T28 Trojan için hazırlanan ışıklandırma (başka birçok uçakla da uyumlu)

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
2m 50 cc T28 Trojan bugünlerde birkaç arkadaşımızın hayalini süslüyor. Doğal olarak SumeronicsRC de ışıklandırma çalışmaları ile uğraşıyor. Rotating beacon konsunu rafa kaldırdık. Kuvvetli çakan beaconlar koymaya karar verdik. Sonuç olarak birçok scale (hatta scale olmayan) uçakta kullanılabilecek çok yönlü bir ışıklandırma sistemi çıktı.
2S LiPo ile çalışan sistemde iki navigasyon, iki strobe, iki beacon ve bir landing light var. Landing light için muhtemelen 3W LED kullanacağız ama diğerleri 1W LED. Kanat uçları için Kahraman Akyürek arkadaşımız yarı şeffaf kılıflar bastı (servo tester kutularını da basan arkadaşımız). Damla şeklindeki bu kılıflar ışığı çok iyi dağıtıyor ve güzel bir görüntü sağlıyor.
Sistemi alıcıya iki şekilde bağlayabiliyoruz. Öncelikle uçağa enerji verildiğinde NAV ışıkları yanıyor. Eğer bağlantıyı retract kanalından yaptıysak strobe ve beaconlar da aktif halde oluyor. İniş takımı konumuna göre landing light açılıp kapanıyor. "Hayır ben strobe ve beaconu da kontrol etmek isterim" diyenler ayrı bir kanala bağlayıp üç konumlu bir switche atayacaklar. O zaman switchin orta konumunda sadece NAV'lar yanacak. Üst konumda (örneğin) strobe ve beaconlar, alt konumda ise tüm ışıklar yanacak.
Tabii ki bunun dışındaki bir kombinasyonu da kodlamak mümkün.

Sürücü transistörler lehimlenmedenki hali. Boyut açısından fikir versin diye.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yine harika bir proje ve Sümeronic kalitesi birlikte :thumbup:, Sümer abi gün geçtikçe bu ışıklandırma sisteminde kendini aşıyorsun, şurası bir gerçek , eğer böyle bir sistemi , bir Almandan almaya kalksaydık, sanırım bu kurlarda benim zavallı maaşımın yarısını kesin isterdi.
Yine ne güzel ki , bir Sümer abimiz var ve o Almana bu konuda mecbur değiliz, dilerim bu çabaların daha da kıymeti bilinir ve isteyen herkes bu güzel paylaşımdan nasibi kadar nasiplenir.:saygilar:

Yine çok fonksiyonel ve değişik ihtiyaçlara aynı anda cevap veren güzel bir set olmuş abi, ellerine sağlık :thumbup:

Fakat son zamanlar özellikle dikkat ediyorum artık yeni Projeler genele hitap eden, seri üretim tarzı ürünler %p:bravo:

Avrupa Avrupa duy sesimizi, bunlar Sümeronic ayak sesleri :yuppi::hoppa:

Sümer abi artık ciddi şekilde ticari düşünülebilecek durumda bence bu ürünler, :bravo: Modelciler en büyük özelliği pahalılığı olan alman ürünlerine muhtaç olmamalı bence. :mad: Helede Sümeronics varken. :halay:

Abi bana sorarsan soketli ve çeşitli uzunluklarda ara kabloları olan, her türlü amaçla ve değişik varyasyonlarla çalıştırılabilen oled ekranlı üniversal bir ünite yapmanın vakti geldide geçiyor. :laugh: Kim neyi nasıl istiyorsa takıp ayarlasın, mesela ben karanlıkta bisiklete binerken kullanabilirim örneğin. Uçağım yok ya ondan dedim misal olarak. :lollol: :lollol:

Sümer abi artık ciddi şekilde ticari düşünülebilecek durumda bence bu ürünler, :bravo: Modelciler en büyük özelliği pahalılığı olan alman ürünlerine muhtaç olmamalı bence. :mad: Helede Sümeronics varken. :halay:

Abi bana sorarsan soketli ve çeşitli uzunluklarda ara kabloları olan, her türlü amaçla ve değişik varyasyonlarla çalıştırılabilen oled ekranlı üniversal bir ünite yapmanın vakti geldide geçiyor. :laugh: Kim neyi nasıl istiyorsa takıp ayarlasın, mesela ben karanlıkta bisiklete binerken kullanabilirim örneğin. Uçağım yok ya ondan dedim misal olarak. :lollol: :lollol:
Uçak alalım sana aramızda para toplayıp da uçurabilir misin bilemedim! :p :D