Scale AH-1W gövdesi için T-Rex 500 model ve "beyin" :) seçiminde yardım talebi

İlgi Alanı
Uçak
Evet doğru görüyorsunuz, ben helikopter tarafında konu açtım :) yanlışlık yok, bilinçli ve aklı başında olarak açıyorum konuyu :)

Herkese merhaba,

Bilen bilir, aslen uçakçı olup helikopterlerden, özellikle 3D uçuş yapan helilerden hiç haz etmem. Yanlış anlaşılmasın, 3D uçuş yapan heli pilotlarına saygım sonsuz, sonuçta zor ve ciddi beceri ve emek isteyen bir şeyi başarıyorlar, ben sadece “scale” takıntım nedeniyle, hiç gerçekçi olmayan 3D uçusundan haz etmiyorum [emoji5]
Amma velakin, tepesinde büyük pervane olan bu makinalardan bir tanesi var ki, nedendir bilmem, gönlümde taht kurmayı başardı. AH-1W Super Cobra! Muhtemelen lise yıllarımda Ankaradaki kara havacılığın süper kobralarının sıklıkla başımın üzerinden geçiyor olmasının etkisi vardır... Sırf birgün scale bir süper cobra uçurabilmek için helikopter uçurmayı öğrendim diyebilirim... Türkiyede iken thunder tiger mini titan e-325 helim vardı ve super cobra gövdesiyle uçuruyordum. Ama bu taraflara taşınınca malesef buranın gümrük sorunları nedeniyle helimi yanımda getiremedim. Şimdilerde ne yapsam ne etsem diye düşünürken heli-artist firmasının 500 boyutundaki süper cobra gövde kitini farkettim. Bu kitin içinde fazla mekanik parça olmadığı için bir şekilde getirtmenin yolunu bulabilirim diye düşünüyorum. Ama helinin kendisini postayla yada havayolu yolculuğuyla getirmem imkansız, gümrükte anında el konacaktır, en kolay yol arabayla geçilen bir sınır kapısından araba koltuğu altında falan geçirmek (bildiğiniz kaçakçılık yapıcaz yani [emoji51][emoji51][emoji51]). Bunun da garantisi yok işin aslı ama genellikle içinde aile olan “batılı” şahısların araçlarını didik didik aramıyorlar diyorlar... bugüne kadar böyle bir fırsatım olmadı açıkçası, ama ay sonunda karayoluyla Dubai’ye gitmek gibi bir plan söz konusu olabilir. Tabi modelci içgüdüsü ile bu seyahatten olabildiğince yüksek faydayla dönmenin hesabını yapmaya başladım [emoji23][emoji23][emoji23]

Gelelim soruma ve bilgi/fikir şeklindeki yardım talebimin detayına:

Edinmeyi düşündüğüm gövde kiti Trex 500 ESP modeli için tasarlanmış ve çeşitli forumlarda okuduğum kadarıyla yeni nesil (pro serisi) 500 lerle direk uyumlu değil, ama bir miktar modifikasyonla uydurulabiliyormuş...

ESP serisi üretimden kalkmış olsa bile Dubaideki mağazalardan birisinde stokta bulunmakta. Tabiki bu meret flybarlı ve scale gövde için flybarless sisteme upgrade edilmeli.

Öte yandan yeni nesil pro serisi 500lerin her bir combo alternatifi de magazalarda var ve herhangi birisini alma şansım olabilir.

Sorum da tam olarak burada geliyor, benim için en öncelikli şey helinile gövde kitinin sorunsuz oturması oldugu için ve flybarless sistemler sonradan kolaylıkla upgrade olarak eklenebildiği için niyetim ESP versiyonunu almak, sonradan da flybarless bir kafa ve gyro/controller edinerek upgrade yapmak. Kafa ve gyro gibi elemanlar gümrükten sorunsuz geçirilebilir şeyler olduğu için daha ucuz olacağını tahmin ettiğim Amerika yada uzakdoğudan edinebilirim diye düşünüyorum. Ama acaba biyerlerde kaçırdığım bir nokta var mı diye tecrübelerinize danışmak istedim... böyle bir rotayı izlemek yerine doğrudan pro dfc super komboyu edinip tamamen orjinal parçalarla heliyi toplamak daha mı sağlıklı olur? Gövdedeki uyumsuzluklardan fazla da çekinmiyorum açıkçası, çok şükür elim alet tutuyor ne yalar ne eder uydururum... Ama Align’in kendi flybarless ürünleri nedir nasılsır onu bilmem, başka üreticilerde daha güvenilir, daha iyi seçenekler var mıdır, varsa nerde satılır vs konusunda yardımcı olursanız sevinirim :)

Buarada daha önce flybarless sistem ile uçtuğumu (tüm kurulum ve ayarları kendi başıma yapmıştım) ve 3D değil sadece scale uçuş yapacağımı gözönüne alabilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

---------------------------------------------------------

07.12.17 Tarihli Güncelleme :

Projenin geri kalan aşamaları için şu konuya bakabilirsiniz ;)

AH-1W Super Cobra Türk Kara Kuvvetleri

Scale AH-1W gövdesi için T-Rex 500 model seçiminde yardım talebi

Hocam, ESP fit olur, ama kuyruk 500 lerde problem.Sen proyu sıkıntısız oturtursun ama kafayı 4 blade yapman için ekstra swashplate lazım olabilir. :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hocam, ESP fit olur, ama kuyruk 500 lerde problem.Sen proyu sıkıntısız oturtursun ama kafayı 4 blade yapman için ekstra swashplate lazım olabilir. :saygilar:

Hakan Bey teşekkürler.

