Sanal Uçak İnşaatı 2

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
İlk sanal uçak inşaatı denememi birçok bahane ile bitiremedim :D Fakat ikinci sanal uçak inşaatı denemem muhtemelen sizlerin de yardımlarıyla sonuçlanacak.

Bu projenin amacı Mamba 60e uçağının yapısal özelliklerini kullanarak bir uçak yapmak. Ve bunu gerçekte inşa edebilmeyi sağlayacak 3 boyutlu bir plan ortaya koymak. Ve bu uçağın sadece uçmasını değil; aerobatic hareketleri yapabilecek kabiliyette olmasını istiyorum.

Solidworksu bilgisayarıma kurma amacım tam olarak bu projeydi. Fakat çok cahildim ve yapamayacağımı düşündüm. İlk yaptığım sanal uçak inşaatı (Kwik fli mk3) bitmesede cahilliğimi biraz olsun törpüledi. Ve şuan bu projeyi yapabileceğime inanıyorum.

Sizlerden isteğim en büyük yardım uçağın yapısal olarak hatalı olmaması ve fazla kalın veya fazla ince parça kullanmamak, yeterli sağlamlıktaki bir uçak olmasını sağlamak.

Mamba 60e 135cm kanat açıklığı,145cm uzunluğu, 3,5kg ağırlığı var. Epp bir uçak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim yapacağım uçak 140cm kanat açıklığına sahip 150cm uzunluğa sahip bir uçak olacak. İskelet balsa olacak. Kaplama ise 3mm depron ve üzerine renklendirme için oracal 641 kullanmak niyetindeyim.

Uçağın kanatlarını çizdim. Üst kanadın orta kısmı alt kanadın yaklaşık 10cm önünde kalıyor. Ve kanatlar uç kısımlara doğru alt kanadın hizasına yaklaşıyor. Bunun mantığını çözüp solidworksda yapacak kıvama gelene kadar 3 gün geçti. 10-15 saat mesai harcadım :D Hala %100 değil ama %95 oldu.

Biraz açıklayayım. Airfoiller normal bir şekilde kesilecek. Sonrasında 5x5 bir çıtanın üzerine yapıştırılan zımpara ile hafif eğim verilecek. Sadece airfoilin çıta ile birleşim yerlerine.

Alt ve üst kanadı çizdim. Alt kanadı kapladım ve renklendirdim. Fakat kaplama ve renklendirme işini sadece denemek ve öğrenmek için yaptım. Yani son hali bu değil. Uçak tamamen bittikten sonra gerekli renk şemasını tekrar çizerim. Kanat uçlarını da öylesine yaptım. Kolaya kaçıp kubbe komutu ile yaptım. Fakat hiç olmadı. Başka bir şekilde daha iyi bir kanat ucu yapacağım.

Üst kanadın alt kanada göre hizası.

Alt kanat ve üst kanattaki parçaların ölçüleri aynı. Parçaları renklerine göre grupladım ve ölçülerini yazdım.

Kanatların birbirleri ile bağlantısını sağlayan parça 3mm balsa olarak düşündüm.

Kanatlar 1mm tel ile birbirlerine sabitlenecek. Şu şekilde.

Kanatlar alt tek parça üst tek parça olacak. Aileron uzunluğu 10cm civarı. Destek kirişler airfoilin uzunluğunun önden %30 gerisinde kalacak şekilde.
Alt kanat iki parça yapılıp yapıştırılır diye düşündüm. Şu şekilde

Üst kanat 3 parça olarak yapılıp yapıştırılır diye düşündüm.

Üst kanat alt yüzey

Üst kanat üst yüzey

Alt kanat üst yüzey

Alt kanat alt yüzey

Şimdi alt kanadın gövdeye nasıl sabitlenmesi doğru olur? 4 adet vida ile ve hücum kenarının önüne bir destek ile sabitlenebilir. Veya alt kanadın hücum kenarına bir tane yuvarlak çıta saplayıp o çıtayı gövdedeki uygun yere geçirip firar kenarına yakın bir yerden 2 vida ile sabitlenebilir. Hangisi tercih edilebilir?

Üst kanat zaten 4 boru ile gövdeye sabitlenecek. Üst kanadın yamukluğu yüzünden kirişler birbirleri ile bağlantısını 3 parça olarak sağlıyor. Bu yapı zincirin çürük halkası olabilir mi? Yada şöyle söyleyebilirim. Üst kanadın sağ ve sol parçası orta parçaya sadece yapıştırıcı ile bağlanacak. Bu yeterli gelir mi? Yoksa üst kanadın sağ ve sol parçalarının çıtaları orta parçaya 10-15cm geçecek kadar devam etmeli mi?

Son düzenleme:
Genelde uyarılarımı ukalalık ve kabalık olarak algıladığını biliyorum ama özür dileyerek sormak istedim. Hiç bir balsa uçağı sıfırdan inşaa edip uçurdun mu?

