Servolardan gelen sesler

tanz

Yeni Uye
Merhabalar

Uzun zamandır uçak toplamaya ve kurmaya çalışıyordum :) nihayetinde geçen gün bitirdim test uçuşuda yaptım fakat kafama takılan bir sorun oldu kumandadan herhangi bir komut vermediğim halde servolar boştayken yada komut verip servolar çalışırken aileron , rudder ve elavator servolarından cızırtı şeklinde sesler geliyor sorun neden kaynaklanıyor acaba ? Kullandığım alıcı Ezuhf Rx , Kullandığım Esc Turningy Plush 60 A

Servolardan gelen sesler

Benim bildigim kadari ile digital servolardan gelen o ses normal. Servo yuke bindiginde cizirti sesi verir.

Servolardan gelen sesler

Bir miktar ses normal fakat ses çok fazla ise ve servonun sürekli akım çekerek ısınmasına sebep oluyorsa mekanik sıkışıklık var demektir.

Kanatçıkların hepsi makul bir sürtünme ile rahatça hareket edebiliyor olmalı.

Servolardan gelen sesler

Çok fazla değilde hafiften cızırtı şeklinde sesler geliyor Türker abi başka servo , alıcı , esc denedim yine sesler kesilmiyor kanatçıklar zorlanmadan gayet güzel hareket ediyor acaba parazit yapıyor olabilir mi ? Eğer çok fazla akım çekiyorsa ne yapmam gerekiyor geçen acemiliğimden 2 servoyı yakmıştım tekrar yakmak istemiyorum [emoji4]

Servolardan gelen sesler

belirttiğiniz sesler dijital servo sesi eger bir video cekip koyabilirseniz sesin zorlanmadan mı yoksa normal bir ses oldugunu söyleyebiliriz bunuda şöyle anlayabilirsiniz;

-servo kolunu elınızle biraz zorladıgınızda ses artar ve ses birazdaha değişik gelir bıraktıgınızda normale döner

-elinizle servo kolunu hafif oynattıgınzda ses kesilir veya kesik kesik gelmeye başlar

Servolardan gelen sesler

Cengiz Bey dediğiniz gibi elimle biraz zorladım ses kesildi ve sonrasında tekrar gelmeye başladı sanırım sizin ve arkadaşların bahsettiği gibi dijital servonun sesi böyleymiş ben parazit yapıyordur yada Türker Abinin söylediği gibi devamlı akım çekiyordur diye şüphelenmiştim şüphelerim yersiz çıktı [emoji4] Teşekkür ederim

Servolardan gelen sesler

Konuyu hortlatıyorum ama kusura bakmayın, sorumda bu konu ile alakalı. Dijital servolara bende alışamadım henüz. Evin içerisinde atım yüzeylerini ayarlamak bile bir işkenceye dönüşüyor. Bu nedenle servonun çektiği akımı ölçmek sureti ile emin olmak istedim. Evde bulunan pens ampermetrenin bozuk olması sebebiylede bu işi beceremedim. Bu iş için önerebileceğiniz makul fiyatlarda bir ölçüm aleti var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden. :)

Servolardan gelen sesler

Merhaba.Aynı ses benim modellerimde de oluyor.Mekanik olarak kontrol yüzeyleri sıkıntısız çalışıyor.Servo kafasındaki gerilimden meydana geliyor.Elimle hafif dokandığımda ses kesiliyor.Bir süre sonra tekrar başlıyor veya hiç başlamıyor.Sizce endişelenmeli miyim? Bu ses açıkçası beni tedirgin ediyor.Bu olay Analog ve dijital servoların ikisindede vardı bende.

Servolardan gelen sesler

Bu sesler benim modelim dede var.Bazen aşırı şekilde rahatsız ediyor.Nedeni ne olabilir acaba?

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Servolardan gelen sesler

Doğuş' Alıntı:
Konuyu hortlatıyorum ama kusura bakmayın, sorumda bu konu ile alakalı. Dijital servolara bende alışamadım henüz. Evin içerisinde atım yüzeylerini ayarlamak bile bir işkenceye dönüşüyor. Bu nedenle servonun çektiği akımı ölçmek sureti ile emin olmak istedim. Evde bulunan pens ampermetrenin bozuk olması sebebiylede bu işi beceremedim. Bu iş için önerebileceğiniz makul fiyatlarda bir ölçüm aleti var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden. :)

Hobbyking in Eu deposunda 5 dolar a var, 20 amper e kadar destekliyor, bende alacağım :)

Servolardan gelen sesler

Gökhan Şahin' Alıntı:
Hobbyking in Eu deposunda 5 dolar a var, 20 amper e kadar destekliyor, bende alacağım :)

Abi iyi hoşta fizandan geliyor, bana yarına bir çözüm lazım. Ne zaman uçacak uçak onu da beklersem abi. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Servolardan gelen sesler

Özkan Çıkıkçı' Alıntı:
Bu sesler benim modelim dede var.Bazen aşırı şekilde rahatsız ediyor.Nedeni ne olabilir acaba?

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Genellikle Servoda gerilim olduğunda yani yük bindiğinde meydana geliyor Özkan abi.En azından benim gözlemlediğim bu yönde.