Tarot 450 dişli yalpalaması

İlgi Alanı
Heli
Tarot 450 helikopterimde mil ve dişli yeni olmasına rağmen yalpalıyor (dişlide milde). Bunun sebebi ne olabilir? hangi parçayı yenilersem düzelir? helikopterde vibrasyona da sebep oluyor.

Bu yalpalama meselesi bir kaç ay öncesinde bende de mevcuttu ve bunun ana sebebi daima kuruy rotorundaki sıkıntı . Ana şaft ve dişli setinde gözle görülür bir yalpalama olsada helikopterde pek etkisi olmuyor . Sorunu kuruktan başlayarak ön dişlilere doğru aktarım yapan bütün parçaları inceleyerek bulma ihtimaliniz yüksek . En dikkat edilmesi gereken yer ise kuyruk dişlisinin etrafında oluşan boşluklar . Bunlar için 0.2 mm pul kullanırsanız sorun büyük oranda çözülür tabi şaftlarda yamukluk ve dişlilerde aşınma veya kırık olmadığını varsayıyorum.

Bu yalpalama meselesi bir kaç ay öncesinde bende de mevcuttu ve bunun ana sebebi daima kuruy rotorundaki sıkıntı . Ana şaft ve dişli setinde gözle görülür bir yalpalama olsada helikopterde pek etkisi olmuyor . Sorunu kuruktan başlayarak ön dişlilere doğru aktarım yapan bütün parçaları inceleyerek bulma ihtimaliniz yüksek . En dikkat edilmesi gereken yer ise kuyruk dişlisinin etrafında oluşan boşluklar . Bunlar için 0.2 mm pul kullanırsanız sorun büyük oranda çözülür tabi şaftlarda yamukluk ve dişlilerde aşınma veya kırık olmadığını varsayıyorum.
Hocam kuyruk da en ufak sıkıntı yok eminim, ama yinede dişlileri değiştirdim (bol bol yedek var nasıl olsa :)) ama sıkıntı çözülmedi, main shaft bearing de sağlam büyük ihtimalle one way rulmanında bir sıkıntı olabilir.

Son düzenleme:
Helikopter havada mi yalpaliyor? Yoksa dislinin donusunde mi yalpa var?

Eğer kuyruk tork tüpse, tork tüp çubuğunun da düz olduğundan emin olmalısın.

Ana dişli dönüşünde yalpalama var ise, ana mil ve ya ana dişlinin montajında bir boşluk oluşmuş olabilir.

Klon parçalarda sıklıkla görülen bir durum olarak, sıfır mil bile bir miktar yalpalı olabilir, o kısım ayrı. Dişlinin de kalıptan büzüşerek ve yamularak çıkmış olma şansı gayet yüksek. Bunların düzgün olduğunu kabul edelim, dişliyi şafta sabitleyen vidayı fazla sıkıyorsan eğer, dişli yalpalar. Bunu yıllar önce @Mehmet Kucuksari abim söylemişti, o vidayı tatlı sert sıkmak, dişlinin dönmesiyle kendi yörüngesini bulmasına yetecek, ama boşta kalmayacak kadar sıkmak gerek. Karşılığında da mutlaka fiberli somun kullanmak gerek tabi.

Klon parçalarda sıklıkla görülen bir durum olarak, sıfır mil bile bir miktar yalpalı olabilir, o kısım ayrı. Dişlinin de kalıptan büzüşerek ve yamularak çıkmış olma şansı gayet yüksek. Bunların düzgün olduğunu kabul edelim, dişliyi şafta sabitleyen vidayı fazla sıkıyorsan eğer, dişli yalpalar. Bunu yıllar önce @Mehmet Kucuksari abim söylemişti, o vidayı tatlı sert sıkmak, dişlinin dönmesiyle kendi yörüngesini bulmasına yetecek, ama boşta kalmayacak kadar sıkmak gerek. Karşılığında da mutlaka fiberli somun kullanmak gerek tabi.
Klon parçalar kısmınından az sorunla karşılaşmamış biri olarak o kısım önemli abi orda bir hata olma ihtimali yüksek bence de.

Ben daha dişlisi yalpa yapmayan 450 hiç uçuramadım nasip olmadı :D

Şuan kullandığım 450 nin ana dişlide, oto dişlisi de yalpa yapıyor, ama uçuyor işte :saygilar:

Evet onu biliyorum o yüzden hafif sıktım düşük devirde bir yalpalama var ama max devire ulaştığında bu yalpalama pek olmuyor.

Ben daha dişlisi yalpa yapmayan 450 hiç uçuramadım nasip olmadı :D

Şuan kullandığım 450 nin ana dişlide, oto dişlisi de yalpa yapıyor, ama uçuyor işte :saygilar:
Hocam sıkıntı olmaz diyorsanız dert etmiyeceğim ve böylece bırakacağım ? brnim korkum bu yalpalama durumu fbl üniteyi etkilermi konusuydu ama yüksek devirde pek yapmadığı için sıkıntı çıkarmaz heralde

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın