Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

Merhabalar sayın RC Kolik üyesi değerli arkadaşlar :)p

Son 2 yıla aşkın bir süredir forumlarda pek aktif olamıyordum.
Anlık olarak paylaşım yaptığımız face gibi sosyal ortamlarda yazışmaların vs paylaşımların gelip geçici olduğunu bilerek tecrübelerimizin forumlarda da kalıcı olmasını sağlamak adına bana düşen görevimi buradada yerine getirmek istiyorum.

4 yıla aşkın FPV uçuşlarımın tecrübe doğrultusunda son 2 yıldır kullandığım güncel FPV ekipmanlarımın bir listesini sizlerede sunarak, ardından uçuş görsellerimi de paylaşmak istedim. Umarım yeni başlayacak arkadaşlarımıza bir faydası dokunur.

Ekipmanlar hakkında ve teknik konularda merak ettiğiniz sorular , kafanıza takılan konular olduğunda çekinmeden söyleyebilirsiniz. Elimden geldiği kadar ve vakit buldukca yardımcı olmaya çalışırım.

Kullanmış olduğum güncel FPV ekipmanlar.

1- Uçak
Uçaklarım 150 Zagi ve şuan kullandığım 2013 Skywalker 1880 CF

Sizlerin kullanacağı uçak modeli farklı olabileceğini düşünürsek bu ekipmanlarda hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Video Alıcı
1.3GHz Receiver w/SAW Upgrade (V3 with 1258 MHz!)

3- Video Verici
1.3 GHz 800mW FPV video transmitter / antenna / harness PACK

4- Patch Anten
1.3GHz Optimized 8dBi Patch Antenna - SMA Male

5- OSD Sistemi
Cyclops Breeze OSD pro---Best choice for an simple OSD

6- OTOPilot ve Eve Dönüş Sistemi
ardupilot ayarlarından iyi anlayan bir kişinin kullanacağı en iyi ve kararlı çalışan ve uygun fiyata mal edebileceği otopilot sistemlerden biridir. HK da satılan bu otopilot aslında Hextronik'in ürettiği Ardu mega 'dır.

HKPilot Mega V2.5 Flight Controller USB/GYRO/ACC/MAG/BARO

Bununla beraber kullandığım gps modülü : NEO-6M GPS Module

İsteğe bağlı olarak farklı otopilot sistemleri "Eagletree" veya "RV OSD" kurulabilir. Ancak 300 $ + üzeri karar sizlerindir.

Bevrc'de satılan otopilot sistemlerden mutlaka uzak durun!

7- FPV Kamera

GÜNCEL FPV Kamera Tercihini Görmek için :

600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR Color Board Camera with OSD Menu DNR

8- FPV Ekranı
8 Inch RMRC LCD FPV Monitor

9- Uçuş Gözlüğü
Uçuş gözlüğü kullanmıyorum. Ama tavsiyeler üzerine sadece "Fatshark Dominator" derim.

10- Kumanda ve Haberleşme Modulü
Futaba 9C veya 10C kullanabilirsiniz

2 yıldır sorunsuz kullandığım uygun fiyata "Rangelink UHF modül", 20 km kadar uçuşlar için idealdir.

20km+ üzeri uçuşlar için: İsteğinize bağlı 100 $ daha fazla vererek tercihinizi "EZ UHF Modül" den yana kullanabilirsiniz.

EZUHF Combo Starter Package - Diversity

11- Pantilt
ve ev yapımı gopro pantilt. için

Sistemin Besleme Şekli
- Osd, video verici, fpv kamera 3S 1000A üzerinden ana pilden bağımsız besliyorum.
- 5.5v 5A kaliteli bir ubec ile otopilot ile uhf alıcı ana pil üzerinden besleniyor.

Şimdi gelelim bu ekipmanlar ile son 2 yıl içinde gerçekleşen bazı uçuş görsellerime.

Keyifli seyirler :)

Konu içinde verilen diğer bilgileri burada toplayalım dedik ;)

FPV Kullandığım Güncel Ekipmalar - 24.07.14

FPV Konusunda Takip Edilmesini Önereceğim Forumlar

Gopro - Mobius Kamera ve Pantilt Kıyaslaması
Mobius Kameranın Eksikleri ,
Mobius Kamera kullanımım GoPro göre artıları

GÜNCEL FPV Kamera -Agustos 2014 (Sony Super HAD CCD 600TVL FPV IR Block Camera 2.8mm Lens) Tercihini Görmek için :
GÜNCEL FPV Kamera (Sony Effio & Sony 600 TVL) Tercihini Görmek için :
Sony 960H CCD Effio-V 800TVL Kamera Testi ve Karşılaştığımız Sorunlar :

Rangelink set ve Diversity ne anlama geliyor
Uçak FPV mesafe arttırımı için Anten Tavsiyesi
Uzak mesafe Görüntü Aktarma sistemleri
UHF Sistemleri için Izin Gerekli midir ?

Kısa mesafe 5.8 gHz Kaliteli FPV Sistem Tavsiyesi

2.4 GHz kumanda ile beraber 1.2 Ghz FPV Güvenli şekilde nasıl kullanabiliriz

Quadro FPV Sistemi Önerisi

FPV Uçak ve Servo Tercihi
Skywalker 1900, Skywalker 1880, Skyhunter ve X-UAV Talon FPV Platformları Karşılaştırması

HK otopilot, Ardupilot mega, Cyclops Tornado, Strom OSD, Nova OSD kıyaslamasi
FY-41AP-A & OSD Autopilot Sistemini Önerir misiniz ?

Yüksek İrtifa uçuşlarında Güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken noktalar

Uçuşlarıma ait görseller :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şükrü Bey öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. :RCKolik:

Temel amacı yeni başlayan modelci arkadaşlarımıza yardımcı olmak ve paylaşımlarda bulunarak hep birlikte keyifli vakit geçirmek olan Rckolik ailesi olarak sizi aramızda görmekte çok mutlu olduk. :halay: :yuppi:

Ben şahsen modelcilik hayatımda hiç FPV yapmadım. Gözlemlediğim kadarıyla modelciliğin son derece detaylı ve tecrübe gerektiren bir dalı. Çevremde bulunan modelci arkadaşlarımın yaşadıkları kötü tecrübeler de denemek için biraz gözümü korkutmadı değil. :laugh:

Forumumuza bu konuda yardım alabileceğimiz sizin gibi bir modelcinin dahil olması beni çok sevindirdi. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Şükrü Bey öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. :RCKolik:
.......
Forumumuza bu konuda yardım alabileceğimiz sizin gibi bir modelcinin dahil olması beni çok sevindirdi. :saygilar:

Hoşbulduk Türker bey, modelciliğe 6 yıl önce Trex 500ESP ile başlamış olup 2 yıl sürdürdüğüm 6ch helikopter sevdamı bir kaç takla ile sonlandırarak ardından kendimi FPV dalına bıraktım. Sanırım böylesi daha gerçekçi oldu benim için :)

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Hoşbulduk Türker bey, modelciliğe 6 yıl önce Trex 500ESP ile başlamış olup 2 yıl sürdürdüğüm 6ch helikopter sevdamı bir kaç takla ile sonlandırarak ardından kendimi FPV dalına bıraktım. Sanırım böylesi daha gerçekçi oldu benim için :)
Videolardan gördüğüm kadarıyla böylesi çok hayırlı olmuş Şükrü Bey, FPV konusunda çok ciddi bir yol katetmişsiniz. :bravo:

Modelcilik bir macera esasında, bir yıl sonra bir bakmışsınız ben FPV yapıyorum siz heliye geçmişsiniz kimbilir. :laugh: Pek rahat duran modelci görmedim bu güne kadar. :lollol:

Şükrü kardeşim, bizleri kırmayıp aramıza katıldığın ve bu değerli bilgileri bizlerle forum ortamında paylaştığın / paylaşacağın için RCKOLIK ailesi adına sana bir kez daha teşekkür etmek isterim. :thumbup:

Malum son dönemlerin en popüler konularından birisi de FPV. Deneyen çok ama başarabilen sayısı ne yazık ki o kadar da çok değil :-\

Bu nedenle forumumuzda FPV konusunda ciddi bir kaynağa ihtiyaç vardı. Inşallah aramıza katılmak süretiyle bu açığımızı da kapatmış olduk. %p

Eminin ki FPV konusuna yeni başlayacak arkadaşlarımız, senin yıllar boyunca elde ettiğin tecrübe ve deneyimlerden çok güzel bir şekilde istifade edecekler. :)

Her ne kadar bazı uçuş videolarını facebook üzerinden daha önce izlemiş olsamda, akşama şöyle rahat bir ortamda yeniden izlemek için sabırsızlanıyorum ;)

Tekrar hosgeldin ve keyifli forumlar :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şükrü kardeşim, bizleri kırmayıp aramıza katıldığın ve bu değerli bilgileri bizlerle forum ortamında paylaştığın / paylaşacağın için RCKOLIK ailesi adına sana bir kez daha teşekkür etmek isterim. :thumbup:

Malum son dönemlerin en popüler konularından birisi de FPV. Deneyen çok ama başarabilen sayısı ne yazık ki o kadar da çok değil :-\

Bu nedenle forumumuzda FPV konusunda ciddi bir kaynağa ihtiyaç vardı. Inşallah aramıza katılmak süretiyle bu açığımızı da kapatmış olduk. %p

Eminin ki FPV konusuna yeni başlayacak arkadaşlarımız, senin yıllar boyunca elde ettiğin tecrübe ve deneyimlerden çok güzel bir şekilde istifade edecekler. :)

Her ne kadar bazı uçuş videolarını facebook üzerinden daha önce izlemiş olsamda, akşama şöyle rahat bir ortamda yeniden izlemek için sabırsızlanıyorum ;)

Tekrar hosgeldin ve keyifli forumlar :saygilar:

Teşekkürler Mehmet hoşbulduk. Biraz geç kaldım gibi kusuruma bakmayın :)

RCKolik ailesi için bu konuda desteklerimi elimden geldiği kadar her zaman sunmaya hazırım.

ve zaman ile gerçekleşebilecek güncel uçuşlarım ile ekipmanlar hakkında teknik bilgileri buradada paylaşmaya devam edeceğim.

Daha düne kadar her 2 günde bir FPV ile ilgili mutlaka yeni bir üye gelip, soru soruyordu. Şimdi işin ustası geldi ama çıraklar ortalarda yok :-\

Neyse bekleyelim bakalım, nasıl olsa bizler buradayız :lol:

Daha düne kadar her 2 günde bir FPV ile ilgili mutlaka yeni bir üye gelip, soru soruyordu. Şimdi işin ustası geldi ama çıraklar ortalarda yok :-\

Neyse bekleyelim bakalım, nasıl olsa bizler buradayız :lol:

bu hobide sabır her zaman gerekli olduğundan hep beraber bekleyelim ve görelim :)

geçtiğimiz haftalarda düzenlediğimiz 2 uçak ve bir quad takibi.
bunuda eklemek istedim :)

Öncelikle eline sağlık Şükrü :thumbup: Gerek uçuş, gerek kurgu gerekse ve özellikle müzik seçimi ile güzel bir çalışma olmuş :bravo:

Nedense Ankara'yı oldum olası pek sevemedim. Ama şu alanları gördükçe, insanın Ankara'ya taşınası geliyor :laugh: Şehrin azıcık dışına çıkınca nerede ise her yer uçmaya müsait :D

Bu arada grubun ismi de güzelmiş : SKYBIRDS FPV :)

Şükrü bey paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Banada bu aralar lazım olan bütün bilgileri paylaşmışsınız.Skywaler ile bir fpv sistemi yapmayı düşünüyordum videolarınızı daha önce izledim sizle iletişime geçip bir kaç birşey soracaktım ayıp olur diye sormadım :).Bu konuyu açarak bana lazım olan her şeyi söylemiş oldunuz teşekkürler.

Öncelikle eline sağlık Şükrü :thumbup: Gerek uçuş, gerek kurgu gerekse ve özellikle müzik seçimi ile güzel bir çalışma olmuş :bravo:

Nedense Ankara'yı oldum olası pek sevemedim. Ama şu alanları gördükçe, insanın Ankara'ya taşınası geliyor :laugh: Şehrin azıcık dışına çıkınca nerede ise her yer uçmaya müsait :D

Bu arada grubun ismi de güzelmiş : SKYBIRDS FPV :)

Ankara güzeldir , bekleriz :)

Bu aralar uçağı hafifletmek adına, tırmanmayı çabuklaştırmak ve uçuş süresini uzatmak için gopro'dan kurtulup yerine bundan sonra Mobius kamera ile çekimlere devam etmek istedim. Bunun için ayrıca bir pantilt daha yapmıştım. Özellikle drag dediğimiz yan etkiyi minumuma düşürmek için..

Pantilt ile beraber mobius kamera uçak üzerinde gopro ya nazaran oldukca küçük ve kibar oldu diyebilirim. İlk önce tereddüt ettim Mobius kameranın gopro 'ya yakın kalitede kayıt yapmayacağını. Ama çekim kalitesini örnek videolarda görüp mobius kamerayıda hayata geçirdim ;)

Pantilt Yapımı için Gerekli malzemeler
1- 3mm kuş kontradan elde kendim kestim.

2- 360 derece 1 tur dönen Pan servo

3-tilt servo: hitech hs 65 mg servo veya kaliteli metal dişli herhangi bir analog servo iş görür

Gopro ve Mobius Kıyaslaması

Gopro ve Mobius Pantilt Kıyaslama

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]

Ekli dosyalar

• gopro pantilt_1.jpg
    gopro pantilt_1.jpg