Spirit Governor Kullanimda Castle ESC kalibrasyon Sorunu

Kemal İplikçioğlu

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Değerli arkadaşlarım ve abilerim, Castle ESC'min gaz kalibrasyonunda sorun yaşıyorum. Video ve fotoğraflarla anlatmaya çalıştım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ;)

ESC yeni aldim ve Spirit unitesinin governor ozelligini kullanmak istiyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda esc ayarlarım;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu mesaj YONETIM tarafindan asagidaki mesaj tasinarak acilmistir.

Traveli niye 0 yaptınız? Sorunun kaynağı bu. Siz max throttle veriyorsunuz ama aslında throttle kanalında değişme yok

Cahit Kaş' Alıntı:
Traveli niye 0 yaptınız? Sorunun kaynağı bu

25 yaparakta denedim Cahit abi fakat yine olmadı. Konunun başındaki Mehmet abinin videosunda 0 yaptığını gördüğüm için 0 yaparak video çektim.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Zamaninda video anlattigimiz sekilde yapmissin. Olmamasi icin bir neden aklima gelmiyor ?? Peki Kemal ESC alt tarafinda bulunan isiklarda durum ne ? Onlarda da bir degisiklik olmuyor mu ??

Mehmet abi acaba ses mi cıkmıyor diyerek ESC'nin üstündeki ısığa bakarak yapmayı denedim. Senin videondaki gibi kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor, hiç sabit yanmadı.

Bu konunun son 3 mesajında sorunun çözümü ile alakalı birşeyler var gibi, sipirit çalışanı bir kaç tiyo vermiş. Fakat kısıtlı ingilizcem yeterli gelmiyor :embarras: Çeviri için yardımcı olabilecek var mı ?

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:

Bu konunun son 3 mesajında sorunun çözümü ile alakalı birşeyler var gibi, sipirit çalışanı bir kaç tiyo vermiş. Fakat kısıtlı ingilizcem yeterli gelmiyor :embarras: Çeviri için yardımcı olabilecek var mı ?
Sorun tahmin ettigim gibi Spirit kaynakli. Daha dogrusu FBL unitede throttle kanali ayarlamadam dolayi ESC range disi kaliyor ve kalibrasyon islemine giremiyor.Spirit firmasinin yetkisi sunu tavsiye etmis ve Sorun cozulmus.

1. disable governor in the unit
FBL unitede Gov disable ediyoruz.
2. set default range in the transmitter so it will match 0% in the diagnostic tab, but highest position to approx. 110%.
Tranmistter travel menusu default degerlere ayarliyoruz. Boylece diagnostic tab %0 ve max degeri yaklasik %110 olarak goruyoruz.
3. configure -118% as Throttle Range - Min., 108% as Throttle Range - Max., in this way you can reach 1100us - 1900us range.
Throttle ayarini min -%118 ve max %108 ayarliyoruz
4. save the settings in the unit and start the unit, TX with full throttle
Uniteyi kaydedip, gaz kolu max iken Uniteye yeniden enerji veriyoruz.
5. wait for the beep, then go to the lowest position, wait for beep.
Beep sesini bekliyoruz ve Sonra gaz kolunu min pozisyona getiriyoruz ve beep sesisinj bekliyoruz.
6. (optional) set the highest position of your throttle range in transmitter, so you can see 100% as the highest position in the diagnostic tab.
(opsionel) Tranmistter da max degerleri ayarliyoruz ve Boylece diagnostic sayfasinda %100 degerini gorebiliyoruz.
7. enable the governor and save the settings.
Governor Aktif edip, ayarlari kaydediyoruz. ( Sen ESC gov ozelligini kullanacagin icin buna gerek Yok bence)

Ozetle Spirit governor ozelligini disable et. Sonra diagnostic sayfasinda throtle degerini hic Dikkate almadan Kumanda uzerinde throttle kanalinin travel degerlerini olabilecek en kucuk ve en yuksek degerlere getirerek Castle normal gaz kalibrasyon prosedurunu uygula bakalim ne olacak ;)

Kemalcan nasil cozdugunu paylasmazsan bu bilgi Kemalin nasil isine yaracak merak ettim dogrusu :rolleyes:
Kagan bu degerler de cozum olabilir. Bunu da denemek lazim ;)

Mehmet abi v barda throtte servo adjustment diye bi ayar var ayar oradan yapılıyo sanırım kumandadan değil.
Kemal ile de görüştüm onunla paylaştım spirittede böyle bi durum olabilir diye oda spiritte throtte kalibrasyonu ile ilgili bölümü bulmuş ve sorunu çözmüş güle güle kullansın
Birazdan kemal spirit ile ilgili ayarları yazar sanırım.

kemalcan' Alıntı:
Mehmet abi v barda throtte servo adjustment diye bi ayar var ayar oradan yapılıyo sanırım kumandadan değil.
Kemal ile de görüştüm onunla paylaştım spirittede böyle bi durum olabilir diye oda spiritte throtte kalibrasyonu ile ilgili bölümü bulmuş ve sorunu çözmüş güle güle kullansın
Birazdan kemal spirit ile ilgili ayarları yazar sanırım.
Ozelden gorusmeleri takip edemedigimiz icin sormustum ;)

Yanliz arada bir fark var. Ben Kemalin sorusundan ESC governor kullanacagini anlamistim. Senin soyledigin sey ise tamamen farkli. Yani Vbar da olan ustteki mesajda belirttigim uzere Vbar Governor ozelligi.

Eger Kemal da senin gibi Spirit governor ozelligini kullanacak ise, bu durumda elbette Spirit uzerinden tipki Vbar oldugu gibi benzer menuyu kullanmasi ve kalibrasyonu oradan yapmasi gerekecek.

Sorun tam net ortaya konulmadiginda bu tur yanlis anlasilmalar olabiliyor. Keske istek ve sorun bastan net olarak ortaya konulsaydi......

Birşeyi atladım Mehmet abi ben kalibrasyona girmek için ünite pc ye bağlı iken throtte çubuğunu yukarı kaldırıp girebildim diğer türlü motorum dönmedi ben tam çözemedim ama benim governorum aktif değil esc den tam olarak netleştirebilirsem yazarım tekrar sorun çözülmez ise.

Ayrica Zamaninda Erhan kardesimiz konu ile ilgili soyle bir Paylasim da bulunmus

Kemal ile görüşmelerim neticesinde kalibrasyon sorunumu tamamiyle hallettim Mehmet abi :thumbup:

Spirit'te ''Throrrle Range'' denilen bir bölüm var ve kumandamızdan travel ayarını hiç oynamıyoruz.

Kısaca anlatayım;
ünitemi bilgisayara bağladım, gaz kolumu full yaptım ve fotoğrafta görünen min kısmını -50, max kısmını 50 yaptım. ESC'ye enerji verdim ve başladım max kısmını artırmaya 112'de ses geldi ve 2 tık artırıp gaz kolumu aşağıya aldım. başladım min kısmını düşürmeye -92 de ses geldi ve 2 tık artırıp esc'nin enerjisini kapattım üniteme ayarları kaydedip ünitedende enerjiyi kestim. tekrar enerji vererek motoru denedim çalıştı ayrıca esc'de sarı ışık yanmaya başladı ;)

Az once yeniden seyrettim. Sagolsun Erhan kardesimiz daha once paylastigi konusundaki 2.videosunun 02:30 zaten net bir sekilde senin yaptigin yontemi birebir tarif etmis :)

Mehmet abi yanlış anlaşılmasın ben kemalin sorununun çözülmediğini görünce bir abimizden kemalin telefonunu alarak yardım etmek istedim sadece mantık yürüterek.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana kemal ile telefon trafiğimiz olmadı bir defa görüştük sadece bi fikir ürettim ve oldu bundan sonraki arkadaşlarda umarım bizim düştüğümüz hataya düşmezler.

Az once yeniden seyrettim. Sagolsun Erhan kardesimiz daha once paylastigi konusundaki 2.videosunun 02:30 zaten net bir sekilde senin yaptigin yontemi birebir tarif etmis :)

Haklısın Mehmet abi bu videoyu cok önceden izlemiştim bende. Bu sorunumu Erhanlada konuşmuştum, o da buradan yapılacağını unutmuş olmalıki bana söylemedi.

Fakat şöyle bir durum var Erhanın videoda eski versiyon var ve bu ayar direk governer'ın içinde. Benim fotoğrafta son versiyon var ve o ayar kısmının adını ''Governer / Throttle Settings'' diye değiştirmişler ve ''Throttle Frequency'' diye bir şey eklemişler, 60hz-120hz-200hz-333hz var. Bunun ne işe yaradığını hala daha çözemedim :laugh:

Neyse Sorun cozuldu, gerisi onemli degil :)