Şarj Edilemeyen Lipo Pilleri Nasıl Şarj Edebiliriz

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar aklıma geldi paylaşayım dedim.

Aşırı bitmiş bir lipo pil bazen bu bizim iyi bildiğimiz kaliteli şarj cihazlarına taktığımız da lipo şarj seçildiğinde error verir ve dolduramaz ya paniğe gerek yok.

Önce şarj cihazında nicd veya nimh(farketmez) yi seçip 2A ile kısa bir süre(1-2 dk kadar esc'lere taktığımız soketinden şarj cihazına bağlıyoruz.balance soketini takmıyoruz)) lipoyu şarj etmemiz gerekiyor bir miktar dolduktan sonra normal lipo şarj seçilip balanslı bir şekilde şarj edilebiliyor.

Bir kaç kez başıma geldi ve hepsinde bu şekilde tekrar şarj etmeyi başarabildim.

Kumanda lipolar maalesef kumandayı açamayacak kadar sıfırlıyor ve bu pilleri şarj etmek istediğimizde yukarıdaki durum oluşuyor.Heli ya da uçak uçurduğumuz pillerde tamamen şarjın sıfıra indiğini pek görmedim ama kumanda pillerinde bir kaç kez açık unutma sonucu tamamen sıfırladığına şahit oldum.

Şarj edilemeyen lipo piller

Yine çok güzel bir paylaşım Celalettin Abi. :thumbup:
Hiç başıma gelmedi fakat yeni birşey öğrendim sayende, emim birgün lazım olacaktır. :saygilar:

Evet abi, aynı yöntem ile 2-3 pilimi kurtardım, halende kullanıyorum o pilleri

Duyduğum ama hiç kullanmak zorunda olmadığım ve paylaşmayı unuttuğumuz güzel bir konuyu paylaşmışsın abi, eline sağlık :thumbup:

az önce lipoları şarj edecektim 4 cü lipoda bu hatayı verdi.aynen yazılanları uyguladım sorun çözüldü.tşkler...

• Beğen
Tepkiler: Celalettin Yazkan
Ynt: Şarj Edilemeyen Lipo Pilleri Nasıl Şarj Edebiliriz

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bence 2 A yerine 200 mA ile başlamak daha güvenli olur.

Mümkün olabilir abi ama ben biraz da şoklamak amaçlı yüksek basıyordum.D

Denemekten bir zarar gelmez. 200 mA başlanır olmazsa yükseltilebilir. %p

0.2a le yaptım ben. Olmasaydı yükseltecektim.
Şimdi tam şarj oldu diyorama hhücrelerden 1i 4v altında. Balans yapıyorum
Bakalım sonuç be olacak

Merhabalar,
Ben okul projesi için arkadaştan ödünç lipo pil aldım. Şarj ederken önce bu "Low voltage" uyarısı çıkıyor. Dediğiniz yöntemle bunu aştım ama daha sonra "Batterry voltage error cell connect" uyarısı çıkıyor. Bu sorunun çözümü var mı? Pil olmadan projede ilerleyemiyorum

Mehmet PARA' Alıntı:
Merhabalar,
Ben okul projesi için arkadaştan ödünç lipo pil aldım. Şarj ederken önce bu "Low voltage" uyarısı çıkıyor. Dediğiniz yöntemle bunu aştım ama daha sonra "Batterry voltage error cell connect" uyarısı çıkıyor. Bu sorunun çözümü var mı? Pil olmadan projede ilerleyemiyorum
AAAh benim aceleci genç kardeşim. Rica etsek sana üyelik sonrası gelen özelden mesajı bir kere daha okur musun ya da daha doğrusu bir daha okur musun.....

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
AAAh benim aceleci genç kardeşim. Rica etsek sana üyelik sonrası gelen özelden mesajı bir kere daha okur musun ya da daha doğrusu bir daha okur musun.....

Okudum da konu açmadan önce tanıtın kendinizi yazıyordu. Ben soru soracağım diye gerek yok diye düşünmüştüm. Kusuruma bakmayın 1 haftada 5 tane final iki tane projem var. Bu pil sorunu yüzünden projedeki kodlama kısmına geçemiyorum.

şarj cihazına balans soketinide takıyormusun, yani ucunda beyaz soket olan renkli kabloların oldugu soketi, onu takmadıgın için öyle bir hata vermiş olabilir. pili şarj ederken hem onu hemde normal pilin voltaj soketini takman lazım balansla şarj ederken.

Volkan Güneş' Alıntı:
şarj cihazına balans soketinide takıyormusun, yani ucunda beyaz soket olan renkli kabloların oldugu soketi, onu takmadıgın için öyle bir hata vermiş olabilir. pili şarj ederken hem onu hemde normal pilin voltaj soketini takman lazım balansla şarj ederken.
Evet takıyorum

Öncelikle pil kaç cell ve şarj esnasında cell seçimini doğru yaptınız mı?

yani 11.1 v 3 cell bir pil ise şarj esnasında 3 cell'i seçmeniz lazım eğer seçimler doğru ise

1- cell'e giden kablolardan birisi kopuk
2- kabloda sorun yoksa cell artık şarj alamayacak kadar zarar görmüş demektir.