Tarot T-2D Gimbal ve Klon Kameralar ile Titreşim Sorunu (Çözümü)

Özgür Korkmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba.
Uzun zamandır uğraştıran bu konu üzerine, aynı hataya düşüp fazladan masraf etmemeniz için yazmak istedim. İlk FPV görüntülerimi almaya başladığımdan beri gimbal'den gelen seslerden ve titreşimlerden muzdariptim; ilk videolarımda da zaten sesler geliyordu. Gimbal motorlarından sanmıştım problemi. Yaklaşık 1 ay önce yeni gimbal motorları elime geçti motorları değiştirdim ufacık bir değişiklik bile olmadı.. Boşa masraf ettim. Gain ayarları ile oynamaya başladım, tilt motorunun torkunu düşürdüm çözüm oldu ancak bu defa quad ile ani hareketler yapınca motor torku yetersiz olduğundan kamera bir türlü sabit kalmadı. Velhasıl ne yaptıysam çare olmadı. Bu arada kullandığım kamera Gitup Git2. En son vazgeçtim yeni gimbal siparişi verdim. Dün elime geçti sevinçli sevinçle denemesini yaptığımda şok eden ayrıntıyı o zaman keşfettim.. Ne gain ne de motor torku ile alakalı değil, kameranın ağırlığı ile alakalı sorunmuş. Gimbalin kamerayı tutan bölümünün arkasına 20 gramlık birşeyler ekledim sorun çözüldü.. En büyük hatam sizlere sormamak oldu, belki aranızda aynı problem ile karşılaşanlar olabilirdi. Gopro hero 4 kamera yaklaşık 80 gram gelirken benim kameram 64 gram civarıydı. Gimbal, Hero 3-4 için dizayn edildiğinden doğal olarak daha hafif kamera ile sorun çıkarıyordu. Hem motorları alıp boşuna masraf ettim hemde yeni bir gimbal alıp gereksiz yere heyecan yarattım. Ama en azından sorunu çözdüm en sevindirici yanı bu. Bu yazı bir kişiyi bile masraftan kurtarırsa ne mutlu bana. :saygilar:

Demek ki gimbalde ağırlık balansı çok önemliymiş, öğrenmiş oldum :)

Bende tarot t2d ile xiaomi yi kamera kullanıyorum. Şunu farkettim. Kamera gimbal'a takılı değilken enerjiyi verince gimbal kendini pozisyonlamıyor. Kamerayı takınca uygun pozisyonu alıyor. Birde ani hareket edince kafa bırakıp tekrar topluyor. Xiaomi 72 gram. Belki bu kafa bırakmaları ağırlıkla alakalı olabilir. Sonuçta gopro için üretilmiş bir gimbal.

Sabit değilken (mesela gimbal elinizdeyken) enerji verirseniz pozisyonlama yapmıyor. Ama sabitlediğinizde sorun yok. Gimbal'i monopod'a bağlayacaktım suya düştü hayalim bu yüzden.

Bu saydıklarım Tarot t2d için geçerli. Diğerlerinde durum nedir bilemiyorum. Gimbal dünyası karışık bir dünya.

Bu arada kameranız takılı değilken, enerji vermeyin, gimbal motorlarını yakabilirsiniz. Bununla ilgili manuel de uyarı olmalı.

Dragonfly...

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Bende tarot t2d ile xiaomi yi kamera kullanıyorum. Şunu farkettim. Kamera gimbal'a takılı değilken enerjiyi verince gimbal kendini pozisyonlamıyor. Kamerayı takınca uygun pozisyonu alıyor. Birde ani hareket edince kafa bırakıp tekrar topluyor. Xiaomi 72 gram. Belki bu kafa bırakmaları ağırlıkla alakalı olabilir. Sonuçta gopro için üretilmiş bir gimbal.

Sabit değilken (mesela gimbal elinizdeyken) enerji verirseniz pozisyonlama yapmıyor. Ama sabitlediğinizde sorun yok. Gimbal'i monopod'a bağlayacaktım suya düştü hayalim bu yüzden.

Bu saydıklarım Tarot t2d için geçerli. Diğerlerinde durum nedir bilemiyorum. Gimbal dünyası karışık bir dünya.

Ahmet hocam bence motor gücünü biraz arttırırsanız çözüm sağlayabilirsiniz, bariz bir şekilde motorların gücü kamerayı sabitlemeye yetmiyor 10 birim arttırma denemeleriyle ani sağ sol, ileri geri hareketleri yapın. Hem titreşim olmayacak hemde kamerayı sert hareketlere karşı dayanıklı hale getirebilirseniz kaydedin. Kamera yokken sabitleme yapamamasının sebebi üstünde ağırlık olmaması çünkü fabrika çıkışında kalibrasyon yaparken gopro ağırlığı ile kalibre ediliyor.

Bu degerli deneyimi bizlerle paylastigin icin Tesekkur ederiz Ozgur :thumbup: :RCKolik:

Merhaba

Gimbal'i 1.5 version firmware upgrade yapınca sapıttı. Aşağıda ki video da görüldüğü şekilde hareket çekiyor. :) Versiyonu tekrar 1.4'e indirdim ancak sonuç değişmedi. Önerisi olan varmı acaba.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Merhaba

Gimbal'i 1.5 version firmware upgrade yapınca sapıttı. Aşağıda ki video da görüldüğü şekilde hareket çekiyor. :) Versiyonu tekrar 1.4'e indirdim ancak sonuç değişmedi. Önerisi olan varmı acaba.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tekrardan kalibrasyon yapın, olmazsa tilt ve roll motor bağlantılarını değiştirin.

Maalesef çözüm olmadı. Bende tarot'a yazdım adamlar kontrolcüyle sensörü onlara yollamamı istediler bende yolladım gitti. Bakalım ne sonuç çıkacak.

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Maalesef çözüm olmadı. Bende tarot'a yazdım adamlar kontrolcüyle sensörü onlara yollamamı istediler bende yolladım gitti. Bakalım ne sonuç çıkacak.

İnşallah halledip gönderirler hocam.