Scorpion'un Rezilliği,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yunus E.

Yeni Uye
Arkadaşlar selamlar,
Scorpionun sitesinden Motor ve ESC almıştım.
Scorpion Commander 15V 90A ESC SBEC (V3)

Ürünün açıklama kısmında bu şekilde yazıyor.
Max BEC Output 5 Amps @ 5 V

Uçağa kurulumunu yaptım ama hiç beklemediğim bir şey oldu, Servolar yandı otopilota da garip bir şeyler oldu.
Biraz araştırınca ne dönüyor diye BEC voltaj çıkışı 5V yerine 16.5V olduğunu gördüm.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konuyu Scorpiondan Tony ile görüştüm, geri gönder dendi. Gönderdim, Fabrikadan hatalı çıkmış ürün için adamların hatası yüzünden yaklaşık kaybım
FEDEX 65$
Servolar 72$
Otopilot 240$ böyle bir şey.
Ne hatalarını kabul ediyorlar ne de bi geri ödeme.

Scorpion'un Rezilliği,

Geçmiş olsun Emre. Elektronik işi biraz böyle malesef. Sıfır kutudan çıkan aleti kontrol etmek de insanın aklına gelmiyor işte. :(

Scorpion'un Rezilliği,

İbretlik konu olmuş, Mehmet Bey indeks e eklese iyi olur, Scorpion olsa bile aldığımız esc ve harici bec leri test etmeden sisteme takmayalım. Çin işlerinde ne olur artık. Kulağımıza küpe olsun. Çok geçmiş olsun.

Scorpion'un Rezilliği,

Daha da ibretlik olanı,

Scorpion cuların Emre nin mağduriyetine karşı verdikleri cevabı; Gülsem mi ağlasam mı bilemedim, Emre de konuyu görürse yazacaktır :)

Scorpion'un Rezilliği,

Öncelikle geçmiş olsun Emre. Gerçekten büyük bir şansızlık...

Kaybın büyük olduğu için ne desen haklısın ama "Rezil"lik kelimesi biraz fazla olmuş bence. "Scorpion'un Büyük Ayıbı" sanki daha uygun bir tercih olurdu..

Zira Scorpion firması özellikle ESC'lerinden dolayı yakinen bildiğimiz bir firma. Kırım sonrası pert olan ESC bile gönderdikten sonra eğer tamir edilemeyecek durumda ise %50 extra ücretle yenisini bile gönderen bir firma. Ki aynı şekilde Tony de , en uygun kargo yöntemi, fatura bedeli... gibi her türkü konuda yardımcı olmaya çalışan, hızlı geri dönüş yapan birisi.

Konu hakkında daha fazla detayı ve yaşadıklarını Emre Kaman arkadaşımız mutlaka paylaşacaktır.

Elektronik ekipmanlarda ne yazık ki bu tür hatalar olabiliyor. Şahsen ne marka kullanırsam kullanayım, özellikle BEC devrelerini ayarladıktan sonra elektronik bağlamadan önce mutlaka ölçü aleti ile çıkış gerilimi mutlaka ölçerim. Ha diyebilirsin ki ölçmek zorunda mıyız. Değiliz ama işte bu tür aksaklıkları en azından varsa fabrikasyon hata bunun önüne geçmiş oluyoruz.

Diğer taraftan ne yazık ki hiç bir firma kendisinden kaynaklı bir arızanın tüm bedelini ödemiyor. Mesela helilerde kullandığımız FBL ünite sapıtıp, model pert daha olsa, en iyi ihtimal sadece FBL ünitesini yenisi ile değiştiriyor.

Senin durumda ne yazık ki aynı :-\ Scorpion'un yapacağı en iyi şey, ya da beklenti, sadece arızalı ünitenin değişmesi olacaktır. Keşke dediğin gibi olsa da arızaya neden olan firma tüm hasarı karşılasa...

Neyse tekrar geçmiş olsun... Fazla kafaya takmadan yavaş yavaş kaldığın yerden devam edersin inşallah..

Scorpion'un Rezilliği,

Valla konuyu gördüm aslında, ama cevap yazasım gelmedi... Fakat ismim geçince dayanamadım. Emre arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum.

Uzunca bir yazı yazıyordum, ama vazgeçtim. Sonucu hep aynı oluyor. Birisi bir problem yaşıyor, daha sonra birileri daha gelip söz konusu firmayı gömüyor, sonra birisi çıkıp yav etmeyin, iyidir onlar diyor, o kişi kötü adam oluyor. Daha önce de yaşadık, ne markacılığımız kaldı, ne avukatlığımız kaldı, ne esnaflığımız kaldı...

