Servo Titremesi

Mustafa Koç

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba,

Phoenix Sport 40 uçağımdaki gaz servosu durduğu yerde saçmalamaya başladı. Servo başta sorunsuz çalışıyordu. Geçen gün uçuşa gitme niyetiyle modeli kontrol ederken gaz servosunun titrediğini ve durduk yere teli itip çektiğini fark ettim. Herhalde sıkışma var deyip yerinden söküp denedim. Sorun aynen devam ediyor. Video da çektim sizce sorun onarılabilir bir şey mi yoksa servo tamamen çöp mü?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Muhtemelen pozisyon geribildirim potansiyometresi sorunlu. Açıp contact cleaner sıkılabilir. Olmazsa değiştirilebilir. Ama öncesinde o servoyu alıcının başka bir kanalında dener misin?
Başka kanalda ve başka kumanda alıcı kombinasyonu ile denedim abi. Sonuç aynı maalesef. :embarras: İlk fırsatta potansiyonetreyi kontrol edeceğim teşekkür ederim:saygilar:

Gaz için sağ çubuğu tercih etmişsin. Acaba onun atamasında bir hata olabilir mi?
Kabalama bir tahmin sadece ama:rolleyes:

Ozan abi deneme için başka kanallara takmıştım yoksa normalde gaz olarak sol sticki kullanıyorum. Hatta deneme yaparken servoya kumandadan 3 yollu switch atadım sorun aynen devam etti :rolleyes:

Pilin yeterince şarjlı mı?
Onu da başta 3a voltaj regülatörü ve tam şarjlı alıcı pili ile denedim abi evet. İlk seferde regülatör 5.8 volta ayarlıydı. "Sumeronics RC ubec" modelin içinde takılı olduğu için onla deneme fırsatı olmadı ama sonucun değişeceğini sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Onu da başta 3a voltaj regülatörü ve tam şarjlı alıcı pili ile denedim abi evet. İlk seferde regülatör 5.8 volta ayarlıydı. "Sumeronics RC ubec" modelin içinde takılı olduğu için onla deneme fırsatı olmadı ama sonucun değişeceğini sanmıyorum.
Aynı koşullarda başka bir servo saçmalamıyorsa sorun servodandır.

Aynen dediğin gibi abi diğer servolar normal çalışıyor. Bu ilk bahsettiğimiz potansiyometre ayrı satılan bulunabilir bir şey mi?
Aksaray'da bulman zor olur bence. İstanbul'da bile güç bulunuyor. Ama elimdeki hurda kutusundan sana potansiyometre ararım. Sen öncelikle bir kontakt temizleyici dene (etrafında bir TV tamircisi falan varsa ona gidip bir iki fıs iste yeter).

Aksaray'da bulman zor olur bence. İstanbul'da bile güç bulunuyor. Ama elimdeki hurda kutusundan sana potansiyometre ararım. Sen öncelikle bir kontakt temizleyici dene (etrafında bir TV tamircisi falan varsa ona gidip bir iki fıs iste yeter).
Tamamdır abi burda da hurda servolar var biraz. Onların içinden uygun çıkmazsa yine buradan yazarım. Tabi contact cleaner sıktıktan sonra?

Geçtiğimiz sene sonlarına doğru solaklarda çaylak modelini uçururken sağ kanat sebebi belirsiz bir şekilde saçmalamış ve malesef çakılmıştı. Biz o anda alıcı ile servo arasındaki kablolamada hata aramıştık. Geçtiğimiz günlerde modeli tamir ettim ve deneme yaparken servonun aynı bu konuda da belirtildiği gibi titrediğini saçmaladığını farkettim. Servo ucuz servolardan olduğundan dolayı gidip yenisini aldım ama mantık hepsinde aynı olduğundan sizinkinde de servodan kaynaklı olduğu kanısındayım. Benim servoya kumandadan komut yollamasanız bile üzerine hafiften vurduğunuzda titreme yapıyor.

Son düzenleme:
Geçtiğimiz sene sonlarına doğru solaklarda çaylak modelini uçururken sağ kanat sebebi belirsiz bir şekilde saçmalamış ve malesef çakılmıştı. Biz o anda alıcı ile servo arasındaki kablolamada hata aramıştık. Geçtiğimiz günlerde modeli tamir ettim ve deneme yaparken servonun aynı bu konuda da belirtildiği gibi titrediğini saçmaladığını farkettim. Servo ucuz servolardan olduğundan dolayı gidip yenisini aldım ama mantık hepsinde aynı olduğundan sizinkinde de servodan kaynaklı olduğu kanısındayım. Benim servoya kumandadan komut yollamasanız bile üzerine hafiften vurduğunuzda titreme yapıyor.

Evet muhtemelen aynı problem. Benimki de takılıyken böyle kendi kendine de titriyordu.

Tamir işini biraz da öğrenmek için deneyeceğim. Çocukluğumdan beri bu şekilde gözden çıkarılan elektronik aletlerin içini açmayı seviyorum.:lol:
Servo düzelse de bunu eski yerinde kullanır mıyım bilmiyorum. Büyük ihtimalle risksiz, kapak vb. bir yerde kullanırım:saygilar:

Servonun içini açtım bir elektronik tamircisine götürüp contact cleaner deneyeceğim. Eğer olmazsa buradaki Spring marka mini servonun içinden çıkan bir potansiyometre var bendekinin yerine kullanmam uygun olur mu? Fotoğrafları alta ekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim servodan çıkan potansiyometre bu.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yerine koymayı düşündüğüm de bu.