Tarot 450 pert olmuş kanopi tamiratı

kenan özendi

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Tarot 450 pro ile ucuşlarımı mayıstan beri eski KDS kanopim ile yapiyordum. Kitin içindeki canım kanopiyi sonunda kullanayim dedim. ama cok dardı 1 cm gerisine başka bir delik daha acıp rahatlikla montaji oldu. ilk uçuşumun ardindan 2.pilde kaza yaptım? Kesin kendi kendime Nazar ettim o kanopiyi takmiyacaktım dedim?
Merakettigim cok sayıda çatlağı olan bu kanopimizi tamir edip edemeyecegimiz?
burdan ilerleyen gelişmeleri sizlerle paylaşacağım:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tarotun kanopi deliklerini neye göre yaptığını bende uzun zaman merak etmiştim, sanki kanopi takılmasın diye o noktalardan açmışlar. Kanopiyi takıp çıkardıkça her seferinde çatır çutur ses çıkarıyordu ikinci delikle işi çözmedikçe yok yere kanopiye zarar geliyor hiç yoktan. Benimde elimde kanopiler var konunun devamını merakla bekliyorum :saygilar:

Bu kanopinin dış tarafının tadilatı ile ilgili bir öneride bulunamayacağım ama sağlamlaştırma ile ilgili bir suredir düşündüğüm fikrim var.

Plasti Dip denilen sprey bir malzeme var. 7-8 kat uygulanabiliyor. Kuruyunca kauçuk gibi bir katman oluşturuyor. Sökerken de bant gibi çıkıyor eğer iyi uygulanırsa. Başka yerlerde kullanım alanlarını biliyorum. Kanopiye iç taraftan uygulayınca mukavemet kazandırır düşüncesindeyim. Esnek olması ve kolay uygulaması cazip kılıyor. Denenebilir mi bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Bence uğraşmaya değmez, ona yapılan uygulamalar, dolgusu, astarı, boyası derken epey ağır bir canopy olmuş olacak elinizde, haliyle ufak modelde extra ağırlık bütün dengeleri bozacak ve elinizde eskiye nazaran verimsizleşmiş bir heli olmuş olacak, yenisi almak, veya çatlak kısımlara, japon döküp sağlamlaştırdan sonra, oje ile ufak rötuşlar yaparak bu şekilde kullanabilirsiniz.

Kenan , o kanopi pahalı mı ? Benimki de şu yüksek kurdan sonra soru oldu ama:evil:
Sorum yine de geçerli , sebebine gelince , bir kere o kanopi çok güzel tamir olur , sadece lazım olan elyaf, epoksi, macun , boya. ...Bunların hiç biri elinde yoksa , kargo masraflarını da ekleyelim.
Bir sorun daha var , tamirat bitse bile , o boyayı onarmak çok çok zor , imal eden usta bile üzerinden giderek iyi iş çıkaramaz, yani komple yeni boya atmak lazım , o yüzden yazılar, efektler, stickerler falan hepsi gidecek , yine de üzerimize bir yardım düşecekse , seve seve yardımcı olurum :saygilar:

Hakan abi amacım tadilatı münkün olan en iyi sonucla yapabilmek, evde zaman gecirmek haftasonu sokaga cıkma yasağı yüzünden evde duramıyorum:lollol: kendime iş cikardım;D
yoksa yenisini sipariş gecme daha ucuz bi yöntem, 4 farkli renk sprey 79 tl bant 9 tl kapoetacıların kullandığı macun seti 48 tl ve ilaveler acısindan orjinalinin kargo ve gümrük fiyatıyla benzer maliyette olcak.
Ama sonuç nasıl olcak ben de merak ediyorum:saygilar:

Küçük bir güncelleme yapalım

bu arkadaşla çatlak olan yerlere ince bir yüzey halinde uygulama yapıp bir gün kurumaya biraktım. Ertesi gün 220 ince zımpara ile biraz yüzeylerin üzerinden gectim.
Orjinalinde çok ilerde duran kullanılmayan delikleri macun ile kapatmadan önce iç yüzeyden iplik ve japon yapıştırıcısıyla mini bi örümcek ağı yaptım?

bugün kargo ile gelen macun ile çok ince bi katman sürmeyi hayel etsemde biraz kabaca küçük bir alanda deneme yaptım.
ilerleyen gelişmeleri haber etcem
kalın sağlıcakla efem:saygilar:

Hocam minumum 6 kat atildigi icin ağırlık sorunu olabilir diye düşünüyorum. Ama onu aktif kullanan kisilere ulaşabilirsem daha pratik bilgilere ihtiyacım olcak.

konumuza bir güncelleme yapalım
internetten şu macun setini 48 tlye almıştım. içinde plastik ve metal spatula 80-120-180 lik zımpara macun sertlestiri de dahil pek cok sey cıkıyor.

gelelim uygulamalarımıza. ilk hatam spatula üzerine fazla sertlestirici koymak oldu. karıştırırken dondu:lollol:
sonra daha az koydum. yine hemen dondu.
Anlayacagınız bunu cok kücük bir damla seklinde kullanmak bizim için yeterli. kanopinin yuvarlak yüzü icin spatula zor geldi. pek çok sey denedim. olmadı. En son parmaklarımı düzlestirmek için kullandım; en iyi sonucu parmaklarımın iç yüzünü kullanarak yaptım. İlk kaba zımpara sonrası sonucumuz şöyle:

konumuza bir güncelleme yapalım bir süredir taksici abilerimiz gibi lokal macunlu uçuşlarımı yaptım