servo sıkıntısı.

İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba.

Yapmış olduğum uçakta Aileron için 2 servoyu y kablosuyla alıcının 4 kanalına bağladığımda sistem kilitleniyor. Y kablosunu çıkarttığımda sistem düzeliyor.

ikinci denemem:
Aileron için servoların birisini alıcının 4 kanalına, ikinci servoyu 5 kanalına bağlayıp kumandanın ayarlarından mix yaptığımda 2 saniye çalışıp servolar garip hareketler yapıp kilitleniyorlar.

Sistemde 3 servo kullanırsam ve Y kablosunu kullanmazsam hiç bir sıkıntı yok. 4 servo olursa sistem sapıtıyor ve kilitleniyor.

Aynı marka farklı kumanda ve alıcıyla denedim yine aynı sorun var. (Flysky FS-İ6)

Kumanda: FLYSKY FS İ 6S
Alıcı: FS-İA6B
Esc: Simonk 30 A bec: 3A 5V

Not: Bir arkadaşın iyi olmayan bir kumandasıyla 4 servoyla ve Y kablosuyla denedik sistem düzgün çalıştı .

İki kumandamında bozuk olma ihtimali var mı? yoksa FLYSKY kumandaların 4 servo için bilmedigim bir ayarımı var.

Servo bozuk desem tek tek yerlerini değiştirdim sıkıntı yok.
Esc bozuk desem arkadaşın kumandasıyla çalıştı.
ÇÖZEMEDİM BEN

Yardımcı olursanız sevinirim . TEŞEKKÜRLER.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yazıyı iki kez okumam gerekti, hala sorunu anladığımdan emin olamadım. Görseller (video) daha doğru bilgi verebilir sorun hakkında. Ama benim şu aşamadaki teşhisim alıcının bozuk olduğu yönünde. Aynı kurulumu başka bir alıcı ile deneyebilir misin?
Bir ikinci ihtimal (başıma gelmişti) alıcıya tek tek bağlandığında sorun çıkarmayan Servo, arızalı olduğu için alıcı üzerinden diğer servolarla etkileşime girip diğerlerini de bozuyor. Arıza yaptıran dördüncü servoyu değiştirmen gerekir bu durumda.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Haklısınız biraz karışık olmuş : )
Servoları tek tek denedim bir sıkıntı yok.
3 servoyla sıkıntı yaşamıyorum. 4 servo olunca sistem kilitleniyor.
aynı marka (flysky ), farklı kumanda ve farklı alıcıyla denedim aynı sorun devam ediyor.
farklı marka kumandayla denedik sitem çalıştı.
sorum : flysky marka kumandanın bir ayarı olabilirmi ? yada alıcı 4 servoyu kaldır mıyormu?

Haklısınız biraz karışık olmuş : )
Servoları tek tek denedim bir sıkıntı yok.
3 servoyla sıkıntı yaşamıyorum. 4 servo olunca sistem kilitleniyor.
aynı marka (flysky ), farklı kumanda ve farklı alıcıyla denedim aynı sorun devam ediyor.
farklı marka kumandayla denedik sitem çalıştı.
sorum : flysky marka kumandanın bir ayarı olabilirmi ? yada alıcı 4 servoyu kaldır mıyormu?
Elinizdekilerden hariç 4 servo bulma şansınız varsa bir de öyle deneyin 2 alıcınında arızalı olma ihtimali zayıf bence.
sorduğunuz gibi de bir ayar yok bu arada. Alıcıların servo yükü taşımama gibi bir derdi olmaz, ancak servolar yüke bindiklerinde BEC devresi yeterli değilse gerekli akım sağlanamadığı için bu gibi durumlar oluşabiliyor fakat onu da test etmişsiniz zaten.

Elinizdekilerden hariç 4 servo bulma şansınız varsa bir de öyle deneyin 2 alıcınında arızalı olma ihtimali zayıf bence.
sorduğunuz gibi de bir ayar yok bu arada. Alıcıların servo yükü taşımama gibi bir derdi olmaz, ancak servolar yüke bindiklerinde BEC devresi yeterli değilse gerekli akım sağlanamadığı için bu gibi durumlar oluşabiliyor fakat onu da test etmişsiniz zaten.
levent bey cevap için teşekkürler.
elimde deneme amaçlı yedeklerim yok. servo bulup deneyecegim. yada tektek yenilerini alıp deneyecegim.
tek kafamdaki soru arkadaşımın kumandasında sistemin çalışması.
kumandalarım bozuk desen ikisinide daha önce hiç kullanmadım . neyi kontrol etmem gerektigi konusunda kararsızım .

