Servo tester anketi

Hangi servo testeri kullanmak istersiniz?

• Analog potansiyometreli OLED ekranlı

Oy: 5 23.8%
  • Rotary encoderli ekransız

Oy: 0 0.0%
  • Rotary encoderli, OLED ekranlı

Oy: 14 66.7%
  • Rotary encoderli, 7 segment LED ekranlı

Oy: 1 4.8%
  • Rotary encoderli, 7 segment LED ekranlı, reverse'li

Oy: 1 4.8%

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Ekranlı servo tester konusunu biliyorsunuz. Elimde şu anda çalışır halde 5 farklı model var. Ben bunlardan en çok talep görebilecek olanı seçip, baskılı devresini profesyonel olarak bastırmayı planlıyorum. Hangisini tercih ederdiniz diye fikrinizi almak istedim. Aynı anketi bir de Hezarfen ekibi arasında yapıp karar vereceğim.

Ekran seçeneklerimiz OLED ve 7 segment LED. Her ikisinin de parlak gün ışığı altında okunabilirlikleri düşük ama bir servo testerin genelde atölye ortamında kullanılacağı düşünülürse bu pek önemli değil. Maliyet de neredeyse fark etmiyor.

Görüntülere pek aldanmayın çünkü seçilecek olan için kutu da planlanacak.

Ekranlı olan modellerin tümü 760 uS hızlı servolar için kullanılabiliyor.

1. Analog potansiyometreli (klasik servo testerlerdeki gibi) ve OLED ekranlı. Ayrı bir butonla Normal - Merkez - Sweep (servonun sürekli iki uç arasında hareket ettiği mod) modları seçiliyor ve mod ekranda görülüyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2. Rotary encoderli (potansiyometre yerine sonsuz dönebilen eleman) ve ekransız. Minik. Merkez - Kaba - İnce - Sweep modları var. Bu model kutusuz da kullanılabilir (shrinkli olarak).

3. Rotary encoderli ve OLED ekranlı. Merkez - Kaba - İnce - Sweep modları var.

4. Rotary encoderli ve 7 segment LED ekranlı. Merkez - Kaba - İnce - Sweep modları var. Modları, ekrandaki ondalık noktanın konumu ile ayırdedebiliyoruz.

5. Rotary encoderli, 7 segment LED ekranlı ve reverse servo çıkışlı. Merkez - Kaba - İnce - Sweep modları var. Modları, ekrandaki ondalık noktanın konumu ile ayırdedebiliyoruz. Üç servo çıkışı normal bir servo çıkışı reverse olarak çalışıyor.

"Şöyle bir özellik olsaydı daha iyi olurdu" diyeceğiniz bir nokta varsa onu da dinlemek isterim.

servo tester kullanım kılavuzunu buraya atamadım. Dosya büyük geldi! Halbuki 700 kB bişii. Neyse ben de Dropbox üzerinden paylaşıyorum.

Servo Tester Manual.pdf?dl=0

Moderatör tarafında düzenlendi:
760 servo kullandığım için ekranlı olması ve daha fazla mod barındırması açısından oyumu rotary encoder oled versiyonuna verdim.
Buna dördüncüdeki gibi bir kutu bastırılabilirse, özellikle servoların artı eksi sinyal pinleri işaretli olursa güzel olur.

Eline sağlık abi :saygilar:

Ben de oyumu almak istediğim model olan "Rotary encoderli, OLED ekranlı" yana kullandım abi :thumbup:

Tüm oylar "Rotary encoderli, OLED ekranlı" gelmiş abi, 9 kişi :D

OLED seçimi mantıklı da rotary encoder konusunda hala şüphelerim var. Ergonomi açısından.
Klasik potansiyometrede servo hareketi ile buton hareketi yaklaşık paralel gidiyor ama rotary encoder olunca butona birkaç tur attırmak gerekiyor.

OLED seçimi mantıklı da rotary encoder konusunda hala şüphelerim var. Ergonomi açısından.
Klasik potansiyometrede servo hareketi ile buton hareketi yaklaşık paralel gidiyor ama rotary encoder olunca butona birkaç tur attırmak gerekiyor.
Hıım, biz o detayı bilmediğimiz için doğru seçim yapamamış olabiliriz abi.

