T-2 Buckeye - Jet Motorlu 3D baskı model yapımı

İlgi Alanı
Uçak
Söylentiler doğruymuş, resmen başlasın bakalım :)

Ayrıntılar videoda:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kasırga nedeniyle bir haftalık gecikmeyle de olsa ikinci videomuz yayında.

3. Videomuz yayında /forum/styles/rckolik/emoji_whats/thumbup.gif

Motor montaj sisteminin kalıplarının hazırlığı da sona yaklaşıyor. Bu kalıpların tasarım ve baskısına ilişkin detayları içeren video da yayında:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu bölümde Modele türbin motorunun monte edilmesi için tasarladığım sistemin kompozit olarak üretilmesi için tasarlayıp bastığım 3D baskı kalıp parçalarının üretime hazırlanması sırasında uyguladığım yüzey tesviye işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bilgiler sadece bu modele ve bu işleme özel olmayıp tüm zımparalama (sulu ıslak zımpara yapma) işlemleri için faydalı olacak bilgilerdir. Motor montaj sistemi bu kalıplar kullanılarak cam elyafı kumaş, epoksi ve gerekirse de karbon ile desteklenerek, el ile yatırma yöntemiyle üretilecektir.

Giriş
Farklı aşamalardaki parçaların görünümleri
Kullanılan astar ve macunlar
Zımparalar
Zımpara blokları
Islak zımparalama temelleri
İlk kat astarın zımparalanması
İkinci kat astar ve macunun zımparalanması
Son kat astarın zımparlanması
Baz kat boya uygulanmış durum ve verniğe hazırlama

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Yasin_Yanık
Videoda geçtiği için zamanında zevkle okuduğum şu eski konumuzu henüz görmeyen arkadaşlar için link olarak vereyim :)

Klasik Kanat ve Kübik Kanat Yüklemesi Nedir ? Farkları Nelerdir ?

Konuyu yeniden okuyunca hatırladım :D Sen foruma gelmeden yıllar önce @Sumer Yamaner abimiz sayesinde ismini çoktan duymuştuk @Özgür Evren Varol kardeşim ;D

Ancak bütün bunları düşünürken bir zamanlar sevgili Evren Varol kardeşimin söylediği bir şey geldi aklıma. Kübik kanat yüklemesi !

Son düzenleme:
Bu arada Led spotlar gerçektende harika iş çıkarmışlar :thumbup:

Evet sonuç benim de hoşuma gitti açıkçası :thumbup:

Harika fikir, harika seçim%p Tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Teşekkür ederim, şans kader kısmet oldu işte, Chris tam zamanında çıkardı modeli, resmen cuk oturdu herşeyiyle :)
Aramızda kalsın da Chris şu anda da bir Horten tasarlıyor :heartxf::heartxf::heartxf: Lippisch P13 konusunda hatırlarsanız 3 tane 50mm lik EDF aldığımdan bahsetmiştim, fazladan olan iki tane ile niyetim bir Horten tasarlamaktı. Epey bir zaman önce de Chris ile yazıştığımızda o da bir tane tasarlamak istediğini söylemişti ama arada başka projeleri vardı, ama görünüşe göre horteni öne almaya karar vermiş hem de bir çift 50mm fan ile kullanılacak şekilde! Onlar da cuk oturdu yani :D

Videoda geçtiği için zamanında zevkle okuduğum şu eski konumuzu henüz görmeyen arkadaşlar için link olarak vereyim :)

Elinize sağlık Adminim, iyi oldu bunu da eklemeniz :thumbup:

Konuyu yeniden okuyunca hatırladım :D Sen foruma gelmeden yıllar önce @Sumer Yamaner abimiz sayesinde ismini çoktan duymuştuk @Özgür Evren Varol kardeşim ;D

Hey gidi hey, Sümer abi 2014'te yazdığı mesajında "bir zamanlar" diyerekten beni anmış... Dinazor olduk resmen...

niyetim bir Horten tasarlamaktı. Epey bir zaman önce de Chris ile yazıştığımızda o da bir tane tasarlamak istediğini söylemişti ama arada başka projeleri vardı, ama görünüşe göre horteni öne almaya karar vermiş hem de bir çift 50mm fan ile kullanılacak şekilde!
Cults'den aldigim Horten bakit kaybi, stress ve husran ile sonuclandiktan sonra bu yeni Horteni 4 gozle bekliyorum! Buckeye dizayninin guzelligi Horten icin umut verici. Umarim scale goruntuden biraz odun verilip lexan borulara gerek kalmadan ucan bir Horten ortaya cikar.

Hayırlı uğurlu olsun, yalnız farklı bir desen isteriz.

Aynı olursa ben panterle bunu karıştırırım. :laugh:

Teşekkürler, hazır sarı filament ile basıyorum, direk üzerine siyah damalı desen boyayıp taksi yapma niyetim var :D

Cults'den aldigim Horten bakit kaybi, stress ve husran ile sonuclandiktan sonra bu yeni Horteni 4 gozle bekliyorum! Buckeye dizayninin guzelligi Horten icin umut verici. Umarim scale goruntuden biraz odun verilip lexan borulara gerek kalmadan ucan bir Horten ortaya cikar.

O Horten'i ben de gördüm de pek hallenmemiştim açıkçası.. Chris genel olarak iyi bir tasarımcı, ayrıca uçabilirliğinden iyice emin olmadan yayınlamaz dosyalarını, ama tabi onun çalıştığı Horten nispeten daha küçük, 50 mm fanlara göre yapıyor. İniş takımı falan olmayacak muhtemelen. Lippisch tasarımında diğer tasarımların aksine karbon boru vs de kullanmamıştı, Horten'de ne yapacak göreceğiz..

• Haha
Tepkiler: Türker Akgün
Yaklaşık 190 saatlik baskı sonunda neredeyse tamamlanmış bir gövdemiz var :thumbup::thumbup:

Gövde içi epey geniş ve ferah, depo elektronikler vs yerleşiminde çok sorun olmayacak gibi duruyor.

Senin 3D yazıcının işi de zor be kardeşim, hiç boş durmuyor ;D:lollol:

İşi ne adminim, çalışacak tabi :) elektriğini, yağını, filamentini, yedek parçasını eksik etmiyorum, yumuşacık matların üzerinde, sıcacık kabininde duruyor, çalışacak tabi :)

Şaka bir yana ben de merak ettim evegidince istatistiklerine birbakayım ne kadar baskı yapmış bunca yıldır :) kaytardıysa belli olur ordan daha çok çalıştırırım! :lol::lollol:

Ustad, alici, alici bataryasi, alici bataryasi konektoru icin guzelce tasarlanmis bir elektronik sehpasi gormek harika olur boyle bir guzelligin icerisinde. Malum tertip ve duzenli tesisata karsi fetisim var :) Ama duzenli kablolamayi asil sevme nedenim, modeli sahaya goturdukten sonra onu unuttum mu bunu unuttummu diye dusunmeden hizlica ucusa hazir hale getirip, aksam donuste de birkac dakika icerisinde saga sola malzeme dusurmeden, geriye donup bakmadan modeli araca tasimak... Bu kadar emekten sonra buna deger diye dusunuyorum. Bitince hem guvenli hem de sanat eseri gibi olacagina inaniyorum :saygilar:

Aileron kablolari icin MT-30 (mini esclerde kullanilan) soketler kullandim gecen sezon. Halen gayet siki giriyorlar yuvalarina, guvenlik soketi vs ihtiyacim olmuyor. Alicimda EC5 soketler mevcuttu, onlar icin thingiverse'den tray mount dosyasi bulup bastim. Herhangi bir kablo saga sola carpti, ahsapa deyip asindi derdi de olmuyor. Sahaya gittigimde 2 kanat vidasini, 2 aileron soketini takiyorum, 2 de batarya soketini takiyorum ve model ucusa hazir. Herhangi bir el aleti ya da guvenlik klipsi de kullanmiyorum. Araliktan Mayis sonuna kadar istisnasiz her hafta sorunsuz sekilde uctum...

You must be registered for see images attach

Ustad, alici, alici bataryasi, alici bataryasi konektoru icin guzelce tasarlanmis bir elektronik sehpasi gormek harika olur boyle bir guzelligin icerisinde. Malum tertip ve duzenli tesisata karsi fetisim var :) Ama duzenli kablolamayi asil sevme nedenim, modeli sahaya goturdukten sonra onu unuttum mu bunu unuttummu diye dusunmeden hizlica ucusa hazir hale getirip, aksam donuste de birkac dakika icerisinde saga sola malzeme dusurmeden, geriye donup bakmadan modeli araca tasimak... Bu kadar emekten sonra buna deger diye dusunuyorum. Bitince hem guvenli hem de sanat eseri gibi olacagina inaniyorum :saygilar:

Senin fetiş ayrı bir boyutta ama kalabalık gövdeler için belli bir düzen şart aksi halde kaotik ve hataya açık bir ortam oluyor. Modelin gövdesinde epey bir hacim var ama benim de koymam gereken epey zımbırtı var, powerbox, hava kapanı, yakıt pompası, türbin hub'ı, iniş takımı/fren kontrolörü, ve 3 pil.. DErli toplu bir sistem olmazsa iş kabus haline gelir kesinlikle.

Orjinal tasarımda bir "pil tepsisi" var, iki tane 6S 5000mAh pili taşımak için tasarlanmış ve gövde bölmelerindeki braketlere vidalanıyor.

Ben bu tepsinin yerine, bağlantı noktaları ve dış hatları aynı olacak şekilde yeni kendi tepsimi tasarlayacağım. Tüm elektro-mekanik ekipman ve kabloları da derleyip toplayacak şekilde yerleşim planlaması yapacağım. Eğer yerim kalırsa Xicoy uçuş bilgisayarı koyma niyetim de var, burunda pitot tüpü koymaya uygun hacim var. O mereti de Me262'de kullanma niyetim vardı, bahaneyle komple sistemi test etmiş olurum diye düşünüyorum.

Aileron kablolari icin MT-30 (mini esclerde kullanilan) soketler kullandim gecen sezon. Halen gayet siki giriyorlar yuvalarina, guvenlik soketi vs ihtiyacim olmuyor. Alicimda EC5 soketler mevcuttu, onlar icin thingiverse'den tray mount dosyasi bulup bastim. Herhangi bir kablo saga sola carpti, ahsapa deyip asindi derdi de olmuyor. Sahaya gittigimde 2 kanat vidasini, 2 aileron soketini takiyorum, 2 de batarya soketini takiyorum ve model ucusa hazir. Herhangi bir el aleti ya da guvenlik klipsi de kullanmiyorum. Araliktan Mayis sonuna kadar istisnasiz her hafta sorunsuz sekilde uctum...

MT-30 güzel fikirmiş :thumbup: Benim kanatlarım genelde hem flap hem aileronlu olduğu için MPX konektör tercih ediyorum (6 pinli) Ya kanat ya gövde tarafındki konektörü de sabitlemiş oluyorum, senin de söylediğin gibi bağlantıları yapmak ve geri sökmek çok kolay ve güvenilir oluyor. Pillerde de zaten tipik MPX konektör kullanıyorum, onlar da powerboxe giriyorlar. temiz kolay bağlantı :thumbup: