Taranis'de anten değişimi, güncelleme ve yükseltme yapılması.

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Kızımın en favori "mama yedirme" oyuncaklarından olan Taranis'i, bu akşam gene görev çağırdığı için elime aldım. Fakat kumandayı açtıktan sonra beni bir sürpriz karşıladı. Anten kablosu ile ilgili bir sorun nedeni ile, sevgili kumandam beni uyarıyordu. Bu sayede yeni bir özelliğini daha öğrenmiş oldum :D.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hemen anteni kontrol ettim ve yerinden çıkmış olan anten çubuğunu ve iç taraftaki tamamen yıpranmış kabloyu gördüm. Büyük ihtimalle bir anlığına bizim ufaklığın eline geçen anten çubuğu, görevinden kalıcı olarak istifa etmişti.

Büyük ihtimalle 'nin kurallarına uymak için anten kablosu Taranis'in dahili XJT vericisine "LEHİMLİ" olarak geliyor.

Ki bu da, ufacık ucları ve lehim noktaları olan anten kablosunu değiştirmeyi gayet zor bir hale sokuyor.

Neyse ki, dahili XJT vericisi üzerindeki anten lehimleme noktaları, aslında orjinal olarak U.fl konnektör lehimlenmesi için tasarlanmış.

Ben de ne olur ne olmaz diye elimde bulundurduğum 10'lu U.fl konnektör paketinin 3 tanesini heba ederek lehim yapmayı başardım. Heba vakaları, yanlış lehimden dolayı değil, cımbızın ucunda kurtulup, bilinmeze doğru uçan minicik U.fl konnektörlerini tekrar bulamamamdan kaynaklandı.

Daha sonra bir multimetre ile kısa devre olup olmadığını kontrol ettim ve her şey gayet iyi durmdaydı...

Elimdeki RP-SMA pigtail kabloyu da taktıktan sonra beni daha çok uğraştıran bir sıkıntı vardı sırada... Taranis'in orjinal anteninin sökülmesi sonrasında olusan anten yuvası boşluğu, RP-SMA konnektör için fazla genişti ve konnektörün orada tutunabilmesi için bir şeyler lazımdı. Öyle ya da böyle, modüler hale getirdiğim anten kablosunu sıcak silikon ile tekrar sabitlemek istemediğim için, boşluğun üstüne bir plastik parçası yapıştırıp, RP-SMA konnektörü bu plastiğin içinden geçirmeye karar verdim. Ama kola kapağı(CA ile yapışmıyor) ve plastik devre kutusunu(şekil vermek çok zor) keserek yaptığım denemeler hiç de iyi sonuç vermedi. Fakat en sonunda imdadıma, bir çok quadlarımda titreşim emici, aralık arttırıcı, destek yüzeyi v.b. gibi bir çok görevi üstlenmiş olan "CONTA" yetişti. Hem de musluk contası :) .

CA ile mükemmel bir şekilde tutunan musluk contasının ortasına yeterli büyüklükteki deliği de makas yardımı ile açtıktan sonra, RP-SMA konnektörü içinden geçirdim ve hem renk hem görüntü uyumunu diğer çözümlere nazaran çok daha iyi bir şekilde tutturdum :) . Anteni taktıktan sonraki durum da böyle oldu.

NOT: Son iki resim haricindeki resimler, başka sitelerden alıntı ama değişen hiç bir şey yok, benim kumandamda da görüntü birebir aynıydı :D .

Taranis'de anten güncelleme.

Taranis için anten güncellemesi, farklı tipteki antenleri rahatlıkla kumandaya takabilmek için yapılan bir uygulama. Örneğin gene FrSky'ın kendi anteni olan bu 7dbi'lik patch anteni, Taranis'inizde kullanmak istiyorsanız, ilk mesajda bahsedilen güncellemeyi yapmanız gerekiyor.

BoltRC, Taranis'i takıntı haline getirmiş bir firma. Bu kumanda ile ilginç denemeler yapıyorlar ve L9R stok alıcı ve stok kumanda ile 9.5km rekor uçuş denemesi de bu arkadaşlar tarafından denenmişti.

Kendi sitelerinde ve RCGroups üzerinde anten modlama işlemi ve detaylarını paylaşıyorlar.

Ve sattıkları bir "upgrade kit" bile mevcut.

Ama ben bu işlemi, zorunda kaldığım için yaptım. Yapmak zorunda kalmasaydım, çok büyük bir ihtimalle yapmazdım. Nedenine gelince, araya 2 tane konnektör sokuyorsunuz ve bu konnektörlerin kalitelerini ölçebilecek bir ekipmanınız(aşırı derecede pahalılar ....) yok... Her ne kadar, şu konuda bahsedildiği üzere gerçekten kötü kalitede olmadığı sürece, konnektörlerin ciddi bir negatif etkisi bulunmasa da, gene de arada 2 tane konnektör olmamasını tercih ederim.

Tersinden bakarsak bir de şu var. Anteni doğrudan lehim yaptığınızda kısa devre riski var, lehim yapabilmek için açıkta bırakılan anten kablosununun oluşturduğu parazit var, lehimi yapan kişinin ustalığı sözkonusu v.b. .

Sonuç olarak, antenlerinin modüler olmasını isteyenler bu işlemi gerçekleştiriyor ve hem artıları hem de eksileri var. Ama düzgün bir işçilik ve kaliteli ekipman kullanıldıktan sonra artıları kesinlikle daha fazla. Ama tabii ki son karar sizin ....

NOT: U.fl konnektörler takılıp çıkarılmayı çok sevmezler. Bu konnektörlerde amaç, son kullanıcı tarafından devamlı çıkarılıp takılabilmek değil, ancak servis gerektirecek durumlarda, antenin yenilenmesine olanak vermektir. Ki bu sayıda genel olarak 3 - 5 defadan fazla olmaz.

NOT2 : Biraz daha okuduktan sonra, BoltRC tarafından U.fl konnektörün artık önerilmediğini farkettim.

We have been getting mixed results with the ufl. Accordingly we no longer recommend the ufl connector.
Aslında yukarıda da bahsettiğim üzere araya 2 tane konnektör girmesinin ve de özensiz işçiliğin sonucu olduğunu düşündüğüm bir durum bu. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki anten kablosunu doğrudan lehimlemek çok daha zor. Zaten bu durumu öngörmüş olacaklar ki kendileri tarafından lehimlenmiş olan XJT modülünü 55 dolara satıyorlar.

Ben ise U.fl konnektörü lehimlemek için gayet uğraştım ve düzgün bir işçilik çıkardığıma inanıyorum. 500 metreden fazla uzaklaşmayan ZMR250 için sorun zaten olmayacaktır ama asıl performans durumu uzun mesafe uçuşlarda kendini gösterecek ...

Açıklayıcı bilgiler ve paylaşım için teşekkürler. Hepimizin zaman içerisinde muhtemelen karşılaşacağı problemlerden bir tanesini daha öğrendik.

Bak şimdi merak ettim DX9'da anten modüler değil mi diye :rolleyes:

Zafer hocam ellerine sağlık yine süper ve faydalı bilgilerle dolu bir yazı olmuş, ellerine sağlık :thumbup: :bravo:

Zafer abi ellerine sağlık güzel bir yazı. Ne tesadüftürki bende bugün bu patch anten siparişini vermiştim.

Bendeki djt modül smart port destekli değilmiş ve aldığım lipo sensör ve telemetry ekranı fld-02 işe yaramıyordu. Voltage sensörü kullanabilmek hemde ekranda görebilmek için frsky dashboard ekranını ve xjt modül combo paketi aldım. sistemim x8r olacak Taranisle gelen sistemden. Bunları almışken birde senin bahsettiğin yazındaki anten upgrade yaparak kumanda olayına son noktayı koymak istiyorum. yeter bu kadar masraf.Taranis gibi kumanda alsaydım önceden daha iyiydi.

Abi eline sağlık. Adamların üstünde bu kadar çok uğraşmasının sebebi bu kumandanın dünyanın en iyi f/p kumandası olmasının sebebidir. ben stock alıcı ile 3km gittim kritik sinyal uyarısı bile vermedi, tek kötü yanı 50cm- 1 metrede uzaklıkta sinyal kaybı olması :laugh:

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Abi eline sağlık. Adamların üstünde bu kadar çok uğraşmasının sebebi bu kumandanın dünyanın en iyi f/p kumandası olmasının sebebidir. ben stock alıcı ile 3km gittim kritik sinyal uyarısı bile vermedi, tek kötü yanı 50cm- 1 metrede uzaklıkta sinyal kaybı olması :laugh:

bu yorumlar illa bana bu kumandayı aldıracak ???

Taranis beklentilerin çok üzerinde bir kumanda olunca bir sonraki model olan Horus için beklentiler çok yükseltildi haklı olarak. Bakalım o kumanda nasıl olacak. Bir çok kumandayı tahtından etmesi bekleniyor. Ortada bir taht var mı orası ayrı konu sormayın.

Zafer Bey elinize sağlık. Aslında antende sorun olmasa bile yapılması gereken bir modifiye. Standart antenlerin klasik sorunu zamanla bu tür problemler çıkartıyor. Benim takıldığım konu patch anten olayı. Turnigy kullandığım zamanlarda almıştım ama bir çok yerde pek kullanışlı olmadığını okuduğum için kumanda ile birlikte satmıştım. Yine Frsky ın 5 dBi normal antenini tavsiye edenler çoğunlukta.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Kızımın en favori "mama yedirme" oyuncaklarından olan Taranis'i, bu akşam gene görev çağırdığı için elime aldım. Fakat kumandayı açtıktan sonra beni bir sürpriz karşıladı. Anten kablosu ile ilgili bir sorun nedeni ile, sevgili kumandam beni uyarıyordu. Bu sayede yeni bir özelliğini daha öğrenmiş oldum :D.
.......
NOT: Son iki resim haricindeki resimler, başka sitelerden alıntı ama değişen hiç bir şey yok, benim kumandamda da görüntü birebir aynıydı :D .
Helal olsun ne diyeyim süper bir modifiye olmuş eline sağlık [emoji106]

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu ana kadar hiç kullanmasam da, elinde Taranis olan biri olarak aklımın bir köşesinde durması gereken bilgiler. :) Yapabilirmiyim? Orası ayrı.
Çoook teşekkürler Zafer bey! :bravo:

Beğenileriniz için teşekkür ederim. Ama zaten yazıyı yazmama kızım vesile olmuş oldu desem yeridir :). Bu arada 2. mesajımı da U.fl konnektörlerin kullanımı ile alakalı bir not ile güncelledim.
Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Bendeki djt modül smart port destekli değilmiş ve aldığım lipo sensör ve telemetry ekranı fld-02 işe yaramıyordu. Voltage sensörü kullanabilmek hemde ekranda görebilmek için frsky dashboard ekranını ve xjt modül combo paketi aldım. sistemim x8r olacak Taranisle gelen sistemden. Bunları almışken birde senin bahsettiğin yazındaki anten upgrade yaparak kumanda olayına son noktayı koymak istiyorum. yeter bu kadar masraf.Taranis gibi kumanda alsaydım önceden daha iyiydi.
Selçuk, bildiğim kadarı ile FLD-02 ve DJT modülü beraber çalışabilirler. Ama tabii ki smart port destekli sensörler ile değil analog sensörler ile çalışırlar. XJT alman daha iyi olmuş ama DJT modülden de rahatlıkla faydalanabilirdin.
Nesimi Sakmak' Alıntı:
Zafer Bey elinize sağlık. Aslında antende sorun olmasa bile yapılması gereken bir modifiye. Standart antenlerin klasik sorunu zamanla bu tür problemler çıkartıyor. Benim takıldığım konu patch anten olayı. Turnigy kullandığım zamanlarda almıştım ama bir çok yerde pek kullanışlı olmadığını okuduğum için kumanda ile birlikte satmıştım. Yine Frsky ın 5 dBi normal antenini tavsiye edenler çoğunlukta.
Turnigy kumandamın anteni sağlam ama anten yuvası çatlak... Hazır başlamışken ona da bir el atsam mı diye düşünmüyorum değil ... :) .

Patch antenler kullanılabilirliklerinin dar bir açı ile sınırlı olması nedeni ile hareketli modeller için uygun olmasa da uzun mesafe uçuşları için gayet kullanışlılar. Fakat gene de yakın mesafede sinyal kaybı yaşamamak için diversity destekli bir sistemle kullanmak gerekebiliyor. Sonuç olarak sizinde dediğiniz gibi günlük kullanıma çok da uygun değiller.

Ama yüksek desibelli çubuk antenlerdede benzer bir durum var. 2db değerindeki antenler, nerede ise küre gibi duran çok şişko bir "DONUT" şeklinde bir radyasyon desenine sahipken, desibel değeri yükseldikçe bu "DONUT" şekli yukarıdan basıklaşıyor. Yani anten dik pozisyonda iken;
- 2db anten ile, model yukarıda ve yüksekte iken sinyal kaybı yaşanmazken
- 5db anten ile, mesafeye de bağlı olarak model yukarıda ve yüksekte iken sinyal kaybı yaşanma olasılığı artıyor.

Teorik olarak yataydaki mesafe 1.4 kat artarken, dikeydeki mesafe bir o kadar azalıyor. 250'lik quadları yada model helikopterleri normal sartlarda fezâya gönderme gibi bir durum sözkonusu olmadığından, hatta otopilotlu multikopterler'de sinyal kaybı yaşasa bile kafanızın üstüne geri gelme yeteneğine sahip olduğundan, dikeydeki sinyal kaybı gözardı edilebilir gibi duruyor. Ama gene de 5db anten kullanılırken, sinyalin homojen olmayacağını gözönünde bulundurmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Selçuk, bildiğim kadarı ile FLD-02 ve DJT modülü beraber çalışabilirler. Ama tabii ki smart port destekli sensörler ile değil analog sensörler ile çalışırlar. XJT alman daha iyi olmuş ama DJT modülden de rahatlıkla faydalanabilirdin.Turnigy kumandamın anteni sağlam ama anten yuvası çatlak... Hazır başlamışken ona da bir el atsam mı diye düşünmüyorum değil ... :) .
Evet zafer abi dediğin gibi zaten DJT den memnundum fakat aldığım sensörler smart port muş. FLD-02 ye analog lazım. Taraniste XJT kullanılması ve kalite açısından XJT modül aldım, bunun yanınada bir tane dashboard ekran... Diğer DJT yi voltaj sensörü, Telemetry Ekranı FLD-02 bir paket olarak satacağım bende... :) başkasının işine yarasın... :saygilar:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Patch antenler kullanılabilirliklerinin dar bir açı ile sınırlı olması nedeni ile hareketli modeller için uygun olmasa da uzun mesafe uçuşları için gayet kullanışlılar. Fakat gene de yakın mesafede sinyal kaybı yaşamamak için diversity destekli bir sistemle kullanmak gerekebiliyor. Sonuç olarak sizinde dediğiniz gibi günlük kullanıma çok da uygun değiller.

XJT Modül + X8R Receiver diversity destekliyor demekki doğru anten seçimi yapmışımki multi için uzun mesafe önemli :yuppi:
Features:
• Advanced Continuous Channel Shifting Technology (ACCST) robust frequency agility
• Easy to bind and very fast link-up
• Excellent reboot time
True Diversity with two antennas
• All channels can be programmed with Failsafe, quickly and easily
• Quick and extremely stable in performance
• Precise and smooth servo response
• Extended range (1.5km-2.5km)

Yaklaşık 5 senelik bir konuyu hortlatmış olacağım ancak, benim yaşadığım soruna en uygun konu bunu bulabildim.
FRSKY X9 LITE Pro kumandam geçen hafta sahada düşünce anten katlanma yerindeki plastik dişler kırıldı. O an anten de bir hasar görmedim ve rssi da da bir anormallik yoktu. Bugün kırılan yere iki taraftan 3mmLik M2 vida takarak sabitleme istedim. O esnada bir göreyim ki anten kablosu hasarlanmış. Sanırım sadece dıştaki coaxial hasarlandı, içteki aktif element sağlam. Ancak bir quad ile deneme yapmak istedim ve xm+ alıcı ile 3mt de rssi 40 lara düştü. Normalde 85-95 arası oluyordu.

Şimdi bu hasarı gidermek için bir RP-SMA modifikasyon yapmak istiyorum.

Sizlere sorularım:

Rg178 kablolu pigtail boyu ne kadar olmalı?
Bu mesafe RP-SMA nın da boyunu kapsıyor mu yoksa sadece kablo boyu mu?
Elimde 2.4ghz linear anten yok. Bir 2.4fhz WiFi modem anteni kullansam sorun olur mu? Onda da 2dbi mı olur?

Eğer ki bulursam hazır böyle bir işlem yaparken neden 5dbi anten kullanmayalım diye düşündüm. Bu durumda kablo boyunu değiştirmem gerekir mi?

Biliyorum çok fazla soru sordum ancak, böyle bir işe giriş eden tüm soru işaretlerini gidermek isterim.

yardımlar için peşinen teşekkür ederim.

kablo boyu uzunlugu cok fazla etkilemez bazi kayip hesaplamalari var ancak kayda deger bir kayip yaratmaz , 2.4 modem anteni eger duzgun uretilmisse kumandada kullanilabilir dbi yani kazanc arttikca antenin yonlulugude artar , patterni degisir .
kullanim amaciniza gore uygun dbi bir anten secmeniz gerekir .
tplink 5dbi antenin patterni (yayilimi) resimdeki gibi

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