Model iki palli olacak, yani dfc alırsam extra swash ihtiyacı olmayacaktır. Ama bahsettiğiniz kuyruk problemi nedir? Biraz detaylandırmanız mümkün müdür?

Allahım çok şükür bugünleri de gördük :halay: :yuppi: Bu modele olan merakından bir zamanlar bahsetmiştin Evren Hocam. Bunu okurken acaba Evren hocamın bu Scale topladığını biz de görebilir miyiz diye içimden geçirmiştim ki şükür nasip olacak inşallah :hoppa:

Hakan kardeşimin kuyruktaki sorun dediği şey kuyruk Hub kısmındaki vidanın kırılma sorunu. Bu özellikle 500 ESP çok şıkça yaşanan bir sorunmuş meğer. Bunu 3 defa başıma gelince anladım ne yazık ki :-\ Hatta daha 2 ay önce Kocaelindeki Mustafa kardeşim benzer sorunu yaşadı. Yani kesinlikle 500 ESP kuyruk kısmında sorun var ne yazık ki.

Konunun detayları şu şekilde.

Eğer gövdeye uydururuz diyorsak bence 500 DFC alalım. Yok sıkıntı büyük dersek ve 500 ESP alırsak da kuyruk pal tutucularını mutlaka upgrade etmeliyiz.

Peki Scale hangi firmanın modeli olacak ?. Mesela yanlışım yoksa şu firmanın modellerimde zaten frame içinden çıkıyor. Bu durumda 500 DFC modeli bence sorun çıkarmaz diye düşünüyorum ama biraz araştırıp emin olmamız lazım.

Evren hocam , Trex500 esp nin uçuş esnasında kuyruğun fırlayıp gitmek gibi kronik bir sorunu var maalesef.
Gerçi bizler hard 3 D yapmadığımız için çok sorun olacağını da düşünmüyorum.
Forumda işlenmiş bir konumuz var , ancak iş saatinde köylerde dolaşıyorum , bazen net çekmiyor.Müsait bir anımda linkini bulup ekleyeyim. :saygilar:

Edit: Mehmedim duruma el atmış bile :laugh:

Ünite işine gelirsek. Sana kurtarma ve auto leveling özelliği olan bir FbL ünite alalım. Bunu ilerleyen günlerde detaylı konuşuruz zaten. Align FBL ünitesini kullanmak yerine, özellikle SCALE uçuşlarda pilotajı ve uçuş stilini rahatlatan daha yeni teknolojiye sahip bir FBL ünite almak en güzeli.

Bu ünite mesela İkon, Baverion Demand ya da başka bir şey olabilir. Dediğim gibi o kısmı sonra hep beraber karar veririz.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Evren hocam , Trex500 esp nin uçuş esnasında kuyruğun fırlayıp gitmek gibi kronik bir sorunu var maalesef.
Gerçi bizler hard 3 D yapmadığımız için çok sorun olacağını da düşünmüyorum.
Hakan'ım 3D yapmasa bile zaman içerisinde kesinlikle sorun oluyor. Mesela 2 ay önce Soft ve Scale tarzına yakın uçuş yapan Mustafa Hacılar kardeşim Trex 500 ESP ne yazık ki benzer sorunu yaşadık :-\

Çözüm olarak Yukarıdaki konuda Ali kardeşim verdiği link plastik pal tutucuları aldık ama sonuç ne olur bilemiyoruz.

https://tr.aliexpress.com/item/GARTT-GT500-Plastic-Tail-Rotor-Grip-100-Fits-Align-Trex-500-RC-Helicopter-Big-Sale/32378524783.html?shortkey=f6BbYZ7v&addresstype=600

Kesin çözüm olan Ardanin mesajında paylaştığı Kasama kuyruk pal tutucuları artık ne yazık ki bulunmuyor :-\

Teşekkürler, oldukça faydalı bilgiler geldi :)

Mehmet Bey, niyetlendiğim gövde Heli artist firmasının gövdesi:

İçinden frame de çıkıyor manuelinde görebildiğim kadarıyla. DFC'ye giydirilmesi için gerekli modifikasyonlar hakkında çok detaylı bilgim yok, ama birileri yapabiliyorsa ben de yaparım elbet mantığındayım :D

ESP'deki kuyruk problemi önemli bir sorun gibi görünüyor. Çözüm yöntemlerini okuyacağım detaylı, sonuçta elimde 3d yazıcıdan torna frezeye kadar ekipman olduğu için elbet çözüm bulunur diye düşünyorum ama uğraşmaya değer mi orası meçhul...

