Servo Değişimi Sonrası Kalibrasyon ve Guvenlik

Serkan Demirkesen

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Bazen çok fazla konu açıp soru sorduğumu düşünüyorum ama sormadan da ilerleyemiyorum. Forumda bulabildiğim konuları ya teknik bilgi yetersizliği nedeniyle anlamıyorum ya da ilgili konu etrafında dolaşıyorum ama tam olarak istediğim bilgiyi bulamıyorum. Neyse, sorumuza gelelim. Bildiğiniz gibi Wltoys V950 nin servosu yanmıştı. Bende internetten yedek parça olması açısından aynı model ikinci el uçus yapabilen bir model daha aldım. Servosunu soktum ve benimki ile değiştirdim. Deneme uçuşu sırasında ilk bataryayı gayet güzel bir şekilde tamamladım. Sahadaysan ikinci bataryayı taktıktan sonra helikopteri havalandırmadım. Havalanmaya yakın sola yatmaya başladı. Terim ayarlarını da kurcaladım ama beceremedim. Acaba Servo değişimi sonrası yapmam gereken bir kalibrasyon var midir? Yoksa sadece terim ayarından mi halledilecek?

Ayrıca, küçük bir hatırlatmada bulunacağım. Güvenliğin ne kadar önemli olduğunu basımıza gelmeden anlamıyoruz gerçekten de. Tamamen benim güvenliği göz ardı etmemden kaynaklı küçük bir kaza atlattım. Pal koluma çarptı. Allahtan yüksek devirde değildi çarpma esnasında.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Serkan çok geçmiş olsun. :embarras:
Servoyu değiştirdikten sonra gaz kolu ortada ve trimler sıfır iken swash paralelliğini ayarlamışsındır mutlaka,
zira bir uçuş yaptım diyorsun. Pili taktıktan sonra zaman geçirmeden modeli olabildiğince düz bir zemine koyman gerekli
malum 15-20 saniye gibi bir süre içinde gyro kendini kalibre ediyor. Bu süreyi geçirdiysen gyro yanlış kalibre olur ve saçmalar. ;)

Serkan çok geçmiş olsun. :embarras:
Servoyu değiştirdikten sonra gaz kolu ortada ve trimler sıfır iken swash paralelliğini ayarlamışsındır mutlaka,
zira bir uçuş yaptım diyorsun. Pili taktıktan sonra zaman geçirmeden modeli olabildiğince düz bir zemine koyman gerekli
malum 15-20 saniye gibi bir süre içinde gyro kendini kalibre ediyor. Bu süreyi geçirdiysen gyro yanlış kalibre olur ve saçmalar. ;)

Levent bey çok teşekkür ederim. Tavsiyeniz üzerine denemeyi yaptım ve iki batarya normal uçuş antrenmanımı gerçekleştirebildim. Bunuda tecrübelerime ekliyorum teşekkür ederim tekrardan yardımınız için. ??

Levent bey çok teşekkür ederim. Tavsiyeniz üzerine denemeyi yaptım ve iki batarya normal uçuş antrenmanımı gerçekleştirebildim. Bunuda tecrübelerime ekliyorum teşekkür ederim tekrardan yardımınız için. ??

Dikkatlı ol. ;) Kırımsız uçuşlar.:saygilar::RCKolik:

Çok geçmiş olsun . Helikopteriniz iyiki 450 veya daha üst sınıf değildi . Çok daha ciddi bir sıkıntı yaşayabilirdiniz .

Teşekkürler Özgür Bey, tecrübe kazanmadan 450 veya üstü sınıfı bir model almamak için çok geçerli bir sebep :lollol:

Neyse ki antrenmanım çok başarılı geçti, keyfim yerinde :bravo:

Geçmiş olsun Serkan Bey.

Hiç olmasaydı daha iyiydi elbette ama bu küçük kaza gelecekte büyük modellerle çalışırken çok önemli bir tecrübe olacak.

Modelci her şeyden faydalanan adama denir değil mi ? :laugh:

Hepimizde buna benzer kuyruk acıları var, girmeyelim şimdi bu mevzulara. :lollol: :lol:

Son düzenleme:
Geçmiş olsun Serkan Bey.

Hiç olmasaydı daha iyiydi elbette ama bu küçük kaza gelecekte büyük modellerle çalışırken çok önemli bir tecrübe olacak.

Modelci her şeyden faydalanan adama denir değil mi ? :laugh:

Hepimizde buna benzer kuyruk acıları var, girmeyelim şimdi bu mevzulara. :lollol: :lol:

??mesajı aldım, çok teşekkür ederim. O konuları umarım bir gün sahada yüz yüze konuşuruz ?

950 yi önerirmisnz bende 4 kanal v911 kullanıyordum ama artık model deyişmek istiyorum aklımda 950var
Sevgili @Okan çelebi arkadaşım.

Forum kuralları gereği lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat ediniz. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

950 yi önerirmisnz bende 4 kanal v911 kullanıyordum ama artık model deyişmek istiyorum aklımda 950var

Ben yeni başladım bu hobiye. Henüz bir şeyleri kıyaslayıp tavsiye verecek tecrübede değilim. Ama şunu söyleyebilirim, ben bu modelin başlangıç icin uygun olduğunu düşündüğüm icin bunu aldım. Pişman da değilim ?

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN