Spektrum Kumandalarda RANGE Test ve Önemi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Uzun süredir aklımda olan Spektrum kumandalarda "RANGE Test" konusunu ne yazık ki fırsat bulup ancak paylaşabiliyorum .

Malum forumda kumanda olarak Spektrum çok yaygın :thumbup: Ama ne yazık ki özellikle yeni başlayan arkadaşlar oldukça pratik ve bir o kadar da önemli olan bu "Range Test" pek farkında değiller :-\ Aslında her kumandanın manual detaylı bir şekilde anlatılmış ama büyük ihtimal gözden kaçıyor. Bu konu ile bu açığı kapatalım istedik.

Bu test ne zaman yapılmalı :
1- İlk defa bir model toplanıyor ise, ayarlar bittikten sonra maiden öncesi mutlaka yapılmalı
2- Her hangi bir şekilde kullandığımız Satellite / Satellite kablolarınından herhangi birini değiştirmek durumunda kalmış isek, bu test yenilenmeli.
3- Uzun süre uçmayan modellerimizi yeniden kullanmaya başlıyorsak, kullanım öncesi testin yenilenmesi güzel olur.

Peki bu test tam olarak ne yapıyor ?
Kumandayı bu Test moduna aldığımızda kendisi çıkış gücünü belli bir oranda azaltıyor. Test sırasında bahsi geçen 30 mt içerisinde iletişimde herhangi bir sıkıntı yaşanmıyorsa, kumandanın normal çalışması sırasında MAX çekim alanında sağlıklı çalıştığını teyid etmiş oluyoruz.

Bu test öncesi yapılması gerekenler ÖN Kontroller :
1- Öncelikle kullandığınız konfigurasyona göre olması gereken adette Satellite kullandığınızdan emin olun.

Alıcı + 1 adet Satelitte // FBL Unite + 2 Adet Satellite

2- Aşağıdaki konuda da belirtildiği üzere, Antenlerin birbirlerine 90 der gelecek şekilde doğru monte ettiğinizi teyid edin

Spektrum Kumandalarda Satellite Kullanımı ve Yerleşimi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RANGE TEST Nasıl yapılıyor:
Ekte DX8 ve DX9 kumandalarına ait manual' in ilgili kısmını bulabilirsiniz. Buna göre :

-- Kumandamızda "Range Test" menüsünün üzerine gelip, seçiyoruz.
-- Bu menude iken "TRAINER Butonu" basılı tuttuğumuz sürece ekranda REDUCED Power ifadesini göreceğiz.

NOT: DX8 bu açıkma ekranda varken DX9 ne yazık ki bulunmamaktadır.DX9 için de aynı durum geçerlidir.

1- Model yerde iken yaklaşık 30 mt uzaklaşıyoruz
2- Modele doğru dönüp, kumandamızı normal ucuş pozisyonunda tutuyoruz ve bu sıra "TRAINER" butonuna basarak, Test moduna geçiyoruz.
3- Test modunda iken gönderdiğimiz komutların problemsiz olarak modele ulaştığını teyid ediyoruz.

Peki RANGE TEST Sonucu Başarısız Olursa Ne yapılmalı ?
a- Öncelikle kesinlikle uçmayınız. Zira bu testen geçemiyorsanız uçuş sırasında iletişimin kesilmesi büyük bir olasılıktır.
b- Başta Satellite ve kabloları olmak üzere bağlantıları kontrol ediniz.
c- Satellite ışıklarının düzgün olduğunu ve cihazların sorunsuz çalıştığını teyid ediniz.

Gerçekten önemli bir konu. Teşekkürler.
Ben bu testi yapardım ama açıkçası range test menüsünün çalışma prensibini bilmiyordum. Ta ki geçenlerde başka bir konuda Rasim'in bir mesajından öğrenene kadar.
Ama çok şükür şu ana kadar kumanda ile model iletişiminden dolayı sorun yaşamadım.

Forumda sanırım en çok benim muzdarip olduğum bir konuydu :laugh:
Çokça kez denemesini yapmış olduğum bir testtir kendileri.
Detaylı bir şekilde anlattığın için ayrıca teşekkür ediyorum Mehmet Abi.
Emeğine sağlık :saygilar:

Abi ellerine sağlık. :thumbup:

Abi ellerine sağlık, çok yararlı bir konu olmuş gerçekten,

Spektrum oldukça yaygın kullanılan bir kumanda, özellikle klon alıcı kullananlar ( benim gibi :lollol: ) range test yapsa iyi olur .

Teşekkürler :RCKolik:

Abi teşekkürler bunu ben ilk adana buluşmasında görmüştüm İbrahimin D8x e yapmıştık bu çok faydalı bir konu :RCKolik: :RCKolik:

Tebrikler Mehmet bey
Teorik Yer çalışmalarınız Hız kazandı %p
Emeğinize sağlık

:) Merhabalar arkadaşlar , Mehmet bey yine güzel bir konuda bizleri aydınlatmış, özellikle spektrum kumanda kullanan bizler için çok iyi olmuş, ben her uçuştan önce mutlaka, enerji
verince swashplate hareketine, ve modeli yere koyduktan sonra mutlaka , holdu açmadan önce servo hareketlerine bakmayı alışkanlık edindim ? ellerinize sağlık çok teşekkürler,,,, :agreed:

Guzel geri bildirimler ıcın esas ben tesekkur ederim arkadaslar :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Böyle bir testin bırakın lüzumlu olduğunu bilmeyi, bu tarz bir testin yapıldığını bile bilmiyordum. Öğrenecek çok şey var benim için evet ama, bu hakikaten bu işin çok detaylı olduğunu gösterdi bana. İyi ki burdayım :RCKolik: