Servolar icin Extra Kondansatör kullanimi gerekli mi ?

miki

Hezarfen Team
Bütün forum ailesi hayirli akşamlar
Bu konumuz maulumunuz helikopterlerimiz olsun uçaklarimiz olsun can damari servo lar ile alakali bir konu olacak

Son zamanlarda servo sikintisi yaşamaya başlayinca bi araştirma sürecine girdim ve ortaya korkunç bir sonuçlar çikmiş durumda

Özellikle helikopter uçuşlarimizda gerek yerde olsun gerek havada olsun sadece bir servomuzun ariza yapmasi durumun da ortaya telafisi olmuyacak korkunç sonuçlar cikti karşima malesef

Havada motor bozulsa bi nebze otoratasyon ile iner vs vs ama servo gittigi zaman bu mümkün olmuyor

Bunun içinde sorva arizasini bi nebze en aza indirecek bu tavsiye ve kullanim sürecine girmiş bulunuyorum

Bu guvenlik onlemimiz capasitör ile gerçekleştirmeye çalişacagiz

Capaaitör ne işe yarar: kisa ve öz olarak capasitörler üzerinde yazili deger ve voltaja göre icerisinde elektrik depolayarak akim dalgalanmalirini minize etmeye calisir

Malum servo icerisinde ki gerek brushless gerek coreles motor yada kartlari ufak olmalarindan vi titresim altinda calistiklari icin biraz çit kirildim oluyor birde buna akim bozuklugi tuz biber oluyor
Bízde tuzu biberi kesmeye çalişalim [emoji2]

Kullanmak istediğim ürun aslinda bu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ama hem yurt disi ile ugrasmamak icin hemde kendi emegim olmasi acisindan bizzat bi elektronikciden kendim alarak kendim yapmak istedim

Firsatim olunca hafta ici karakoyde bi elektrikciden alacagim

Capasitor 10 v a kadar desteklemektedir malum şuanki servolarimiz da zaten max 8.4 e kadar ciktigi icin isimizi gorecektir

Mantik cok basit akim bunun icinde olacak ve buradan servoya gidecek

Gorsel olarak ne kadar fark olacagina ise sk720 uzerinden alinmis bi log kayidini ekleyim once sonrasi fark gözüküyor

Mavi cizelge bec üzerinden kullanilirkenki akim
Yesil kisim ise capasitör ile kullanilan deger

Bu kapsamda hata yapmamak icin aklima takilan bi kaç soru var ve bunuda farumumuzda bilgi sahibi olan degerli üyelerimizin tavsiyesi üzerine soru cvp seklinde hata yapmadan atlatmis olalim diyelim

Aklimiza takilan sorular

1- kapasitör 10 volt hv servo max 8.4 ister şimdi bu capasitör 10 voltmu akim verecek yoksa servoya ne kadar lazim ise o kadarmi 6 volt yada 7.4 mü?
2- her servo icin bir adetmi kullanmamiz gerekecek yoksa bir adet capasitör işimizi gorecekmi?

Servo icin capasitör kullanimi ve yapimi

Yapim asamasi icin rezerve

Test sonuçlari icin rezerve

Mustafa oradaki 10v maksimum kapasitöre verebileceğin voltajı gösteriyor yani 12 volt verirsen yanar.
Genelde kapasitörlerde kullanmak istediğmiz voltajın biraz üzeri seçilir. :saygilar:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Mustafa oradaki 10v maksimum kapasitöre verebileceğin voltajı gösteriyor yani 12 volt verirsen yanar.
Genelde kapasitörlerde kullanmak istediğmiz voltajın biraz üzeri seçilir. :saygilar:
O zaman biz 7.4 kullanacagimiz icin secim dogru gibi gozukuyor sanirsam

Ama garanti olsun diye aslinda 3s e gore 14-15 de secilebilir sanirsam

Türkçe uygulamalarımızda bu elemana "kondansatör" demeyi tercih ederiz. Kondansatör aslında alternatif akıma geçit veren ama doğru akımı engelleyen bir elemandır. Artı ile eksi uç arasına bağlandığında hattaki paraziter dalgalanmaları 0 V hattına kısa devre ederek azaltır. Kendisi herhangi bir akım ya da gerilim üretmediği için sorulan ilk soru aslında bir anlam ifade etmemektedir. Uçlarına uygulanan gerilim kadar dolar ve anlık oynamalarda düşen gerilimi bir miktar ayakta tutar. Ama bu "bir miktar" kondansatörün değeri ile alakalıdır. Sözünü ettiğim "bir miktar" bu değerlerde milisaniye mertebesinde bir destek sağlar.
C (kapasite, Farad) = q (yük, Coulomb) / V (gerilim, Volt) denklemine bakalım.
Buradan q = C * V çıkar.
4700 mikrofarad = 0.0047 Farad * 10 V = 0.047 Coulomb yük içerir.

I (akım, Apmer) = q (yük, Coulomb) / t (zaman, saniye)

Varsayalım ki bu kondansatördeki yükü bir saniyede boşaltıyoruz. 0.047 Coulomb / 1 saniye = 0.047 Amper yani 47 mA

Yine kuramsal olarak 470 mA akım çekersek 100 milisaniyede boşalır.

Gerçekte işler daha da kompleks aslında. Ama oralara girmiyorum. Sadece şunu hatırlatayım: Sadece alıcı besliyorsanız ve servolarınız ayrı bir yerden güç alıyor ise bu kondansatör alıcınızı anlık gerilim kesintilerinden korur. Ama işin içine servo girdiğinde emeğinize değmez.

NOT: Kullandığınız ESC'lerde olsun UBEC'lerde olsun bu kondansatörlerden bol miktarda var zaten. :D

mustafa temuralay' Alıntı:
O zaman biz 7.4 kullanacagimiz icin secim dogru gibi gozukuyor sanirsam

Ama garanti olsun diye aslinda 3s e gore 14-15 de secilebilir sanirsam

Bir üstü 16v dur daha mantıklı olur.

6,3-10-16-25-50 -100-200-250 V....... diye gider.

Mustafa bu uygulamayı nerede gördün ?? O paylaştığın grafikteki uygulama nasıldı acaba ? Yani kaç kondansatör, nereye bağlı, yük olarak ne bağlı...

Assan alıcılarla gelirdi bu kondansatör.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Assan alıcılarla gelirdi bu kondansatör.
Dediğin gibi abi servolar başka yerden besleniyor ve sadece alıcı korumaksa amaç, güzel ve basit bir çözüm.

Haklısın da öyle bir sistem kurduğunda (örneğin PowerBox) alıcı beslemen zaten emniyete alınmış oluyor. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Haklısın da öyle bir sistem kurduğunda (örneğin PowerBox) alıcı beslemen zaten emniyete alınmış oluyor. :D
O da doğru :D Peki acaba Mustafa'nın verdiği grafik hangi uygulamanın iyileştirilmiş hali o zaman ?? İyice merak ettim şimdi :)

Hassas ölçümlerle bazı farkları ortaya koymak mümkün tabii ama pratik bir faydası olmaz demek istiyorum ben. Şöyle söyleyeyim. Besleme gerilimi alıcıya doğrudan uygulanmıyor. 2.4 alıcıların tümünde bir dahili regülatör var. Kural olarak regülatörlerin giriş ve çıkışlarında birer kondansatör zaten bulunur yoksa bazı sistemlerde istenmeyen ossilasyonlar ortaya çıkabilir. Yani bu tür önlemler zaten alıcılarımızın içinde de ESC'lerin BEC çıkışlarında da mevcut. Dolayısıyla dışarıdan eklenecek ek bir kondansatör bir kanalı bloke etmek dışında pratik bir sonuç vermez. Tabii ki yapılıp denenip sonuç bizzat görülebilir. Ancak objektif bir sonuca ulaşmak hemen hemen imkansız. Hatta forumda birisi "olmaz abicim işe yaramaz" dediğinde subjektif olarak işe yarama hissinin oluşma olasılığı artar. :D :D :D
Şöyle düşünebilirsiniz: "Yahu ne zararı var? Ek bir güvenlik önlemi işte". Peki... O zaman şunu düşünün: Aldığınız kondasatörlerden birsi kalitesiz bir ürün ve havadayken patlayıp kısa devre oldu. Hani şu meşhur "şişen anakart kapasitörlerini" hatırlayın. Alıcınızın gerilimi birden sıfırlandı ve model kontrolden çıktı. İlke olarak her adımda yarar / zarar hesabı yapmamız gerekir. Demek istediğim bu.

Tam bir şeyler yazıp gönderecektim...

Uyarı: Siz iletinizi yazarken 5 yeni ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Sildim tüm yazdıklarımı :D :D :D .