Şişen pile ne yapılmalı ?

İlgi Alanı
Hepsi
Pilimin bugün şiştiğini fark ettim. Alalı 1.5 yıl oluyor acaba ömrü bitmiş midir ?

İmha etmem gerekiyor mu ? Ne yapmalıyım
peki ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.:saygilar:

Eğer düzgün şarj edilmemiş, ucuş süreleri hesaplanmadan Allah verdiği kadar uçulmuş ve 1 haftadan fazla kullanılmayacağı zaman storage moduna alınmamışsa olabilir.
İmha konusu bol tuzlu suya atıyorsunuz ve 1 gün sonra alıp çöpe atabilirsiniz.
İç direnclerine bakmak daha doğur olur.

Pilimin bugün şiştiğini fark ettim. Alalı 1.5 yıl oluyor acaba ömrü bitmiş midir ?

İmha etmem gerekiyor mu ? Ne yapmalıyım
peki ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.:saygilar:
Lipo pillerin ömürleri 1-2 yıl gibi sürelerle pek alakalı değildir. 5-6 yılldır kullandıklarım var.
-Şarj /deşarj döngü sayısı ile yakın ömür ilintileri vardır. (marka ve kullanım biçimine bağlı)
-Pilin kapasitesi ile bağlantılı aşırı yüklenme nedenli ömür kısalması olur.
-En önemlisi üretici ve satıcıların genelde uyardıığı konu: Depolama (1 hafta ve daha uzun süre kullanılmayacaksa) depolama voltajına uymak gerekir. ( Hücre başına ortalama 3.8 v 9
vs vs.
Şisen pill risklidir. Zaten bakarsanız salıkllı iken kullandığınız süre kadar kullanamıyorsunuzdur.
Dikkatlı şarj etmek kaydıyla uçan modellerden ziyada araba veya teknede kullanabilirsiniz.
Farklı öerilerde bulunulabilir. Yazdıklarım kesin değildir, deneyimlerime dayanır. :rolleyes: :evil:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer düzgün şarj edilmemiş, ucuş süreleri hesaplanmadan Allah verdiği kadar uçulmuş ve 1 haftadan fazla kullanılmayacağı zaman storage moduna alınmamışsa olabilir.
İmha konusu bol tuzlu suya atıyorsunuz ve 1 gün sonra alıp çöpe atabilirsiniz.
İç direnclerine bakmak daha doğur olur.
Hocam 1500mah 30c 3s bataryayı hep 1A da şarj ettim. Arduino ile de uğraşıyorum onda da kullandığım için biter bitmez şarj ediyorum. Sadece 6 gün kullanmadım fakat motor bağlı olmayan esc ye takılı halde durmuş . Acaba bu yüzden olur mu ?

Birde imha sırasında sadece pilin gövdesi suyun içinde olmalı değil mi ? Konnektörü sokunca patlamaz mı ? Valla ilk defa bu durumu yaşıyorum biraz cahilim.

Hocam 1500mah 30c 3s bataryayı hep 1A da şarj ettim. Arduino ile de uğraşıyorum onda da kullandığım için biter bitmez şarj ediyorum. Sadece 6 gün kullanmadım fakat motor bağlı olmayan esc ye takılı halde durmuş . Acaba bu yüzden olur mu ?

Birde imha sırasında sadece pilin gövdesi suyun içinde olmalı değil mi ? Konnektörü sokunca patlamaz mı ? Valla ilk defa bu durumu yaşıyorum biraz cahilim.
Muhtamelen 3.10'lara kadar düşmüştür voltaj. İç dirençlere baklıp karar verilmesi daha doğru olunur. Kullanılması çok doğru olmaz.

Şarj aletine taksam sıkıntı yaşar mıyım . Aslında çok şişmemiş ama yinede insan korkuyor . Allahtan pille birlikte lipo guard diye bir çanta almıştım içinde bekletiyorum. ;D
Lipo kolay kolay patlamaz ama patlayabilir. Mesela o pili bir helikopter veya herhangibir motora bağlamak çok mantıklı olmaz. Ama bir ardinio'ya veya lede güç vermesinde bir sorun olmaz.
Benim elimde de var mesala bir kaç pil o şekilde. Ben onları storage modunda tutuyorum ve çok fazla akım çekecek işlerde kullanmıyorum. :)
Forumda muhtamalen sorduğunuz tüm sorulara ait cevaplar vardır.

Şarj aletine taksam sıkıntı yaşar mıyım . Aslında çok şişmemiş ama yinede insan korkuyor . Allahtan pille birlikte lipo guard diye bir çanta almıştım içinde bekletiyorum. ;D
Şarjeriniz nasıl bir şey bilmiyorum. Genelde kullandıgımız lipo piller 2S ve fazlasıdır. Mutlaka balancer li şarjer kullanmalıyız Balans soketini de ana soketle birlikte takarak şarj etmeliyiz. Balancerli şarjerlerde her hücrenin ayrı ayrı voltajlarını izleyebilirsiniz. Şarj da sıkıntı olmaz yinede balkon. banyo gibi ortamlarda şarj edin. Çok da korkmaya gerek yok.

Şarjeriniz nasıl bir şey bilmiyorum. Genelde kullandıgımız lipo piller 2S ve fazlasıdır. Mutlaka balancer li şarjer kullanmalıyız Balans soketini de ana soketle birlikte takarak şarj etmeliyiz. Balancerli şarjerlerde her hücrenin ayrı ayrı voltajlarını izleyebilirsiniz. Şarj da sıkıntı olmaz yinede balkon. banyo gibi ortamlarda şarj edin. Çok da korkmaya gerek yok.
Hocam konnektörün yanındaki balance soketini takıyorum tabiki. Galiba 6 gün kullanmadığım için böyle olmuş . Yenisi alıcam gibi duruyor. Acaba şışen poşeti çıkarsam 2s olarak kullanabilir miyim diye düşünmüyor da değilim:lol: .

Hocam konnektörün yanındaki balance soketini takıyorum tabiki. Galiba 6 gün kullanmadığım için böyle olmuş . Yenisi alıcam gibi duruyor. Acaba şışen poşeti çıkarsam 2s olarak kullanabilir miyim diye düşünmüyor da değilim:lol: .
6 gün kulllanmamaktan dolayı şişmez. Pilin kalitesi ve üzerinde yazan mAh değeri ile C değeri gerçekci olmayabilir. Buna bağlı olarak kapasitesiniin üzerinde akım çekmekten kaynaklanmıştır muhtemelen. Eliniz yatkın değilse hücre ayrımak riskli olabilir. Kendi adıma yapıyorum ama önermem.

"Kullanabilir miyim" yerine "kullanmalı mısın" olsa daha doğru olur. Şişen hücreyi çıkarmak ciddi bilgi ve tecrübe gerektirir ki ben tavsiye etmiyorum. Profilindeki yaş ile bu işlere kalkışman veya kalkışmamız doğru olmaz. Bu piller oyuncak değil. Ben daha önce pil yaptım açıkcası benim bu konuda bilgim var ama ona rağmen çok dikkat edilmesi ve evde yapılmaması gereken bir işlem.
Neyse gerekli bilgiler büyük abiler tarafından verilir.

Tamda bahsettiğiniz nedenden şişmiş piliniz, sebebi aşırı deşarj, o pilden ümidi kesin , tuzlu suda deşarj ve pil atık kutularına atmak en güvenli imha yöntemi, pilin tamamınını suyun içine veya sadece balans kablosunu suyun içine koymanızda hiç bir sakınca yok

Mantık bence basit. O pil hala senin isteklerine karşılık verebiliyor mu? Cevap hayırsa zaten çöp. Evet hala isteklerime karşılık veriyor diyorsan kullanmanda tek engel kalıyor. Oda güvenlik. Eğer pilden fazla akım çekmiyorsan ve pili, anında müdahale edebilecek kadar yakın bir şekilde kullanıyorsan dikkatli bir şekilde kullanmaya devam et.

Havasız ve sıcak ortamlarda bırakma pili.

çöpe atın derim.
hiçbir şey sağlıktan daha önemli olamaz.
yenisini alırsınız.
selamlar.
Hocam yapılabilecek en kötü şey çöpe atmak olur. Çöpe atmak demek sayısız kötü ihtimal demek eğer çöp kutusunda patlar ve yanarsan çöpü karıştıran hayvanlara zarar verebilir. Zaten yangın başlatması ayrı bir ihtimal. Bunları hiçbiri olmadı toprağa karışması çevreye zarar verir.