Taranis X9D ile faydalı kullanım örnekleri.

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar merhabalar,

Taranis X9D kumandanın kullanımı hakkında, faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı kullanım örneklerini bu konu altından paylaşıyor olacağım. Taranis sahibi herkes de faydalı bulduğu ipuclarını buradan paylaşabilirse, gayet yararlı bir kaynak olacaktır.

- Pil Voltajının sesli olarak belirtilmesi : Model pilinin voltajının ne kadar olduğunun Taranis X9D tarafından sesli olarak size söylenmesi için yapılması gerekenler.
- Mantıksal Anahtar (Logical Switch) kullanımı : Telemetri bilgileri, süre, çubuk pozisyonlarının v.b. istenilen koşulları sağlaması durumunda aktive olan mantıksal anahtarların kullanımı.
- Taranis'e kolay kurulum sihirbazı (wizard) desteği eklemek : Taranis 2.X yazılım sürümünde normalde olmayan kolay kurulum sihirbazı desteğinin eklenmesi.

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Pil Voltajının sesli olarak belirtilmesi

Hızılı ve agresif bir uçuş sırasında, telemetri vasıtası ile okunan pil bilgisine ekrandan bakmak için bile fırsat olmayabiliyor. Hele ki bir de gözlükle uçuş yapılıyorsa pil bilgisine erişmek iyice zor bir hale gelebiliyor. Neyse ki Taranis, "SPECIAL FUNCTIONS" menüsü sayesinde bu işi son derece kolay bir hale getiriyor.

Bu işlemi yapmak için, doğal olarak pil bilgisinin telemetri ile gönderiliyor olmasına ihtiyaç var. Naze32 + D4R-II alıcılı quadımdan okuduğum pil bilgisini, çok rahatlıkla aşağıdaki şekilde Taranis X9D kumandam bana söylüyor. Burada Naze32 kullanmak zorunlu değil, FrSky'ın voltaj sensörleri ile de bu bilgi okunabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yaylı olan SH anahtarına atadığım "Play Value - Cell" fonksiyonu sayesinde, SH anahtarını çektiğim anda, hücre gerilimi bana Taranis tarafından İngilizce olarak sesli bir şekilde okunuyor. "Cell" yerine "Cells" seçersem toplam pil gerilimini duyuyor oluyorum...

Ömer abi belirtti; önemli bir değer olan alıcı voltajından da bahsetmekte fayda var. FrSky'ın çoğu alıcısında A1 isimli telemetri kanalı, alıcı voltajını iletmek için kullanılır. Yani "Play Value - A1" yapıp SH anahtarını çekerseniz, alıcı voltajı size İngilizce ve sesli olarak okunur.

Video yakında... :)

Mantıksal Anahtar (Logical Switch) kullanımı

Normalde kumandalarda, fiziksel bir toggle anahtarı kullanarak bir kanala ait açma kapama işlemlerini yaparız. Fakat, fiziksel bir anahtar ile değil de çeşitli koşulların gerçekleşmesi halinde bu anahtarlama işleminin yapılmasını istiyorsak, Taranis X9D'de mantıksal anahtarları kullanırız. Koşul olarak telemetri bilgileri, süre bilgisi, çubuk pozisyonları, global değişkenler gibi bir çok parametreyi kullanabiliriz.

Durumu anlatabilmek için aşağıdaki örnek üzerinden ilerleyelim.

Taranis X9D, telemetri ile aldığı pil voltajı bilgisini "Cells" isimli değer içinde tutar.

Yukarıdaki resimde görülen |a|<x ifadesi, "a" nın mutlak değeri, x değerinden küçük ise manasına gelmekte. Burada "a" ya karşılık değer "Cells"den okunan voltaj, x'e karşılık gelen değer ise 10.0v değeridir. Yani telemetri vasıtası ile pilden okunan voltaj, "10.0v" değerinin altına düşünce, L1 isimli mantıksal anahtarımıza ait koşulun ilk adımı gerçekleşmiş olacaktır.

Koşulun 2. adımı ise SF anahtarının aşağı doğru çekilmiş olmasıdır. Sonuç olarak, SF anahtarı aşağı doğru çekilmiş iken, telemetri vasıtası ile okunan pil voltajı 10.0v altına inerse, L1 anahtarı aktive olacaktır.

"SPECIAL FUNCTIONS" menüsüne gelerek, L1 anahtarına istediğimiz işlevi atayabiliriz.

Yukarıdaki resimlerden de anlaşılacağı üzere, L1 anahtarı aktive olduğu zaman(yani pil voltajı 10v altında ise) bir uyarı sesi çıkarabilir, ya da kumandanın sesli ve İngilizce olarak "Battery Low" şeklinde bizi uyarmasını sağlayabiliriz. İlk resimde sağda görülen "1X" ifadesi, uyarının sadece bir defa yapılacağı manansına gelmekte. 2. resimde sağda görülen "5S" ifadesi ise, uyarının 5 saniye aralıklarla devamlı olarak yapılacağı manasına geliyor...

Güzel bir bilgi, teşekkürler Zafer bey! Aslında alıcı pil bilgisini sesli olarak almak uçak uçuşları için de oldukça faydalı. Çünkü havada bazan saçmalayan modelin pil durumunu kontrol etmekte yarar var.

Ömer abi, bahsettiğim "Cell" ya da "Cells" değerleri pil voltajına ait değerler. Eğer alıcı voltajının okunması isteniyorsa, "A1" isimli değeri seçmek gerekecektir.

Eline sağlık Zafer abi, taranis'in daha da yaygınlaşması için böyle konular çok önemli. :thumbup: Konunun video ile taclanmasını bekliyoruz. :halay:

Burada araya girmek istiyorum. Zafer Bey bu bilginin söylenmesi için herhangi bir anahtar tanımlamaya gerek yok. Ayarlanan voltaja geldiği zaman kumanda konuşmaya başlıyor zaten. Dediğiniz gibi hızlı uçuşlarda o anahtarla uğraşmakta zor olacaktır.

Ömer Abi kumanda zaten ön tanımlı olarak A1 yani alıcı voltajındaki kritik düşüşleri bildiriyor. Tam voltajı hatırlamıyorum ama alıcının çalışabilmesi için gerekli minimum voltaja düşüldüğünde önca düşük voltaj devamında da kritik voltaj olarak bilgi veriyor. Bunun için herhangi bir ayara gerek yok. Aynı durum RSSI bilgisi içinde geçerli.

Uçuş pili voltajını telemetrili alıcılar sayesinde izleyebilmek için Naze32 olmazsa olmaz değil. Aşağıdaki linkte basit bir şekilde voltage divider yapımı var. 4S pile kadar destek veren bu dividerdan yaptım ve CC3D kullandığım quadımda voltaj bilgisini devamlı gözleyebiliyorum. Bu parçayı yapmadan önce de HK dan FrSky divider almıştım. Onu da küçük planörüme taktım. Onda da pil bilgilerini alabiliyorum artık. Sırf bu kolaylık yüzünden quadtaki OSD yi çıkardım.