Bu yüzden, ben sadece geçmiş olsun diyorum. Benim Scorpion ürünlerine olan sevgim ve güvenim bilinir. Daha önce müşteri ilişkilerinden duyduğum memnuniyeti, kendi hatalarımdan kaynaklansa dahi ne kadar yardımcı olduklarını defalarca yazdım. Açıkçası yukarda okuduklarıma şaşırdım, ama olayın gelişimini bilemiyorum. Kendi bilecekleri iştir, ben sadece bir arkadaşımız madur olduğu için üzüldüm.

• Beğen
Tepkiler: fatih cebir
Scorpion'un Rezilliği,

geçmiş olsun zarar büyük gerçekten.

sanırım esc ye bec entegresini koymamışlar yada kısa devre çalışıyor . zira doğrudan pilden gelen voltajı basmış gibi görünüyor.

Bu kalitede bi firma için gerçekten biraz hayal kırıklığı olmuş.

rezillik kelimesi bencede fazla ağır olmuş her firmada bu tür hatalar olabilir sizinki azıcık şansızlık olmuş.

Öncelikle çok geçmiş olsun, gerçekten üzücü bir durum olmuş.

Mehmet abi çok haklı, ''Diğer taraftan ne yazık ki hiç bir firma kendisinden kaynaklı bir arızanın tüm bedelini ödemiyor. Mesela helilerde kullandığımız FBL ünite sapıtıp, model pert daha olsa, en iyi ihtimal sadece FBL ünitesini yenisi ile değiştiriyor. ''

Diğer yandan Emre abide çok haklı. Bu tarz olaylar yüzünden markacılık tartışmaları çıktı, arası bozulanlar oldu. Hatta hala duyuyoruz geçende kulağımıza geldi, köklü firma olan A firmasının geçmişte forumda yaşanan basit bir hata yüzünden bu forumda gömüldüğünü ve o saatten sonra kimsenin yanaşmadığını, yanaşmama sebebininde bu olay olduğunu söyleyenler var. Bu konudaki en basit örnek buydu. O yüzden Emre abi bir şey yazmamakla çok iyi yaptığını düşünüyorum. Sadece bu olay için değil, genel olarak milletimiz bir şeyi gömmek için bahane arıyor ve böyle olaylarda tuzu biberi oluyor. Scorpion hobi camiasında çok köklü bir firma. Çoğu dalda ürünleri var, işlerini profesyonelce yapıyorlar.

Bu hatalarından dolayı forumumuz da veya Türkiye içerisinde Scorpionun satışları bitmiştir :)

Scorpion'un Rezilliği,

Geçmiş olsun kayıp büyük görünüyor, daha sıfır bir üründen olması ayrı bir üzüntü kaynağı. Umarım sorun mağduriyetleri giderilecek şekilde çözülür.

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scorpion'un Rezilliği,

Geçmiş olsun, kötü bir durum. :rolleyes: İnşallah otopilotta bir sıkıntı olmamıştır. :-\

Scorpion'un Rezilliği,

Çok geçmiş olsun. Bugüne kadar birçok ESC ya da UBEC kullandım. Açıkçası hiçbirinin montajında "dur şu çıkış gerilimini bir ölçeyim" demek aklımın ucundan geçmedi. Bundan sonra kulağıma küpe olacak.
Firma Türkiye'de bir yasal temsilcisi olan bir firma olsa işler biraz daha kolay olurdu. En azından mahkemede hak arama imkanı olabilirdi. Öyle bir durumda üretici tüm zararı karşılamak zorunda kalabilirdi. Ama örnek konuda ne yazık ki bu mümkün değil. Haa adamlar durumu anlayıp zararı tazmin etseler sanırım herkes Scorpion kullanıcısı olurdu ama bu da uzak bir olasılık gibi görünüyor.

Scorpion'un Rezilliği,

Teşekkür ederim arkadaşlar,

Böylesine basit bi testin bile fabrika çıkışında yapılmayışı, dandik çöp diye baktığımız escler de bile olmasını hiçbirimiz beklemiyoruz, Scorpionun savunulacak durumu kalmıyor bence.
Hata o bu şu, olur böyle şeyler diyemem bi dünya para bayılıyoruz kalite diye. Bec voltajını bile kontrol etmiyorlar sonucunu çıkarırım.

