kadar. Normal bir süreçte gerekmeyen bir bilgi isteniyor.

Zaten param güvende ile aldıktan sonra yapacağı en büyük dolandırıcılık, aynı ürününün bozuk olanı ile iade işlemi başlatması olur.

Bence bu, doğrudan dolandırıcılık girişiminden çok, satıcıya doğrudan ulaşıp, sahibinden.com sitesini devre dışı bırakma amaçlı bir uygulama.
Böyle bişeye sahibinden sitesi zaten müsaade ediyor abi, alıcı satıcıya güveniyorsa devreden çıkarabilir ama parasını paranı garanti altına almam diyor, doğrudan telefon numarasından arayıp iban istemesinin önünde bir engel yok yani

Geçen gün bir ürün sattım. WhatsApp ile ürün hakkında bilgi istedi, yazdık, pazarlık ettik, sonuçta ürün satıldı. E-posta adresi vermekle bir şey olmaz. :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Banka bilgisi yalnızca IBAN numarasından ibaret. Dolayısıyla bir sıkıntı olmaz.

Yıllar önce bir foruma girmek için kullandığım bir şifre vardı. Bu forumu hacklemişler, milletin şifrelerini öğrenmişler. Bana bir gün spam e-posta geldi. Forum şifreniz şu diye. Birşeyler yazmışlar, yok güvenliğinizi sağlayalım yok şu bu gibi. Umurumda değil tabii, sildim gitti.

Facebook'ta bir reklam vardı. Güya hükümet vergi iadesi veriyormuş, kredi kart nosu ve karta ait diğer bilgileri yazın hesabınıza gönderilsin diye. Tipik sazan avı tabii. :)

Bir bildirim alacaksınız demiş. Muhtemelen sahibinden.com benzeri fake bir siteye yönlendiriyor sonra da bir şekilde banka bilgileri ya da sahibinden.com hesap bilgilerine ulaşıyorlardır.
Tamam şimdi oldu. ;) Bize gönderilecek mesajdaki linki tıklatarak bazı bilgilerinizi alacaklar. :eek:

Aynısını benden istediler. Direk sildim mesajı. Sahibinden i aradan çıkarma niyeti değil ama sizinle oradan iletişime geçip güven kazanma ve yalancı para göndermiş gibi yapılarak paranıza gasp etme yöntemi uygulanıyor sanırım. Başka bir açıklaması yok. Maile güvenilir gözüken bir oltama mesajı atarak kişisel verilere de ulaşılabilir.

• Beğen
Tepkiler: FERDİ İKİZ
Herkese selamlar!:RCKolik:

Bugün yeni tarzda bir dolandırıcılığa denk geldim. Sahibinden sitesi üzerinde quadcopter ve bazı rc yedek parçaları vardı. Kartla ödeme yapmak isteyenler için "Param güvende" seçeneğini açık tutuyorum genelde. Bugün param güvende ile almak istediğini fakat bunun için benim eposta adresime ihtiyacı olduğunu söyleyen biri mesaj attı. Mesajın ekran görüntüsünü alta bırakıyorum.

Sahibinden sitesini kullananlar için dikkatli olunması adına paylaşmak istedim. :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Adamın adı falso zaten, şikayet edip engelleseydiniz iyi olurdu.