Konuyla ilgili benimde ekleyeceğim bazı bilgiler olacak ilk fırsatta.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Burada araya girmek istiyorum. Zafer Bey bu bilginin söylenmesi için herhangi bir anahtar tanımlamaya gerek yok. Ayarlanan voltaja geldiği zaman kumanda konuşmaya başlıyor zaten. Dediğiniz gibi hızlı uçuşlarda o anahtarla uğraşmakta zor olacaktır.
Kumandamda modelin pili ile ilgili bir sesli bildirim ayarı görmediğim için bu şekilde bir anahtar ataması yaptım. Tabii ki "kritik" bir fonksiyon değil ama pil rodajı yaparken, ilk kullandığım pillerin uçuş süresini ve performansını belirlemeye çalışırken, gözlüğe alışmaya çalışırken(hala alışamadım :) ) ve de oğlumla oynarken :) bana çok yardımcı oldu.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ömer Abi kumanda zaten ön tanımlı olarak A1 yani alıcı voltajındaki kritik düşüşleri bildiriyor. Tam voltajı hatırlamıyorum ama alıcının çalışabilmesi için gerekli minimum voltaja düşüldüğünde önca düşük voltaj devamında da kritik voltaj olarak bilgi veriyor. Bunun için herhangi bir ayara gerek yok. Aynı durum RSSI bilgisi içinde geçerli.
Çok fazla uçuş yapmadığım için rastladığım uyarılar değiller. Ama alıcı bağlantısı koptuğu zaman "Telemetry Lost" uyarısı alıyorum.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Uçuş pili voltajını telemetrili alıcılar sayesinde izleyebilmek için Naze32 olmazsa olmaz değil. Aşağıdaki linkte basit bir şekilde voltage divider yapımı var. 4S pile kadar destek veren bu dividerdan yaptım ve CC3D kullandığım quadımda voltaj bilgisini devamlı gözleyebiliyorum. Bu parçayı yapmadan önce de HK dan FrSky divider almıştım. Onu da küçük planörüme taktım. Onda da pil bilgilerini alabiliyorum artık. Sırf bu kolaylık yüzünden quadtaki OSD yi çıkardım.
Telemetri için kullanımda Naze32, bir voltaj bölücüden çok da fazlası değil. Ne hücre voltajını ölçebiliyor ne de pil voltajını yüksek bir doğrulukta ölçebiliyor. Görebildiğim kadarı ile gerçek değer ile Naze32'nin ölçtüğü değer arasında 0.2V - 0.3V fark var. Fakat gene de ek bir voltaj bölücünün kablo karmaşası ve bir kaç gram da olsa ağırlığından kurtardığı için faydalı bulduğum bir özellik. Ama bir yanlış anlaşılmayı engellemek için mesajımı biraz düzenledim.

TARANIS Lobisi boş durmuyor ve kendilerine yeni kullanıcı kazandırmya çalışıyor :lollol: :lol: Buradan SPEKTRUM Lobisine sesleniyor, hadi arkadaş uyumayalım :laugh: ;D

İşin şakası bir yana ellerine sağlık Zafer hocam. Gerçekten derli toplu ve güzel bir konu olacak belli. Bakalım ne gibi ilave bilgiler gelecek ilerleyen günlerde %p

Bak Zafer Şahin kardeşim, bunları yazıp yazıp duruyorsun. Daha Arduino'ların ve direnc.net'in taksitleri bitmedi. Şimdi bir de Taranis aldıracaksın. Bak yeminle faturayı gönderirim! :p :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bak Zafer Şahin kardeşim, bunları yazıp yazıp duruyorsun. Daha Arduino'ların ve direnc.net'in taksitleri bitmedi. Şimdi bir de Taranis aldıracaksın. Bak yeminle faturayı gönderirim! :p :D
Yalnız Sümer abi bu Taranis tam senlik. :laugh: Vatana millete de hayırlı olacağına hiç şüphe yok, faturayı bana gönderebilirsin abi. :)

Sümer abi, beklediğin hata :p :D ... Kumandanın varsayılan halinde desteklediği fonksiyonları geçtim, kumanda LUA ile yazılmış scriptleri çalıştırabiliyor ...

Yani sırf kumandayı açarak bile, bir uçağı pistten kaldırıp bir alan turu yaptırıp geri piste geri getirebilmek(teorik olarak) mümkün ...

Fatura için de adresi veriyorum Sümer abi :
Papua Yeni Gine ... :lollol: :lol:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Kumandamda modelin pili ile ilgili bir sesli bildirim ayarı görmediğim için bu şekilde bir anahtar ataması yaptım. Tabii ki "kritik" bir fonksiyon değil ama pil rodajı yaparken, ilk kullandığım pillerin uçuş süresini ve performansını belirlemeye çalışırken, gözlüğe alışmaya çalışırken(hala alışamadım :) ) ve de oğlumla oynarken :) bana çok yardımcı oldu.

İşte Taranis'in güzelliği de burada. Araştırmacı modelci olmamızı istiyor.:D Aslında bence çok kritik bir fonksiyon. Keşke her kumandaya bunu koyabilseler. Aslında bu ayarlarla ilgili komple bir video çekecektim ama Tayip'in Naze32 kelek yaptı bize. Arızalı olduğu için sadece modelin toplanması videosunu çekebildim. Kalan ayarlarla ilgili videolar hiç oldu. Birisi bana Naze32 ile kurulmamış bir model göndersinde kaldığım işe devam edeyim. :) Bu arada şimdilik ben Naze32 ye karşıyım. İlerde değişir mi bilmem. CC3D ile barışığım. :D

Zafer SAHIN' Alıntı:
Telemetri için kullanımda Naze32, bir voltaj bölücüden çok da fazlası değil. Ne hücre voltajını ölçebiliyor ne de pil voltajını yüksek bir doğrulukta ölçebiliyor. Ek olarak görebildiğim kadarı ile gerçek değer ile Naze32'nin ölçtüğü değer arasında 0.2V - 0.3V fark var. Fakat gene de ek bir voltaj bölücünün kablo karmaşası ve bir kaç gram da olsa ağırlığından kurtardığı için faydalı bulduğum bir özellik. Ama bir yanlış anlaşılmayı engellemek için mesajımı biraz düzenledim.

Burada yanlış anlaşılmak istemem. Naze32 kullanıyor olsam ekstra parçalarla ben de uğraşmam. Ama diğer alternatifleri veya uçak modelleri kullananlar için bilgi babında eklemiştim. Peki bu eklediğim parça ne kadar hassas derseniz Naze'den geri kalır yanı yok. Al birini vur ötekine hesabı ama bu ufak farklar göz ardı edilebilir. Örneğin ben şu an kumanda pilin azalıyor demeye başladıktan sonra alanda bir kaç tur atabildikten sonra anca modeli indirebiliyorum. Tabi indirebildiğim yerler çok çeşitli. Şimdilik bunlara düşme diyebiliriz. Birkaç kez ağaca konmuşluğum da var. Hatta bugün de iki defa ağaçlarla akraba olduk.:) Tabi bunda yavaş yavaş ağaçların arasında uçmaya başlamamın etkisi vardır mutlaka. Konuya dönersek tam doğruluk ve hücre voltajlarını ölçmek isteyenler için Smart Port girişli cihaz en mantıklı çözüm olur. Bakalım FPV uçağımı toparlayabilirsem bundan kullanmayı düşünüyorum.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer abi, beklediğin hata :p :D ... Kumandanın varsayılan halinde desteklediği fonksiyonları geçtim, kumanda LUA ile yazılmış scriptleri çalıştırabiliyor ...

Yani sırf kumandayı açarak bile, bir uçağı pistten kaldırıp bir alan turu yaptırıp geri piste geri getirebilmek(teorik olarak) mümkün ...

Fatura için de adresi veriyorum Sümer abi :
Papua Yeni Gine ... :lollol: :lol:

Anlaşılan forumca Sümer Abi'ye mesleği bıraktıracağız. Zaten ardu kodlarından kafayı kaldıramıyordu şimdi birde Lua'ya girerse aman Allahım diyorum. :halay: :halay: Aslında böyle şeyler son kullanıcı olarak işime gelir ama neyse. ;D

Şurda bir miktar örnek var bu scriptler için.