Spot Welder - Punto Makinesi

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Diyelim ki ben sıfırdan, "dahta"'dan bir trainer inşa ettim. Ehh bir trainere kalkıp çoklu LiPo besleme yapacak değiliz. Ağırlıktan kısmak gerekir ki düzgün uçsun. O zaman NiMh pil paketi uygun olur. İyi de eldekiler on senelik falan ve artık şarj tutmuyor. Öte yandan elde küçük bir Corsair var ve üzerindeki kızdırıcı pili artık şarj tutmaz halde. Kısaca NiMh pil lazım.
NiMh pilleri bıraktığımda Sanyo Eneloop piller Mercedes idi. Şimdi Eneloop Plus piller var (Artık Sanyo değil Panasonic). Fiyatları el yakıyor. Araştırırken öğrendim ki bu LSD (Low Self Discharge) NiMh piller Japonya'da sadece bir fabrikada üretiliyormuş. İşin daha da ilginci IKEA'nın sattığı beyaz LADDA 2450 mAh piller de Japon malı. Nette birçok kaynak bu pillerin aynı olduğunu söylüyor. Ama IKEA pilleri yarı fiyatına geliyor.
Bu durumda geçen hafta sonu bir IKEA ziyareti yaparak bolca LADDA pil aldım. Almasına aldım da bunları paket yapmak lazım. Alıp pilciye gidip puntolatsam muhtemelen kendinden almadığım için gıcıklık yapacak. (Not: Bir keresinde adamlara kızdırıcı pili yaptırmıştım. Dört AA pil paralel bağlanacak. Adamın kafa bir türlü basmadı. Beş kere anlattım, anladım dedi. Gitti yaptı getirdi. Eve geldim, pil sıfır Volt veriyor!!! Sen pilleri ikişer ikişer ters seri bağla. Sonra onları birbirine paralel bağla. Yuhh demiştim.) Neyse konuya dönelim...
Bu pillerin kutuplarıı eğeleyip, bolca lehim pastası ile kablo lehimleyebilirim. Ama ne kadar dikkatle olursam olayım bu işlem pile termal zarar bırakır. O nedenle puntolamanın bir yolunu bulmam lazım dedim. Banggood'da falan bolca pil puntolama makinesi var. Ehh onlardan alacağıma kendim yapayım bir tane diyerek yola çıktım.
Cihaz 3-4 S LiPo ile çalışıyor. Tamamen otomatik. Elektrodların ikisi birden metale temas ederse önce 5 mS sonra 25 mS süreli akım veriyor. Henüz bakır elektrod bulamadığım için performansını deneyemedim (üzerindeki elektrodlar atık pushrod parçaları şu an) ama elektrodlar da yoldalar. Ayrıca pillerin arasına gelecek nikel şeritler de geliyor. Eğer güvenilir bir punto oluşturabilirsem çok iyi olacak.
Ayrıca tasarım modüler. Yani bir güç kartı bir de kontrol kartı var. Kontrol kartı istenirse daha farklı bir mikrokontrolör ile ayarlı, ekranlı falan yapılabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi böyle birşey mi çıkacak sonunda ?

Sumer abi super.

Buda benim calismam. Arduino kullandim, potansiyometre ile kaynak suresini milisaniye olarak ayarladiktan sonra arduino ile motosiklet rolesini tetikliyorum. Aslinda son guncel fotosunu bulamadim mevcut fotolar biraz eski kalmis, Kaynagi yapacak mekanizmayida kendim modelledim sonrasinda 3D yazici ile basip montajini yaptim. Isteyen olursa tum bilgileri paylasabilirim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Sumer abi super.

Buda benim calismam. Arduino kullandim, potansiyometre ile kaynak suresini milisaniye olarak ayarladiktan sonra arduino ile motosiklet rolesini tetikliyorum

Süper görünüyor ama röle mi kullanıyorsun akımı kontrol etmek için? Röle kontaktları yapışmasın o akımla? Ana güç kaynağı olarak ne kullandın?

Süper görünüyor ama röle mi kullanıyorsun akımı kontrol etmek için? Röle kontaktları yapışmasın o akımla? Ana güç kaynağı olarak ne kullandın?
Abi arduino ile 5volt roleyi tetikliyorum yuksek akim ile calisan role ise motorsiklet mars rolesi 5volt role ilede motosiklet rolesini tetikliyorum. ben yuksek akim verebilir diye araba veya motorsiklet akusu kullanacakmis sekilde yapmistim ama 3s lipo ilede calisiyor. Eger yanlis bilgi degilse motorsiklet mars rolesi 90 ampere kadar aktarim yapabiliyor. Abi kaba olarak calismasi ile ilgili bir video ekledim.

Son düzenleme:
Abi arduino ile 5volt roleyi tetikliyorum yuksek akim ile calisan role ise motorsiklet mars rolesi 5volt role ilede motosiklet rolesini tetikliyorum. ben yuksek akim verebilir diye araba veya motorsiklet akusu kullanacakmis sekilde yapmistim ama 3s lipo ilede calisiyor. Eger yanlis bilgi degilse motorsiklet mars rolesi 90 ampere kadar aktarim yapabiliyor.
Rölelerin açılma kapanma süreleri dikkate alınmalı. Tam ayarladığın punto süresini tutturmak zor olabilir bu şekilde. Bir de motosiklet rölesini bari bir transistörle sür. İki röle gerekli değil gibi. Ellerine sağlık. Kutulu falan çok şık olmuş.
Benim en büyük merakım minimalist tasarımlar. O nedenle ATTiny serisine bayılıyorum. Ama ne yazık ki ATTiny45/85 ile display sürecek kadar bacağım olmuyor. :D
Eğer performansı yeterli olursa bir OLED ekranlı (ya da Nokia 3210 ekranlı) ve Atmega328'li kontrol kartı yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Murat Ülger
Rölelerin açılma kapanma süreleri dikkate alınmalı. Tam ayarladığın punto süresini tutturmak zor olabilir bu şekilde. Bir de motosiklet rölesini bari bir transistörle sür. İki röle gerekli değil gibi. Ellerine sağlık. Kutulu falan çok şık olmuş.
Benim en büyük merakım minimalist tasarımlar. O nedenle ATTiny serisine bayılıyorum. Ama ne yazık ki ATTiny45/85 ile display sürecek kadar bacağım olmuyor. :D
Eğer performansı yeterli olursa bir OLED ekranlı (ya da Nokia 3210 ekranlı) ve Atmega328'li kontrol kartı yaparım.

Abi Role konusunda haklisin hatta dediginiz gibi transistor kullanmayi bende dusundum ama ilk basta kolaya kactim ve calisinca o sekilde kaldi, Bu arada benimde bir sey bildigim falan yok oradan buradan izleyip okuyarak kopyala yapistir isi hatta Puntalama mekanizmasini aliexpress de bolca gorebilirsiniz baktim basit bir mekanizmaya yuksek bir ucret istiyorlar bende urun fotosuna bakarak kendim modelledim. He onlar bakir kullanmisti ben aluminyum lama kullandim ama gayet guzel calisiyor, uzerinde limit switch var ilk once punto yapilacak yeri ayarliyoruz sonra hafif bir kuvvetle itince switch arduinoya sinyal gonderip kaynagi istenen sure kadar yapip kesiyor.

Attiny serisini bende sizden gordum ve benimde cok ilgimi cekti, bir kac projem var hatta hazirladim ama baski devre yapimini beklediginden henuz sonuclanmadi. Yorumlariniz icin tesekkurler.

Abi Role konusunda haklisin hatta dediginiz gibi transistor kullanmayi bende dusundum ama ilk basta kolaya kactim ve calisinca o sekilde kaldi, Bu arada benimde bir sey bildigim falan yok oradan buradan izleyip okuyarak kopyala yapistir isi hatta Puntalama mekanizmasini aliexpress de bolca gorebilirsiniz baktim basit bir mekanizmaya yuksek bir ucret istiyorlar bende urun fotosuna bakarak kendim modelledim. He onlar bakir kullanmisti ben aluminyum lama kullandim ama gayet guzel calisiyor, uzerinde limit switch var ilk once punto yapilacak yeri ayarliyoruz sonra hafif bir kuvvetle itince switch arduinoya sinyal gonderip kaynagi istenen sure kadar yapip kesiyor.

Attiny serisini bende sizden gordum ve benimde cok ilgimi cekti, bir kac projem var hatta hazirladim ama baski devre yapimini beklediginden henuz sonuclanmadi. Yorumlariniz icin tesekkurler.
Ben switch kullanmadım. Mikrokontrolör bir bacaktan sürekli aktif elektrodu izliyor. Teması algıladığında sekansı başlatıyor. Altı adet paralel MOSFET (IRFZ44) yeterli akım verir diye düşünüyorum. Bir iki güne bakır elektrodlar ve nikel şeritlerim gelecek. Göreceğiz. :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Sümer abi kolay gelsin.Sizin yaptığınız gibi olmasa da epey punto kaynak makinası örnekleri var sağda solda.Sizin üzerinde çalıştığınız daha verimli olacaktır bundan eminim ancak böyle bir makinadan biz de istesek maliyeti ne olur sizce? Mikrodalga transformatörü ile yapımı vardı ama cesaret edip yapmak istemedim.Kolay gelsin abi.:saygilar:

Sümer abi kolay gelsin.Sizin yaptığınız gibi olmasa da epey punto kaynak makinası örnekleri var sağda solda.Sizin üzerinde çalıştığınız daha verimli olacaktır bundan eminim ancak böyle bir makinadan biz de istesek maliyeti ne olur sizce? Mikrodalga transformatörü ile yapımı vardı ama cesaret edip yapmak istemedim.Kolay gelsin abi.:saygilar:
Kutusuz halde 85-90 liraya malolur sanıyorum tam kesin hesap yapmadım.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Buda benim calismam. Arduino kullandim, potansiyometre ile kaynak suresini milisaniye olarak ayarladiktan sonra arduino ile motosiklet rolesini tetikliyorum. Aslinda son guncel fotosunu bulamadim mevcut fotolar biraz eski kalmis, Kaynagi yapacak mekanizmayida kendim modelledim sonrasinda 3D yazici ile basip montajini yaptim. Isteyen olursa tum bilgileri paylasabilirim.
İleride özellikle Arduino ile yapmak isteyenler için güzel bir kaynak olur Murat :) Şimdiden ellerine saplık :thumbup::RCKolik:

Genelde kolay pes etmem. O nedenle bu yazacaklarımı da bir "pes" duyurusu olarak algılamayın. Ancak olayın o kadar basit olmadığı ortada.
Bugün pulse süresi 20 - 400 mS arası ayarlanabilen bir kodu 3S ve 4S (4000 ve 3800 mAh) LiPo ile denedim. Elektrodları 2 mm çaplı saf bakır tellerle değiştirdim. Bu telleri kullanmadan önce uygun boyda kesip şarjlı tornavidaya taktım ve Dremel'in diskini de kullanarak uçlarını güzelce konik olarak sivrilttim. Elimde sadece 0.15 nikel şerit vardı. Bu kalınlık biraz fazla. Eski pil paketlerime baktım. Onlarda kullanılmış olanlar muhtemelen 0.10 kalınlıkta. Her ikisi ile de denemeler yaptım.
Öncelikle anladım ki, otomatik tetikleme işlevi uygun değil. Çünkü daha yeterince baskı uygulayamadan sistem aktive ediliyor ve bu da başarısızlık demek. "Resistance spot welding" olarak tanımlanan bu uygulamada, netteki birçok dokümanda, kaynak kalitesini belirleyen faktörlerin başında basınç geliyor. Sonuçta ileride denemeye devam edecek olursam butonlu bir aktivasyon sistemi planlamak ya da otomatik algılamaya en az 1 saniyelik bir gecikme eklemek gibi düşüncelerim var. Bu bir saniye içinde yeterli basınç oluşturulabilir diye düşünüyorum. Ayrıca 2 mm yerine 3 mm elektrod baskı uygulamayı kolaylaştıracaktır diye de bir düşüncem var.
4S ile yaptığım denemede 20 - 50 mS arası darbeler bir işe yaramadı. Yaklaşık 100 mS darbeye ayarladığımda ise baskılı devrenin yolu yanıverdi. Baskılı devreye 2 mm çaplı bakır tel ile takviye yapıp denemeye devam ettim.

Bu arada 3S'e geçtim. Darbe süresi ayarını göremiyorum ama potansiyometre konumuna göre yaklaşık 150 mS darbeye kadar 0.15 şeritte belirgin bir başarı elde edemedim. Ben de eski bir paketten 0.10 şerit söküp onu denedim. Yaklaşık 150 mS darbe ayarında kullanılabilir bir kaynak noktası elde edebildim. Ancak MOSFET'ler sizlere ömür oldular! :)

Daha yüksek akım kapasiteli MOSFET'ler ve daha kısa darbe süresi, 0.10 nikel şerit ve 3 mm elektrod ile gecikmeli otomatik veya butonlu aktivasyon kullanarak denemeyi planlıyorum. Tabii hevesimin yeniden canlanması gerek.