Genelde uyarılarımı ukalalık ve kabalık olarak algıladığını biliyorum ama özür dileyerek sormak istedim. Hiç bir balsa uçağı sıfırdan inşaa edip uçurdun mu?
Abi ben belki kendimi yanlış ifade ettim ki sen bu şekilde düşünüyorsun. Ben senin uyarılarını ve yazdıklarını okuyarak bir sürü şey öğrendim. Bunun için çok teşekkür ederim ve hala senden ve senin gibi üstadlardan öğrenmem gereken bir sürü şey var. Ben sadece söylenilen şeyleri sorguluyorum. Nedendir nasıldır diye. Yani kesinlikle uyarılarını ukalalık veya kabalık olarak görmüyorum. Hatta tersine hatalarımı uyarmanı istiyorum :) Bu arada beni uyarırken yeni başlayan arkadaşlarımızın istediği şekilde nazik ve kibar olman önemli değil. Sonuçta her ne kadar uçağa ilgim yakın zamanda başlasada 3-4 yıldır beraberiz :) Yani yeri geldiğinde döverek de uyarabilirsin :D

Soruna gelecek olursak hiç balsa uçak yapmadım. Hatta balsa levha bile görmedim. Fakat birkaç ay içerisinde Kwik fli mk3 uçağını yapmaya başlayacağım inşallah. Hatta imkanım olursa o bittikten kısa bir süre sonra bu uçağı da yapmayı düşünüyorum.

Bu ara birkaç hafta tatildeyim ve bu tatili çok zaman alan solidworks çizimleri yaparak değerlendirmek istiyorum. Çünkü bir daha bu kadar uzun boş vaktimin olması kolay olmayacak.

Belli ki bir çok hata yapmışım bu çizimlerde. Bu yüzden bu şekilde bir yorum yaptın. Acaba bu hatalarımı düzeltme imkanımız olmaz mı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Bir tane balsa uçak toplayıp uçuşa hazır hale getirmeden tasarım işine soyunma. Zamanına yazık. Dediğimi yapıp geriye baktığında zaten ne hatalar yaptığını göreceksin.

Tamamdır abi. O zaman bu işi Kwik fli mk3 uçağını yapana kadar ertelemiş olayım :)

Tamamdır abi. O zaman bu işi Kwik fli mk3 uçağını yapana kadar ertelemiş olayım :)
Hatta ufak bir tavsiye de ben vereyim. Direkt rc uçak inşaatına başlamak yerine serbest uçuş modellerinden bir tane yaparsan hem eğlenceli hem de faydalı olacaktır. Başına oturdun mu 3-4 saatte biter. Hem de balsayla çalışmak için ön hazırlık olur:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Ali, Özgür abinin gazına gelmiş gibi gördüm seni?ama ben yapacağına inanıyorum belki ilk sefer olmayacak, belki bir sürü saçma hatalar yapacaksın, ama eminim vaz geçmediğinde doğru iyileştirmeleri yaptığında sonunda usta bir modelci olacaksın herkes böyle Hayel ederek düşe kalka başlamadı mı?

Ali, Özgür abinin gazına gelmiş gibi gördüm seni?ama ben yapacağına inanıyorum belki ilk sefer olmayacak, belki bir sürü saçma hatalar yapacaksın, ama eminim vaz geçmediğinde doğru iyileştirmeleri yaptığında sonunda usta bir modelci olacaksın herkes böyle Hayel ederek düşe kalka başlamadı mı?
:lol::lol: Özgür abinin vereceği gaz tüm foruma yeter zaten abi :D

Evet hepimiz hatalar yapıyoruz. Benim şuan yaptığım yaptığım hata üstadların deneyimlerini kendime kopyalamaya çalışmak :evil: Fakat çok sağlıklı olmayacağı veya çok zor olacağı belli. Bu yüzden acele etmeyip frene bastım. Lastik motorlu uçak içinde araştırma yapmayı düşünüyorum. Umarım düşündüğün gibi olur abi :)

Rahmetli Ali Uras hocam geldi aklıma. Galatasaray'a başkanlık yapmış, gerçek bir İstanbul beyefendisi idi.
Ameliyatlarda dışarıdan izlediğimizde "yahu bu ameliyat bugün bitmez" derdik. O derece yavaş çalışırdı. Ama sonradan fark ettik ki, hiçbir gereksiz hareket yapmıyor. Her hareketi bir amaca yönelik, hesaplanmış ve bir deneyim içeren hareketmiş. O gün bitmeyeceğini sandığımız ameliyatlar, alışılandan da kısa sürede biterdi.
Püf noktası: Gereksiz hamlelerden uzak durmak.
Defalarca inşaa edilmiş bir trainer var forumda. Yasin arkadaşımızın kestiği trainer. Ya da benzeri başka bir uçak da olur. Öyle bir şeye girişsen ve onu yaparken buraya konu açıp paylaşımda bulunsan. Bizler de doğrudan gerçek model üzerinden yol göstersek. Göreceksin ki basit bir trainer inşaatında dahi bir çok detay var. Kontrol yüzeyine monte edeceğin yekenin yerine yapacağın takviyeden tut da pushrodları geçireceğin yerlere kadar binbir detay.
Haa bunu yaparken 3D tasarım uygulamasında istediğini yap ama tamamen el alışkanlığı kazanmak için yap. Sonra bir uçak toplamış olmanın getirdiği birikimle eski yaptıklarına bak. Zaten kendi kendine hataları kusurları fark edeceksin.
Bu şekilde, gereksiz adımlarla zamanını kaybetmeden, Ali hocamızın yaptığı ameliyat gibi, zamanını ve kaynaklarını etkin kullanarak çok daha hızlı ilerleyeceksin.