Sıyıran Vidayı Çıkarma Problemi

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Rckolik ailesine selamlar.OS 55AX-II motorumun karbüratörünü kontrol amaçlı sökmem gerekiyordu ancak sökmeye çalışırken vida başı yalama oldu.Sökmeden önce Wd40 sıktım vidanın etrafına, hatta bir miktar sıcak hava tabancasıyla ısıtmayı ve çekiçle vida etrafında titreşim oluşturmayı denesem de hiçbir şekilde vidayı hareket ettiremedim.Sanki vidayı betonla sabitlemişler gibi...Yıldız ve düz tornavidalar ile denedim.Tornavida başları uygun şekilde oturuyorlardı.Büyük ihtimalle sökmek için tornacıya baktıracağım fakat son bir kez size danışmak istedim.Dremel ve eye elimde olsaydı düz tornavidanın ucu girecek şekilde yuva açmayı deneyebilirdim ancak bu opsiyonları eliyorum şimdilik.Bu aşamada bir öneriniz var mı?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: MuratSoylu
Vidanın ağız kısmına denk gelecek şekilde paket lastiği koyun tornavidayı da paket lastiğinin üzerine bastırarak vida yuvasının içine oturtup çevirmeyi deneyin. Genelde çözüm olur, siz de işe yarar mı bilemedim. Şu video da bir örnek mevcut.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vidanın ağız kısmına denk gelecek şekilde paket lastiği koyun tornavidayı da paket lastiğinin üzerine bastırarak vida yuvasının içine oturtup çevirmeyi deneyin. Genelde çözüm olur, siz de işe yarar mı bilemedim. Şu video da bir örnek mevcut.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Ahmet bey öneriniz için teşekkür ederim ancak bu yöntemi denemiştim hala boşta dönüyor Tornavida.:cry:

Eğer tornavidanızın sap kısmında delik varsa, oraya da bir tornavida takıp. T şekli kazanan tornavidayla denemenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Dremel ile çizip düz tornavida ile sökmek, tüm modelcilerin ortak yöntemidir ,sökmeden önce havya ile ciddi bir şekilde ısıtmak da fayda gösterebilir, o da olmaz ve vida iyice deforme olursa , tornacıya gidilebilir.
Tornavida sağlam ağzı olan , sapı falan dayanıklı birşey olursa iyi olur, :saygilar:

• Beğen
Tüm öneriler için ayrı ayrı teşekkür ederim.Bu aşamada yapabileceğim pek birşey kalmadı gibi, olmadı ufaktan Sanayi nin yolunu tutayım...

Karbüratörü içeri doğru bastırmayı da bir dene Tamer . Oradaki vida aynı zamanda karburatorü sabitlerken üzerindeki O ring'i de aşağıya bastırıp sızdırmazlık sağlıyor.

Tornacı sizin modele nasıl davranır bilmem ama tornacı muhtemel vidayı çürütüp yeniden diş açmak ve bu işlere karşı da sizden de epey bir para isteyecek. o vidanın başını kessek karbüratörü çıkarsak penseyle falan tutup sökebilecek kadar vida kalıyorsa kolay bir yöntem önerebilirim, eğer elinizde varsa vida çapında bir matkapla vidanın kafasında delik açın vida başı kopup çıkacaktır sonra üst tarafı aldıktan sonra vidayı penseyle sökebilirisiniz.

Karbüratörü içeri doğru bastırmayı da bir dene Tamer . Oradaki vida aynı zamanda karburatorü sabitlerken üzerindeki O ring'i de aşağıya bastırıp sızdırmazlık sağlıyor.
Ahmet hocam dün akşam son defa deneyeyim dedim fakat epey yalama oldu vida başı.Artık denesem bile sonuç vermeyecek bu aşamada yine de teşekkür ederim.
Tornacı sizin modele nasıl davranır bilmem ama tornacı muhtemel vidayı çürütüp yeniden diş açmak ve bu işlere karşı da sizden de epey bir para isteyecek. o vidanın başını kessek karbüratörü çıkarsak penseyle falan tutup sökebilecek kadar vida kalıyorsa kolay bir yöntem önerebilirim, eğer elinizde varsa vida çapında bir matkapla vidanın kafasında delik açın vida başı kopup çıkacaktır sonra üst tarafı aldıktan sonra vidayı penseyle sökebilirisiniz.
Olmadı Makine Mühendisliği bölümümüzün atölye personeli çok sevdiğimiz bir ağabeyimiz var ona göstereyim diyorum.Açıkçası mecbur kalmadıkça vidayı çürütüp yeniden diş açma fikrine karşıyım.Corona salgını nedeniyle tüm okullar,özel-kamu iş yerleri tedbir amaçlı tatil edildi.İlk fırsatta çaresine bakacağım.

İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum.Neredeyse yapmam gerekenlerin hepsini yaptım ama zerre kadar oynama yok vidada sanki yapışmış gibi.Artık fabrikasyon sırasında ne yaptılarsa?:rolleyes: Bu kadar aşırı sıkmanın ne anlamı varsa, anlamak güç...

Merhaba.

"Rezistanslı Çakmak" diye tabir edilen torch çakmak ile vidayı ısıtıp sökmeyi denemenizi tavsiye ederim. Tabi karbüratöre zarar vermeyecekse. Direkt vida başına doğrultarak denemeniz belki sonuç verecektir,denemediyseniz. *Yeteri kadar ısıttıktan sonra vida mukavemet uygulamazsa sıyrık olsa da tornavida belki çıkarabilir diye düşünüyorum. :saygilar:

• Beğen