Spirit V2.3 // Graupner HoTT ve FrSky OpenTX Entegrasyonu

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Spirit firması telemetri konusunda Brain arkasından gelse de, aşağıda paylaştığımız V2.3 ile "Kumanda Entegrasyonu" konusunda geçmiş durumda :thumbup: :bravo: İnşallah benzer gelişmeyi Brain tarafında da görmek istiyoruz :D

Peki nedir bu "Kumanda Entegrasyonu" ?
Bu entegrasyon ile üniteyi artık programlamak için PC veya Mobil cihazlara ihtiyacınız kalmıyor. Kumanda üzerindeki ekran vasıtasıyla, ünitenin tüm ayarlarını görebiliyor ve gerekli değişiklikleri yapabiliyorsunuz %p

İlk etapta JETI kumandaları için bu özellike çıkmıştı. Şimdi Spirit de 2 kumanda daha eklenmiş durumda. Teknik detayların bulunduğu sayfa ve bazı temel bilgileri paylaşalım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Graupner HoTT Entegrasyonu

Teknik Detaylar :

Entegrasyon MZ-4 ve MZ-8 hariç tüm HoTT alıcı ve kumandaları ile çalışıyor.

Alıcı ile şu şekilde bağlantı yapılıyor.

Alıcı Konfigurasyonu :

Kumanda üzerinde Spirit Menulerin aktive edilmesi ve Sonrası

------------------------------------------------------

FrSky OpenTX

Teknik Detaylar :

FrSky Taranis integration

FrSky Horus integration:

Uzun zamandır güncellemedim Spiriti. Bu gün fırsat bulursam denerim. Bakalım kumandadan ayar nasılmış. Bilgilendirme için teşekkürler

Cahit Kaş' Alıntı:
Uzun zamandır güncellemedim Spiriti. Bu gün fırsat bulursam denerim. Bakalım kumandadan ayar nasılmış. Bilgilendirme için teşekkürler
Doğru ya sen de hem Spirit hem de Graupner vardı değil mi Cahit :thumbup:

Aslında çok basit gözüküyor. Allahtan FrSky olduğu gibi özel bir adaptör istemiyor, standard bir kablo kullanılıyor %p Detayları merakla bekliyoruz :RCKolik: Bu özellik Graupner çok şey katacak kesin :hoppa:

Bize yine bakan yok :D Yılların Futaba'sı, yüzümüzü yere düşürüyor yere... ;D

Ya bu taranisin eksik kaldığı bişey varmı? [emoji1]
Neden taranis kullanmıyoruz hem ucuzda[emoji16]

ali yalçın' Alıntı:
Ya bu taranisin eksik kaldığı bişey varmı? [emoji1]
Neden taranis kullanmıyoruz hem ucuzda[emoji16]
Zamanında Turnigy 9XR kullanan birisi olarak şahsen bana menüleri gereksiz karışık geliyor :D Yazılım o kadar gelişmiş ki uzaya mekik bile gönderebilirsin ama mesela Pitch curve ilk sefer ayarlamak bile, yani öğreninceye kadar :laugh:, tam bir eziyet :D

Gerçi Spirit buna da çözüm bulmuş. Hiç ayar yapmadan ilgili template indirip, kumandaya import ediyorsun bitiyor :thumbup:

Cahit ne yaptın, denemeye fırsatın oldu mu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit ne yaptın, denemeye fırsatın oldu mu ?

Maalesef deneyemedim henüz. Yeni versiyonu yükler yüklemez bi video çekerim.

Cahit Kaş' Alıntı:
Maalesef deneyemedim henüz. Yeni versiyonu yükler yüklemez bi video çekerim.
Sonucu ve özellikle ilk izlenimleri merakla bekliyoruz :)

Bu gün nihayet Spirit güncellemesini yaptım. Kumandadan istediğimiz ayarı değiştirebilmek güzel gerçekten.
Ben en son 2.0 da kalmıştım. O versiyonda kumandamın rudder, elevatör, aileron ve pitch kanallarını reverse yapmıştım. Çünkü örneğin sağ ailerın verdiğimde diyagnostik tabında sol görünüyordu. Şimdi bu düzelmiş. Bir de +100 ve -100 leri tutturmak için End Pointleri değiştirmiştim. Bunda gerek kalmamış. Kumanda herhangi bir kanalın endpoint değerini %100 olarak bırakınca spiritte de aynı değeri görüyorum. (Düzeltme: Videoda bahsettiğim 1. Kanal aslında pitch kanalıymış. Onu da pal açıları için değiştirmiştim)
Güncellemeden sonra gyro kanalım ve bank değiştirmek için kullandığım kanalım yer değiştirdi. Onu düzelttim.
Kısa bir de video çektim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gözün aydın Cahit, devreye almışsın :thumbup: :bravo: End Point artık %100 algılaması en mantıklısı. Artık ne de olsa hangi kumanda olduğunu algılıyor olsa gerek %p

Extra bir şey vermeden, sadece küçük bir kablo ile tüm bu özelliklere sahip olmak tek kelime ile harika %p Güzel ve keyifli günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

Video için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

Eline sağlık Cahit Hocam, paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Gerçekten çok büyük kolaylık bence, üstelik hiçbir külfeti de yok kullanıcısına. :hoppa:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gözün aydın Cahit, devreye almışsın :thumbup: :bravo: End Point artık %100 algılaması en mantıklısı. Artık ne de olsa hangi kumanda olduğunu algılıyor olsa gerek %p

Extra bir şey vermeden, sadece küçük bir kablo ile tüm bu özelliklere sahip olmak tek kelime ile harika %p Güzel ve keyifli günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

Video için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:
Teşekkürler Mehmet Abi. Gerçekten güzel oldu.
Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Cahit Hocam, paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Gerçekten çok büyük kolaylık bence, üstelik hiçbir külfeti de yok kullanıcısına. :hoppa:

Teşekkürler Türker.
Ben ayar konusunda üşengeçim biraz. Uçsun yeter gibi bir mantığım var. Şimdi bazı parametreleri değiştirirken üşenmicem. Mesela flight style gibi bazı parametreleri değiştirip denemeler yaparım. Daha önce en iyi olasılıkla heliyi indirip telefona bağlantı yapıp değiştirmem gerekiyordu. O bile zor gelirdi.

Cahit Kaş' Alıntı:
....Ben ayar konusunda üşengeçim biraz. Uçsun yeter gibi bir mantığım var. Şimdi bazı parametreleri değiştirirken üşenmicem. Mesela flight style gibi bazı parametreleri değiştirip denemeler yaparım. Daha önce en iyi olasılıkla heliyi indirip telefona bağlantı yapıp değiştirmem gerekiyordu. O bile zor gelirdi.
Seni çok iyi anlıyorum. :laugh: