Simülasyon kurulum ve kumanda tanıtım hakkında

Nurullah AYAZ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese iyi günler, bugün ilk defa model uçak uçurmayı denedim. uçak tüm testlere geçiyordu, fakat yine düşürdüm uçağı. Nerde hata yaptım derken Rckolik sitesinin hazırlamış olduğu çok güzel video karşıma çıktı. Galiba simülatör kullanmadan uçak uçurmak çok zor görünüyor Phonix simülatör internetten buldum fakat ne yaptıysam kumandayı tanımadı.
Elinde RealFlight simülatör tam sürümü varsa gönderebilirse çok sevinirim. Yoksa enim ilk model bir iki denemeden sonra pert olur. Şimdiden yardımcı olanlara çok teşekkür ederim.

İlk uçaklar pert olur! Bazıları tamir olup bir kaç kez daha uçar, bazıları ise tamir olmaz, yeniden yapılır. Bundan kaçış yok.
Sim programı linkleri gelir kısa zaman içinde sana. Ama diğer tarafta sormuşsun "önerilen süre nedir" diye. Önerilen süre diye bir şey de yok. Keyif aldığın sürece çalış derim. Keyif almak önemli. Gerisi boş.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
İlk uçaklar pert olur! Bazıları tamir olup bir kaç kez daha uçar, bazıları ise tamir olmaz, yeniden yapılır. Bundan kaçış yok.
Sim programı linkleri gelir kısa zaman içinde sana. Ama diğer tarafta sormuşsun "önerilen süre nedir" diye. Önerilen süre diye bir şey de yok. Keyif aldığın sürece çalış derim. Keyif almak önemli. Gerisi boş.
Uçağı depron dan yaptığım için fazla hasar alamadı toplaması kolay oldu.

Sim çalışma süresi ile alakalı birşeyler yazmıştım tanışma konunuza. Buraya taşımam daha güzel olur.

Sim çalışması olmazsa olmaz değil tabi. Fakat olduğu zaman çok rahat olur. Kırım frekansı azalır. Eğer uçtuğunuz alan aşırı büyükse inişte tutturmanız gereken bir pist veya çarpmamanız gereken nesneler yoksa 3-5 saatlik sim çalışması ile sahaya çıkıp pekala uçup, çok kötü olmayan bir iniş yapabilirsiniz. Fakat durum farklıysa sim çalışarak belirli alanda uçmayı ve belirli piste inip kalkmayı güzelce öğrendiğinizde ve uçuşa hazır hissettiğinizde sahaya gidebilirsiniz :)

Depron bildiğim kadarıyla fotoblokdan hafif ve daha pahalı. Ben fotobloktan yaptım birkaç uçak. Daha uygun fiyata gelir. Phoenixde çalışmayan kumanda rfde de çalışmaz diye düşünüyorum. Acaba kurulumda biryerlerde hata yapmış olabilir misiniz? Veya kumanda tanıtma konusunda.

Hiç kimse ilk defasında başarılı olamaz diyeceğim, ama istisnalarla da karşılaştım. Bunlar pc oyunlardında bol bol oynayan, RC deniz veya kara aracını daha önce kullanmış kişilerdir
İlk model olabildiğince hafif olmalı. Pil, esc akımı keser, veya herhangi bir nedenden dolayı model kontrol edilemez duruma gelirse kendi kendine süzülebilen sakin uçan bir model ilk başlarda tercih edilmelidir. Bunu sağlamak içinde CG nin çok iyi ayarlanması gerekir ve yavaş hızlarda süzülebilen bir model olmak zorunda.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sim çalışma süresi ile alakalı birşeyler yazmıştım tanışma konunuza. Buraya taşımam daha güzel olur.

Sim çalışması olmazsa olmaz değil tabi. Fakat olduğu zaman çok rahat olur. Kırım frekansı azalır. Eğer uçtuğunuz alan aşırı büyükse inişte tutturmanız gereken bir pist veya çarpmamanız gereken nesneler yoksa 3-5 saatlik sim çalışması ile sahaya çıkıp pekala uçup, çok kötü olmayan bir iniş yapabilirsiniz. Fakat durum farklıysa sim çalışarak belirli alanda uçmayı ve belirli piste inip kalkmayı güzelce öğrendiğinizde ve uçuşa hazır hissettiğinizde sahaya gidebilirsiniz :)

Depron bildiğim kadarıyla fotoblokdan hafif ve daha pahalı. Ben fotobloktan yaptım birkaç uçak. Daha uygun fiyata gelir. Phoenixde çalışmayan kumanda rfde de çalışmaz diye düşünüyorum. Acaba kurulumda biryerlerde hata yapmış olabilir misiniz? Veya kumanda tanıtma konusun
Cevabınız için teşekkür ederim. Kurulumu tam yapmıştım galiba sürümden kaynaklı oluyor. eski sürümü sorunsuz çalışıyormuş araştırdığım kadarıyla versiyon 5 ten sonra problemler var diye ben de internetten 5.5 sürümünü bulmuştum.

Hiç kimse ilk defasında başarılı olamaz diyeceğim, ama istisnalarla da karşılaştım. Bunlar pc oyunlardında bol bol oynayan, RC deniz veya kara aracını daha önce kullanmış kişilerdir
İlk model olabildiğince hafif olmalı. Pil, esc akımı keser, veya herhangi bir nedenden dolayı model kontrol edilemez duruma gelirse kendi kendine süzülebilen sakin uçan bir model ilk başlarda tercih edilmelidir. Bunu sağlamak içinde CG nin çok iyi ayarlanması gerekir ve yavaş hızlarda süzülebilen bir model olmak zorunda.
cevabınız için teşekkür ederim. Uçak üsten kanatlı motor arkada boşta ağırlık merkezini ayarlayınca boşta atınca gayet iyi süzülüyor.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Gönderdiğiniz linkleri inceledim videolarınızda f22 model var peki ilk uçuş için ft expoler mi f22 mi önerirsiniz

Dediğiniz gibi sorununuz sürümden kaynaklanıyor olabilir. Phoenix 3 veya rf4 sürümleri ile o kumandayı kullanıyor olmanız lazım. Hatırladığım kadarıyla phoenix 5 veya 5.5 kurmak için Phoenix 3 kurup onun üzerine güncelleme yapılıyordu. Sizde durum aynıysa sadece Phoenix 3 kurup yükseltmeleri yapmadan deneme yapabilirsiniz.

Dediğiniz gibi sorununuz sürümden kaynaklanıyor olabilir. Phoenix 3 veya rf4 sürümleri ile o kumandayı kullanıyor olmanız lazım. Hatırladığım kadarıyla phoenix 5 veya 5.5 kurmak için Phoenix 3 kurup onun üzerine güncelleme yapılıyordu. Sizde durum aynıysa sadece Phoenix 3 kurup yükseltmeleri yapmadan deneme yapabilirsiniz.
Phonix 3 ü bulamadım internette 5.5 vardı.

Phonix simülatör internetten buldum fakat ne yaptıysam kumandayı tanımadı.
Elinde RealFlight simülatör tam sürümü varsa gönderebilirse çok sevinirim. Yoksa enim ilk model bir iki denemeden sonra pert olur. Şimdiden yardımcı olanlara çok teşekkür ederim.
Elimizdeki Phoenix ve Real flight linklerini özelden gönderiyorum :saygilar:

Sim çalışmasında kumanda olarak ne kullanıyoruz. PC ile bağlantıyı nasıl yapıyoruz ?

@Nurullah AYAZ konu başlığını değiştirdim, bilginize :saygilar:

Bu arada henüz bakmadı iseniz, simülasyon ile kaynak konulara şuradan erişebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Nurullah AYAZ
  • Beğen
Tepkiler: Nurullah AYAZ