Eğer senin içine “Analog potansiyometreli OLED ekranlı” daha çok siniyorsa, o zaman bizim tercihimiz de o olur abi %p

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Abi konu ile alakalı değil ama OLED ekran kullanarak 8s destekli ama hücreleri doğru ölçen “Batarya Ölçer” yapabilir miyiz.

Şu ana kadar denediğim tüm ölçü cihazları ($2-$12 arasında aldığım farklı tipler) özellikle 1-2 hücrede azda olsa hep yanlış ölçüm yapıyor. Aynı pilleri farklı şarj cihazlarına bağlayıp, şarj başlatmadan kontrol ettiğimde tüm hücreler birbirine çok yakın ama ölçü cihazlarında bu farklı gözüküyor.

Denediklerim

Muhtemelen bu doğru gösteriyordur (ki bunun şarj cihazı versiyonu kullanıyorum) ama bu kadar para vermeyeyim dedim :)

Abi konu ile alakalı değil ama OLED ekran kullanarak 8s destekli ama hücreleri doğru ölçen “Batarya Ölçer” yapabilir miyiz.

Şu ana kadar denediğim tüm ölçü cihazları ($2-$12 arasında aldığım farklı tipler) özellikle 1-2 hücrede azda olsa hep yanlış ölçüm yapıyor. Aynı pilleri farklı şarj cihazlarına bağlayıp, şarj başlatmadan kontrol ettiğimde tüm hücreler birbirine çok yakın ama ölçü cihazlarında bu farklı gözüküyor.

Denediklerim

Muhtemelen bu doğru gösteriyordur (ki bunun şarj cihazı versiyonu kullanıyorum) ama bu kadar para vermeyeyim dedim :)

OLED ekranlı ve 8S destekli bir batarya ölçer rahatlıkla yapılır. Ben yüzey montaj teknolojisine ulaşamadığım için belki azıcık büyük olur ama çok da rahatsız etmez. Ancak ölçüm hassasiyeti hiçbir zaman kaliteli bir multimetreninki kadar olamaz. Özellikle son hanede (yani 10 mV hanesinde) oynamalar olur.
Bir multimetrenin gerilim ölçme yöntemi ile bir mikrokontrolörün gerilim ölçme yöntemi birbirinden tamamen farklı olduğu için bu hatalar kaçınılmaz.
Her şeye rağmen yazılımdan kalibrasyon yapılarak kabul edilebilir bir doğruluk elde edilebilir.

Bu hafta sonu Hezarfen'de de bu anketi yaptık. Buradakiyle paralel bir sonuç aldık.
OLED ekran kesinleşti. Potansiyometre her ne kadar daha ergonomik gibi dursa da sahadaki kullanımda rotary encoder daha avantajlı göründü. (Yani bizim sonuç orada da kabul gördü).
Mesut Sübakan Hoca'nın önerileri doğrultusunda bazı değişiklikler yaptım.
Birincisi şu 5 numaralı örnekteki gibi üç çıkış düz bir çıkış reverse olacak. İşe yarar mı yaramaz mı tartışmalarını yaptık. Olursa bir şey kaybetmeyeceğimizi düşünerek bu özelliği eklemeye karar verdik.
İkincisi, Center moduna her iki uç konumunu da eklemenin uygun olacağına karar verdik. Yani Center modundayken rotary encoderi çevirerek 800 (extrem), 1000 (normal endpoint), 1520, 2000 (normal endpoint) ve 2200 (extrem) konumlarını seçebiliyoruz. Bunları ekranda okuyabiliyoruz.
Üçüncüsü sweep işlevinde hızı daha artırmamız gerektiğini söyledi Mesut Hoca. Onu yapacağız.
Diğer ürüne kutu yapan arkadaşım şimdi buna bir kutu tasarlıyor. Sonucu paylaşacağım.

Bu hafta sonu Hezarfen'de de bu anketi yaptık. Buradakiyle paralel bir sonuç aldık.
OLED ekran kesinleşti. Potansiyometre her ne kadar daha ergonomik gibi dursa da sahadaki kullanımda rotary encoder daha avantajlı göründü. (Yani bizim sonuç orada da kabul gördü).
O zaman sipariş edeceğimiz model belli oldu :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Sümer abi Normal, Merkez, Sweep butonundan vazgeçmeyelim derim ben, o yüzden birinciyi seçtim. :laugh:

Butonsuz olmaz abi. :D