Sadece esc değil ;
Başka bi konu daha var, test verileri bana gelen motorla uyuşmuyor, zaten veri tablosunda bahsi geçen pervanelerin şaftının motor şaftından 2-3mm küçük olduğunu görünce anlamıştım bi terslik olduğunu. Motor geldiğinde her yerinde fotoğraftaki gibi çizikler vardı, yazdım gönder dediler, dış görünüşe aldırış etmediğim için göndermedim.
Bu ürünlere verdiğim para 1500tl gibi bir şeydi gümrükten çıkarmak cabası. Üstüne diğer elektroniklere zarar verdi. Zararımı karşılamak yerine sana tshirt ve şapka gönderelim diye dalga geçer gibi bir teklifte bulundular üstüne.
Israrla garanti kapsamıyor falan diyorlar ama garanti ile ne alakası var. Garantilik bir şey yok gönderdikleri ürün sakat,

Benim tavsiyem, arkadaşlar bu şirkete o paraları bayılmadan önce iyice düşünülmeli.

Scorpion'un Rezilliği,

Dusunen dusunsun tabi... 2015-2016'da ikinci el aldiklarim ve sattiklarim haricinde 8 adet Scorpion almisim. Hepsinden cok memnundum, memnunum.

Niye uzatiyorum, cunku zamaninda uzatmadim, sonunda yine benim canim sıkıldı. Bu sefer buna izin vermiyorum. Yasadiginiz soruna gercekten uzuldum, ancak boyle seyler oluyor. Ben de xnova ile sorun yasadim, artik almiyorum xnova. Ama soyle kotu boyle kotu demiyorum, cunku kotu degil, en kalitelilerden biri. Scorpion da oyle.

Gecen ay atolyeyi toparlarken cektigim bir foto:

Dedigim gibi, en kalitelilerden biri.

Scorpion'un Rezilliği,

Emre Kaman' Alıntı:
Dusunen dusunsun tabi... 2015-2016'da ikinci el aldiklarim ve sattiklarim haricinde 8 adet Scorpion almisim. Hepsinden cok memnundum, memnunum.

Niye uzatiyorum, cunku zamaninda uzatmadim, sonunda yine benim canim sıkıldı. Bu sefer buna izin vermiyorum. Yasadiginiz soruna gercekten uzuldum, ancak boyle seyler oluyor. Ben de xnova ile sorun yasadim, artik almiyorum xnova. Ama soyle kotu boyle kotu demiyorum, cunku kotu degil, en kalitelilerden biri. Scorpion da oyle.

Gecen ay atolyeyi toparlarken cektigim bir foto:

Dedigim gibi, en kalitelilerden biri.

Benim fotoğraflar da yukarıda,
Ben kaliteli mi diye sormadım, olanı söyledim. Sana bi lafım olmadı hocam sen niye alındın ki, ?? izin vermiyorum ne onu anlamadım, scorpion hakkında bir şey söylemek için izin mi gerekiyor

Scorpion'un Rezilliği,

Hayır izin gerekmiyor, ancak münferit bir olayın bütün markanın adını lekelemesine karşın benim de söyleyeceklerim var, o anlama geliyor. Hepimizin başından benzer durumlar geçiyor, kızıyoruz, sinirleniyoruz. Sen de başından geçeni anlattın, üzüldük, geçmiş olsun dedik. Ama bu marka şöyle böyle, bunu alırken düşünmek gerek falan dediğin zaman, insanların algısında kötü yer etmiş oluyorsun ve ben de bunun olmasına izin vermiyorum. Ben de karşı argümanımı sunuyorum.

Sebebini de daha açık anlatayım, zamanında Gaui'nin gömülmesine ses çıkarmadık, gömen arkadaş daha sonra ikinci Gauisini de aldı, ikisini de arkadaşlarına sattı. Ne o modellerde, ne benim kendi modelimde, ne de başka bir X7'de en ufak sorun çıkmadı. Ama geçenlerde bir arkadaşım "abi X7'nin kuyruğu şeydi dimi" deyince bende jeton düştü. İşte bu kötü algıdır. Hayır arkadaş, X7'nin kuyruğu şey mey değildir. O kuyruğu "patlayan" X7'nin ta kendisi ile yapıyor Doğukan o overspeedleri, çünkü o aldı o modeli, çünkü anlıyor dilinden, çünkü model güzel model.

Hayır arkadaş, Scorpion kötü marka değildir. En kalitelilerden biridir. Senin başından bir şanssızlık geçmiş, anladık, ama oluyor böyle şeyler binlerce ürünün arasında bir tane. Hepimizin böyle bir anısı var, ama hiçbirimiz bu kadar yaygara çıkarmıyoruz. Sen kendince derdini anlatıyorsun, ama bizim yıllarca severek kullandığımız ürünler karalanınca, bizim de canımız acıyor.

Ben diyeceğimi dedim, daha fazla uzatmayı düşünmüyorum. Bence sen de aynını yap.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...