Üniteler hakkında söyledikleriniz de önemli, açıkçası en çok merak ettiğim ve aynı zamanda bilgi fakiri olduğum konu da bu. Normalde okuyup araştırmayı severim ama şu an kısa sürede bir karar almam gerektiği için yeterli vaktim olmayacağı için bir nevi "hazıra konma" yoluna gittim :embarras:

Bu durumda, sanki şöyle bir yol daha mantıklı mı oluyor acaba: ?

Pro DFC combolardan birisini alayım ama içinde sanayi tabiriyle "beyni" olmayan komboyu seçeyim. Böylece flybarless kafa hazır olsun ama istediğimiz "beyni" seçip alıp kullanma özgürlüğümüz olsun. Bu üniteler hakkında karar vermek için vaktimiz olacaktır elbet.

Tabi bunun için gövdenin oturma problemleminin detaylarına bir ulaşmaya çalışayım. Gerekli modifikasyonları yapabileceğime gözüm keserse bu yol mantıklı olabilir...

Buarada, ilk mesajda belirtmeyi unutmuşum, gövdeyi bizim Kara Kuvvetlerinin kullandığı kamuflaj ile yeniden boyamayı planlıyorum. Artık bu işlerde olmasa da Kaan Gök zamanında Türk Süper kobraları için bir decal seti tasarlamıştı, bana da vermişti, o decallerden basarak herşeyiyle bizimkilerin kullandığı helikopteri modelleme şansım olur diye umuyorum...

Eveet, Özgür hocam hoş geldiniz. :saygilar:
Sonuç harika olacaktır, şimdiden eminim.
;)

Biz de bir bakalım 500 DFC modifikasyona.

Ama dediğiniz gibi hangi kıt olursa olsun içinde FBL unite olmaması bizim işimize gelecek.

Levent UYGUN' Alıntı:
Eveet, Özgür hocam hoş geldiniz. :saygilar:
Sonuç harika olacaktır, şimdiden eminim.
;)

Teşekkürler Levent Bey :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Biz de bir bakalım 500 DFC modifikasyona.

Ama dediğiniz gibi hangi kıt olursa olsun içinde FBL unite olmaması bizim işimize gelecek.

Dubaiden alacağım kitte FBL unitesi olmamasının başka bir avantajı daha var, hanımın gözü önünce çıkartıp vereceğim, kaçınılmaz olarak görülecek ve bilinecek olan para daha az olacak. İnternetten yapılan alışveriş örtülü ödenekten çıkabilir :D

Olaya başka bir açıdan yaklaşalım, elinde hem ESP hem de DFC modeli olan birileri varsa, yada en azından aynın kişide olmasa bile yakın olup normalde biraraya gelen arkadaşlarda varsa kaba bir görsel karşılaştırma ile fiziksel farklılıkları görmek gövdenin oturmasında karşılaşılacak problemler hakkında da iyi kötü bir fikir verebilir. Eğer farklar nispeten basit ise sorun yok, ama önemli elemanlar çok farklı yerlerde ise o zaman gövde ile gelen framelerin uymamak gibi bir problemi olabilir. Bir de tabi kuyruk kısımların uzunlukları farklı mı o da önemli olacaktır sanırım...

Buarada, illa bu gövde kiti ile gideceğim diye bir inadım yok, alternatifler varsa bildiğiniz değerlendirebilirim. Bu mereti bir sosyal medya arkadaşımda gördüm ve sonrasında yaptığımız sohbette kaliteli bir kit olduğunu, memnun olduğunu vs söylemesi üzerine düşünmeye başladım. Başka özel bir sebebim yok. Bu boyutta, kaliteli bir alternatif varsa değerlendirmeye açık olurum tabiki...

Tek istediğim Süper Cobra olması :D

500 DFC farklı modelleri var Evren Hocam. Senin Dubai'den almayı düşündüğün kıt tam olarak hangisi, link var mi acaba?

Bizde 500 ESP var ama sıkıntı su ki 500 sınıfı olan cok fazla insan kalmadı çevremizde ne yazık ki [emoji20]

Ama nette illaki bir bilgiye ulasir ve ona göre karar veririz diye düşünüyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
500 DFC farklı modelleri var Evren Hocam. Senin Dubai'den almayı düşündüğün kıt tam olarak hangisi, link var mi acaba?

Bizde 500 ESP var ama sıkıntı su ki 500 sınıfı olan cok fazla insan kalmadı çevremizde ne yazık ki [emoji20]

Ama nette illaki bir bilgiye ulasir ve ona göre karar veririz diye düşünüyorum.

https://ultimate-hobby.com/collections/heli-kit/products/t-rex-500-pro-dfc-combo

Benim bakındığım kadarıyla pek çok farklı "marka" ile satılan gövdeler var ama sanki hepsi tek bir kalıptan çıkmış gibi duruyorlar... Alışageldik şekilde çindeki bir üretici herkese fason gövde üretiyor olabilir. TAbi farkı yaratan kitlerin içindeki mekanik parçalar olacaktır. Heliartist "scorpion" kuyruk rotoru yükseltme mekanizması veriyor, iyi midir kötü müdür bilen beri gelsin :D