Şarjlı Matkabı Lipo Batarya ile Kullanmak?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba, öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam affınıza sığınıyorum, kusura bakmayın fakat en uygun bölümün burası olabileceğini düşündüm.Bir yakınımın daha önce hediye etmiş olduğu matkab var.Şarj aleti,bataryası ve uçları yok.Daha önce 12v 1A DC adaptör ile denediğimde yavaşta olsa çalışıyor.Elimde Turnigy 3S 2200mAh 35C lipo batarya var.Bağlantı için konnektör lehimlesem ve lipo ile kullansam lipo ve matkab için bir problem olur mu? Lipo bozulur mu? Matkab üzerinde 12v olduğu yazıyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bazı resimler upload sitesinde ters gözüküyor kusura bakmayın ama bilgisayarda resimler düzgün görünüyor.Sanıyorum ki upload işlemiyle ilgili bir problem oluştu.Bu matkab uzun süredir evde duruyor eğer kullanamazsınız, lipo için tehlikeli der iseniz çöpe atacağım.Saygılar

ben elektronikçi veya elektrikçi değilim üstadlar yorumlayacaktır eminim ama hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum, lipomu garantiye alayım dersen 7,5 amper bir araç sigortası kullan lipona hiç birşey olmaz fazla yüklenirse sigorta atar.

7.5 amper

Ben bir 12V şarjlı tornavidamı öyle kullanıyorum. Çok da memnunum. Ama gözden çıkarmış olduğum bir LiPo taktım. LiPo gerilimini sık sık kontrol etmekte yarar var.

kolay gelsin
benim matkabın
kendi pili bitince lipo kullanıyorum
1 yıldır problem çıkarmadı matkabın sağlamsa problem değil

Mustafa Çoban.' Alıntı:
ben elektronikçi veya elektrikçi değilim üstadlar yorumlayacaktır eminim ama hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum, lipomu garantiye alayım dersen 7,5 amper bir araç sigortası kullan lipona hiç birşey olmaz fazla yüklenirse sigorta atar.

7.5 amper
Cevabınız için teşekkürler Mustafa abi.Aslında matkabın kaç amper akım çektiğini bilsem sorun olup olmayacağını saptayabilirdim fakat multimetre ile ölçülemeyebilir çünkü en fazla 10 Amper'e kadar ölçebiliyoruz.Peki resimdeki sigortayı kullanmak istedik diyelim bağlantıyı nasıl yapacağız? Mümkünse şema üzerinde gösterebilir misiniz?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben bir 12V şarjlı tornavidamı öyle kullanıyorum. Çok da memnunum. Ama gözden çıkarmış olduğum bir LiPo taktım. LiPo gerilimini sık sık kontrol etmekte yarar var.
Merhaba Sümer abi, Aslında aynı tip lipo bataryadan 4 adet var elimde sadece 1 tanesini 3-4 uçuş kullandım diğerleri sıfır, zaten başka modelim Çaylak trainer uçuruyorum.Yine de gözden çıkaramıyorum lipoyu.Matkabı lipo ile kullanırken balans portuna buzzer dediğimiz cihazı takarak kullansam sorun olmaz sanıyorum? Buna ek olarak matkabın kendi bataryasına göre daha verimli ve güçlü olur mu matkabın performansı?

semih Balkar' Alıntı:
kolay gelsin
benim matkabın
kendi pili bitince lipo kullanıyorum
1 yıldır problem çıkarmadı matkabın sağlamsa problem değil
Semih abi merhaba.Matkab 12V güç ile çalıştığı üzerindeki yazıdan anlaşılıyor.Fakat kaç Amper çektiğini bilmiyorum.Fakat diğer mesajımda bahsettiğim gibi 12v 1A dc adaptör ile denediğimde yavaş dönüyordu.Sağlam olduğundan da emin değilim.Saygılar

Tamer
Teknik bilgin pek yok
Matkap pillerini
20 lira civarına pil takıyorlar
Bence ondan al elindeki lipoları daha verimli yerlerde kullanırsın
Biz kullanıyoruz ama Sürekli değil
(1 amp adaptör matkabı döndürüyorsa da şükredeceksin ) ;)

Şu an sema çizemem ama pozitif (+) kutup kablosunun ortasına yukaridaki sigortanin bacaklarını bağlayacaksin akım sigortanin içinden geçecek. O kadar.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Cevap veren tüm büyüklerime teşekkür ediyorum.En sağlıklısı dediğiniz gibi pil yaptırmak ama tahmini tüm aparatlarıyla 100 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor.KKTC'de olduğum için fiyat farkı olacaktır.Saygılar