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
levent bey cevap için teşekkürler.
elimde deneme amaçlı yedeklerim yok. servo bulup deneyecegim. yada tektek yenilerini alıp deneyecegim.
tek kafamdaki soru arkadaşımın kumandasında sistemin çalışması.
kumandalarım bozuk desen ikisinide daha önce hiç kullanmadım . neyi kontrol etmem gerektigi konusunda kararsızım .
Kullandığınız servolar ne marka, ayrıca şimdi aklıma geldi, 3 tane analog ve 1 tane dijital servo kombinasyonunda benzer bir durum yaşamıştım.
Bir de TowerPro servolar bazen böyle saçmalıyabiliyorlar.

Kullandığınız servolar ne marka, ayrıca şimdi aklıma geldi, 3 tane analog ve 1 tane dijital servo kombinasyonunda benzer bir durum yaşamıştım.
Bir de TowerPro servolar bazen böyle saçmalıyabiliyorlar.
levent bey servolarda marka yazımıyor. (4 servoyu- esc ve motoru ikinci el almıştım )

Normalde 3A bec 4 standart servoyu kaldırmaz, ama mikro servoları sınırda da olsa kaldırması beklenir. Durumdaki değişkenleri göz önüne alınca, farklı alıcı ile sorun yokken sizin alıcıda olması aklıma biraz zorlama da olsa şöyle birşey getirdi:

Esc konnektörü normalden biraz gevşek ve sizin alıcılarınızın pinleri de diğer alıcınınkilerden daha ince ise, bir ihtimal bu durum yaşanabilir.

Normalde 3A bec 4 standart servoyu kaldırmaz, ama mikro servoları sınırda da olsa kaldırması beklenir. Durumdaki değişkenleri göz önüne alınca, farklı alıcı ile sorun yokken sizin alıcıda olması aklıma biraz zorlama da olsa şöyle birşey getirdi:

Esc konnektörü normalden biraz gevşek ve sizin alıcılarınızın pinleri de diğer alıcınınkilerden daha ince ise, bir ihtimal bu durum yaşanabilir.

Olayın daha net anlaşılması için video çektim. Zaman ayırıp bakabilirseniz. sevinirim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benimde aklıma kullandığım flysky alıcım, denedigim arkadaşımın alıcısından daha fazla güç çekiyor ve 4 servo da eklenince bec kablosu bunları besleyemiyor gibi geldi. ne kadar doğru bilemiyorum . (arkadaşımın kumanda ve alıcısında sistemin çalışıp bende çalışmamasını bu şekilde yorumladım) yada bendeki şans iki alıcımda bozuk.

. Nasıl bir esc almalıyım? (marka ve model) belirtirseniz sevinirim.

Cevaplar için Teşekkürler.

30 amp ESC nin fotosunu görünce BEC devresi aklıma bile gelmedi, keza ben uçaklarımda servo ve alıcılar için ayrı pil ve BEC kullanıyorum.
SimonK yüklü esc ler multikopter'larda kullanılır. BEC devresi yeterli gelmeyebilir veya ESC'nin kendisi sağlam olsa bile üzerindeki BEC arızalı olabilir.
Ama ben hala servolardan birinin arızalı olduğuna inanıyorum.

30 amp ESC nin fotosunu görünce BEC devresi aklıma bile gelmedi, keza ben uçaklarımda servo ve alıcılar için ayrı pil ve BEC kullanıyorum.
SimonK yüklü esc ler multikopter'larda kullanılır. BEC devresi yeterli gelmeyebilir veya ESC'nin kendisi sağlam olsa bile üzerindeki BEC arızalı olabilir.
Ama ben hala servolardan birinin arızalı olduğuna inanıyorum.
Deniz bey cevap için teşekküler
servoları tek tek deneyip tekrar kontrol edecegim. belki gözümden kaçmış olabilir.

Net olarak besleme yetersizliği. Elinizde varsa ayrı bir bec ile deneyin, bu deneme sırasında esc'nin sinyal kablosundan kırmızı kabloyu çıkarmayı ihmal etmeyin.

Bende besleme yetersiz olduğu yönünde düşünüyorum.
Adaşım Emre beyin bahsettiği gibi esc'nin kırmızı besleme ucunu boşa alın. 6 voltluk pil ile alıcıyı besleyin (herhangi boş kanala takılabilir).