Servo güven testi

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Üstadlar birkaç hafta önce benim align 550 modelimin servolarından duman çıktı. Servo kablolarındanda olabilir. Sebebi ise escnin durduk yere 6v yerine 8,4v vermeye başlaması. 8,4v yiyen servolar dans etmeye başladılar ve hafif duman çıkarmaya başladılar. Hemen enerjiyi kestim.
Escyi tekrar programlamak için eski bir kumanda ve alıcısını kullandım. 6v vermesi için programladım. Fakat yine 8,4v veriyordu. Tekrar programlama moduna girdim. Fakat alıcının ışığı söndü. Muhtemelen alıcıda yandı. Neyse ki kumanda eski ve 4 tane alıcısı var.

Anladığım kadarıyla Escnin bec devresi bozuldu. Benim merak ettiğim konu şu.

Ben bu servolara güvenebilir miyim? Bu servolara bir güven testi uygulaması yapılabilir mi? Mesela servoya yarım kilo bir yük takarak onu birkaç dakika kaldırıp indirmesi yoluyla... Veya farklı bir şekilde.

Ben 2 sene önce bu modeli kurarken yine bu servolardan bir tanesinin hornu takıldı. Servo zorlandı. Yine hafif duman çıkardı bir tane servo. Sonra en az 10 uçuş yaptım modelle. Hiçbir sorun hissetmedim. Şuan da servolar gayet güzel çalışıyorlar.

Bu servoları 3-4kglık bir uçakta kullanmak istiyorum. Fakat ister istemez duman çıkması tedirgin ediyor. Ben ısınan servo kablolarının etrafındaki kaplamanın erimesi yüzünden duman çıktı diye düşündüm. Dışarıdan bakıldığında bir erime veya deformasyon yok. Herhangi bir yanık kokusu da yok.

Ali çok sinir bozucu bir durum bu ya. Hani Örümcek korkusu olan insanların hissettiği bir durum vardır. Odanın içinde bir örümcek görürsün, sonra bir an gözünden kaçırırsın ve bir daha örümceği göremezsin. ?? Sürekli tedirginlik yaşarsın acaba ne zaman nereden çıkacak ve ne zaman yüzleşeceğim bu problemle diye. ? İşte aynı o durum. Sürekli tedirgin olacaksın. Model ile yaşadığın her problem de acaba servodan mı diye hep aklını tırmalayacak ☹️ Umarım servolar tekrar senin güvenini kazanır ??

Model kırıldığı zamanda aynı güvensizlik oluşuyor insanda :D Ama birkaç uçuş sonra vuruyorsun kırbacı bana mısın demiyor :D Güven hemen tavan yapıyor.

Aynı şekilde daha önce bir tanesinden duman çıkınca baya tedirgindim ilk uçuşta falan. Ama sonra unuttum bile :D

Ama duman sonuçta bir yerden çıktı. Yani bir taraf gereğinden fazla ısındı. Ama neresi ısınmış olabilir. Servo motorundan duman çıksa hemen göremem zaten. Ve muhtemelen doğru düzgün çalışmaz. Servo kartından veya kablosundan çıkmış olabilir. Bunlardan çıkan duman nereden çıkabilir. Servonun güvenilirliğine ne kadar zarar verebilir acaba? Bakalım üstadlar ne diyecekler.

Ali çok sinir bozucu bir durum bu ya. Hani Örümcek korkusu olan insanların hissettiği bir durum vardır. Odanın içinde bir örümcek görürsün, sonra bir an gözünden kaçırırsın ve bir daha örümceği göremezsin. ?? Sürekli tedirginlik yaşarsın acaba ne zaman nereden çıkacak ve ne zaman yüzleşeceğim bu problemle diye. ? İşte aynı o durum. Sürekli tedirgin olacaksın. Model ile yaşadığın her problem de acaba servodan mı diye hep aklını tırmalayacak ☹️ Umarım servolar tekrar senin güvenini kazanır ??
Benim elimde kaldı bi tane. Şimdi tırsa tırsa alıcıya takıyorum servoları. :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Abi 4 standart boy servo var. Hepsi toplanınca uçak kadar değerli oluyor ister istemez :D Hangisinden duman çıktı haberim yok. Hepsi de güzel çalışıyor. Yani duman potansiyel olarak nereden çıkmış olabilir. Ve gerçekten büyük bir risk oluşturacak bir yerden mi çıkmıştır gibi gibi sorulara cevap arıyorum aslında.

Elektronik zaten başlı başına risk gibi birşey oluyor. 2 sene önce sıfır aldığım esc model yerdeyken ballink ayarları falan yaparken kafayı yedi. Ve escnin toplam kullanım süresi 1 saat bile yok. Ama bozuldu :(

Bende emekle yapacağım bir modeli çöpe atmak veya Allah korusun birine zarar vermek istemem. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında hiçbir sorun yokmuş gibi davranan bu servoların sağlam olduğuna güvenmek istiyorum. Eğer bu güveni sağlayamazsam tabi ki bu servoları kullanmam.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Ali gecmiş olsun ds820 servolar değilmi 550x üstünde bildiğim kadarıyla 8.4 v ye desteklemesı lazım .....bence escyi tekrar kontrol et servolarda problem olduğunu duşunmuyorum..

Sümeronic RC den alıyorsun servo tester ve servoları belli bir yük ( kolu hafif zorlayacak kadar ) altında 10 dak. test ediyorsun . Aslında buda mutlak bir cevap değil ama kısmen tatmin olmanı sağlar . Neticede hiç kırım yaşamamış veya arıza yapmamış olsalarda havada arıza verebiliyor bu namussuzlar ...

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Ali gecmiş olsun ds820 servolar değilmi 550x üstünde bildiğim kadarıyla 8.4 v ye desteklemesı lazım .....bence escyi tekrar kontrol et servolarda problem olduğunu duşunmuyorum..
Yok abi ds610 serisi servolar. 5-6v çalışıyorlar sadece. Duman çıkarmış olmaları haricinde hiçbir sorunları yok servoların :)

Sümeronic RC den alıyorsun servo tester ve servoları belli bir yük ( kolu hafif zorlayacak kadar ) altında 10 dak. test ediyorsun . Aslında buda mutlak bir cevap değil ama kısmen tatmin olmanı sağlar . Neticede hiç kırım yaşamamış veya arıza yapmamış olsalarda havada arıza verebiliyor bu namussuzlar ...
Bende böyle birşeyi düşünmüştüm. Şimdi bu servoların 8-12kg arası torku var. Ama gidip de 10 kilo yük bağlasam duman değil alev çıkar heralde :D Kaç kglık bir ağırlıkla denemem doğru olur acaba?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
550 nin ortalama ağırlığı 6kg . Ben senin yerinde olsam servo koluna azami.1kg ile başlarım . Sümer Abinin servo testerında ağır mod var . O modda eğer servo kolu yük altındayken bir arıza mevcutsa mutlaka beklenmedik bir ses çıkartır . Kulakla bile rahatlıkla duyman gerekir . Yok ben rahat edemedim dersen ozaman 500gr lık artışlarla koluda kırmadan veya kırık kolların varsa onları takıp deneme yapmaya devam et.

Ali benimde kbar ünitem patlamıştı, bildiğin pat diye patladı, içindeki şu sarı smd kondansatör olanlardan birisi havaya uçmuş, neyse bir ümit aynı boyutta başka bir tane taktım o da patladı, sonra, kondansatör olmadan enerji verdim ünite sorunuz çalıştı, dedim bir tane daha takayım böyle olmaz, o da patladı ? o gün bu gündür o parça olmadan 450 de ünite sorunsuz çalışıyor. ?

Ben açıkçası duman çıkarmış bir servoya güvenmezdim ama Özgür çok haklı. Sıfır servoların bile sebepsiz yere bozulduğunu görüyoruz.
Test için dikkat edeceğiniz şey şu: Eğer servonun torku 10kg olarak verildiyse bu 10 kg * cm olarak anlaşılmalı. Yani eğer servo koluna merkeze 1 cm mesafede 10 kg bağlarsak bu servo onu kaldıracak demektir. Eğer 2 cm mesafeye bağlarsak 5 kg kaldırır. 3 cm'e bağlarsak 3.3 kg kaldırır. Eldeki en uzun servo koluna bu hesabı yapıp bir ağırlık bağlanarak servo tester ile (SumeronicsRC olması şart değil tabii) servo test edilebilir.
Servonun hız testi de SumeronicsRC servo tester ile gayet güzel bir şekilde yapılabiliyor. Tekniği Servo Tester başlığında olması lazım.

Bence servoları test ettikten sonrada sonuç alamazsanız servoları içini açıp bakın duman çıkaran servoyu tespit ederseniz. O servo belki rudder a koyulabilir bu sayede havada bozulursa bir nebze olsun uçağı kurtarma şansın olabilir.
Ama şöyle bir ihtimalde var Bende emax dijital servolar vardı. Bir gün merak edip acaba dijital ile analog arasında nr fark var deyip bir tanesinin içini açıp karşılaştırmıştım sonra kapatıp uçağa geri taktım aradan bir süre uçuşa gitmek için test amaçlı uçağa güç bağladım bec in ışığı kısa bir süre yandı ve geri söndü ve sistemde elektrik yoktu tekrar pili söküp bağladım yine aynı sonra alıcıyı servoları test ederken fark ettim ki içine baktığım servoyu sistemden söndüğünde sistem çalışıyor meğersem servoyu geri kapatırken kabloyu düzgün oturamamışım ve gnd kablosu lehini atıp kısa devre yapıyormuş eğer havada böyle birşey olsaydı tüm kontrolü kaybetmiş olurdum