SCALE Modellerde Asimetrik Pal Tercih edelim mi ?

İlgi Alanı
Heli
Aşağıdaki konuda paylaştığım AH 1W Cobra Scale modelim için pal ihtiyacım var. Konu ile ilgili tavsiyelerinizi alabilir miyim.

AH 1W Cobra Scale

Bu konu Yönetim tarafından açılmıştır.

Siz de mutlaka biliyorsunuzdur ama , benim şahsi fikrim ve tavsiyem, imkan varsa bunlardan almanızdır.

https://spinblades.com/scale-2-blade-system

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Siz de mutlaka biliyorsunuzdur ama , benim şahsi fikrim ve tavsiyem, imkan varsa bunlardan almanızdır.

Hakan bey dun gece incledim fiyati biraz pahali geldi ama burada vereceginiz fikirlerin hepsi cok onemli kesinlikle sizi dinleyecegim :)

Estağfurullah Emin bey,fikir verecek kıvam olamadık ama naçizane tavsiyemiz olur elbet.
PAL, bir modelde en son yedeği alınacak ekipman.Yani PAL demek model demek.Kimse şu palde yedekte olsun demez ,çünkü PAL kırıldıysa model zaten kırılmış demektir.
Modelimizi gözümüz gibi seviyor ve bakıyorsak, tüm ekipmanında masraftan kaçmayıp, yatırım yapıyorsak,palde de yapılan yatırım bana göre helaldir.Hele hele scale modelde olmazsa olmazdır.Bakmayın işte bizde modelcilik yapıyoruz diye kendimizi kandırıyoruz,adamlar asimetrik paller ile elde ettiği güç sayesinde hem daha düşük kafa turları hem de daha uzun uçuş süreleri elde ediyorlar.Bu elbette yetenek veya sihir değil, mühendislik ve imkan sayesinde...
Bu sebeple ,( özellikle sınıf büyüdükçe ) , scale bir modele yapılacak emek , masraf ve zaman göz önüne alındığında , bir çift palin lafı bile olmaz.
Kesinlikle öneriyorum, fiyatının hakkını vereceğinden de şüphem yok. :saygilar: :RCKolik:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Modelimizi gözümüz gibi seviyor ve bakıyorsak, tüm ekipmanında masraftan kaçmayıp, yatırım yapıyorsak,palde de yapılan yatırım bana göre helaldir.Hele hele scale modelde olmazsa olmazdır.Bakmayın işte bizde modelcilik yapıyoruz diye kendimizi kandırıyoruz,adamlar asimetrik paller ile elde ettiği güç sayesinde hem daha düşük kafa turları hem de daha uzun uçuş süreleri elde ediyorlar.Bu elbette yetenek veya sihir değil, mühendislik ve imkan sayesinde...
Bu sebeple ,( özellikle sınıf büyüdükçe ) , scale bir modele yapılacak emek , masraf ve zaman göz önüne alındığında , bir çift palin lafı bile olmaz.
Kesinlikle öneriyorum, fiyatının hakkını vereceğinden de şüphem yok. :saygilar: :RCKolik:

Hakan Bey, malum ben de kendi Cobra modelim için pal bakınırken bunlarla karşılaştım. Benim öncelikli niyetim daha uzun ve asimetrik pal kullanarak kafa hızlarını düşürmekti. Ama o aşamada hem saat yönünün tersine dönen asimetrik pal bulamadım hem de okuduğum bazı şeylerden dolayı bu pallerden uzaklaştım. Bizzat tecrübe ettiğim birşey değil o yüzden %100 doğrudur diyemeyeceğim ama okuduğum bilgiler bana mantıklı geldi o yüzden burada da paylaşayım isterim. Asimetrik paller ile ilgili olarak, özellikle rüzgarlı ve türbülanslı günlerde hover performansları açısından olumsuz yorumlar var. Nedeni de asimetrik kanat yapısının (uçakta da aynı şey vardır) hava hızı değişimlerine karşı daha hassas olmasıdır. YAni siz hoverda modeli tutarken rüzgar hızındaki ani bir artış yada azalış pallerin ürettiği taşıma (kaldırma) kuvvetini de etkiliyor ve dengeli ve kararlı bir hover yapılmasını zorlaştırıyor diyorlar. Bu iddianın arkasındaki fiziksel etken doğru, ama bahsedilen etki ne kadar fazla emin olamıyorum zira dediğim gibi böyle bir palle uçuş yapmadım hiç. Bazıları da "evet bu doğru ama yarışma amaçlı uçmadığınız sürece çok da önemli değil" şeklinde yorumlarda da bulunuyorlar. Ben kendi modelimde şimdilik asimetrik pal kullanmaktan vazgeçmiş durumdayım, ama benim kararımdaki ağırlıklı etken dönüş yönünden kaynaklı :).
Bilgi olması açısından paylaşmak istedim

:saygilar:

Özgür hocam , yazdıklarınız tamamen doğru ve bir tercih meselesi.Lakin fusili uçuş yapan birisi olarak , naçizane tecrübem,zaten scale modellerimizde devasa bir kabuk ve hacim olduğu için , rüzgara karşı otomatikman zayıf kalıyor ve hakimiyet zorlaşıyor.Simetrik pallerin gücü, ani deplaselerde yeterli gelmiyor, bende collective yönetimi ile ,motorla servolara basıyorum Allah ne verdiyse :D .Çünkü bodynin ağırlığı ile simetrik paller yeterli kurtarmalar yapamıyor.Bazen öyle hızlı düşüşler yaşıyorum ki , helikopterin yere çarpmasına 5-10 cm mesafe kala kurtarıyorum :laugh:
Tüm bu zorlukları yaşadığım rüzgar şiddeti ise telefonlarımızda bulunan uygulamanın gösterdiği 2 şiddetindeki rüzgar :)
Diğer yandan durum scale PAL açıları ile de doğrudan alakalı.
Zaten sağır ayarlarımız var, servolar hız ve limitlerinin yarısını bile ancak kullanıyor.Haliyle daha sakin ve stabil bir uçuşu olan modelin,rüzgara vereceği tepkiler de haşin ve gaddar olamıyor.
Ben kullanmadım, kullanamadım asimetrik palleri , ama kaldırma kuvvetinin daha iyi olduğu fiziksel bir gerçek , rüzgarda da simetrik pale göre hassas olması doğal olarak normal.İş yine pilotajda kalıyor, konforlu ve stabil bir uçuşun bedeli, rüzgarsız ve açık bir havada uçuş yapmaktır.Ani bir deplase de olursa , refleksli bir kollektifle , simetrik bir pale göre daha aktif bir kurtarış yapılabilecektir diye tahmin ediyorum. :saygilar:

Yüksek fiyattan dolayı yani duygusal yoksa asimetrik hayalim bir gün alacağım. Zaten scale model ani irtifa kayıpları oluyor rüzgar olunca.imkanım olsa hemen alırdım.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi