TBS Caipirinha 2 | Homemade

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yaklaşık 5 ay önce deneme çizimlerine başladığım ama zamansızlıktan dolayı çok üstüne düşemediğim Caiprinha modelinin yapım aşamalarını burada paylaşacağım.

TBS Caipirinha 2 Orijnal linki ve resmî :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konu içerisinde bol bol fotoğraf olduğu için hepsini bir videoda toplamak istedim. :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk önce orijinal uçağın görünüşlerini referans alıp kanatların ve gövdenin ölçülerini çıkardım. Ölçüler belli olduktan sonra gövdenin tasarımına geçtim. Elektronik parçaların ve ortalama 3s 2200mah lipo pilin rahat sığabileceği bir gövde tasarladım.

Çizilen parçalarda gözden kaçan yer olup olmadığını görmek için sketchup ile montajını yapıp kontrol ettim. (Görseller ilk denemelere aittir. İlk kesimden sonra revizyonlar yapılmıştır.)

Kanatlarda izocam markasının yaklaşık 30 danste, 5cm lik xps ini kullandım. Elimde parça straforlar bulunduğundan hepsini değerlendirebilmek için kaprondan şablon yapıp köpüğe çizimi yaptım.

Kesimlerde kullandığım en büyük yardımcım :D

Bloklar hazır olduktan sonra mukavvadan kestiğim airfoilleri yanlara çivi ile sabitledim. Kesimlerde fotoğrafta görülen 2 kişilik köpük kesim aleti kullanıldı.

Kanatçıkları 5mm maket kartonundan yapmayı planladığım için kanadın firar kenarını 5mm kalınlığında olacak şekilde ayarlamıştım.

Kanatlara destek amaçlı çıta yerleştirmek için airfoillerden şablon oluşturup kesim yaptım.

Maket kartonundan yapılan kanatçıklar için kesim planı.

Wingletleri de lifli bantla kapladığım maket kartonundan kestim.

Root chord u gövdeye göre ayarlamak için kesmem gerekiyordu. Onu da küçük bir şablon yaparak hallettim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kanatçıklar 2mm uzun olmuş :D

Kaplamayı lifli ve renkli bantlarla yaptım. Hücum ve firar kenarlarını lifli bant ile geri kalan yüzeyi renkli bant ile kapladım.

Kanatçıkları şeffaf koli bandı ile kanada yapıştırdım.

Daha sonra tam ters çevirip 45 derecelik kesim yaptım ve o şekildeyken şeffaf koli bandı ile kapladım.

Kanatları gövdeye sabitlemek için gövdede çıtanın ölçülerinde delik deldim ve çıtayı gövdeye yapıştırdım.

O kadar uğraştık, soyadımızı da gövdeye işleyelim :D

Model henüz bitmedi. Fırsat buldukça yapıma devam edeceğim :RCKolik:

Son düzenleme:
Elektronik
▶ Motor: a2212 1400kv
▶ Esc: 30A
▶ Pervane: 8x4,5
▶ Servo: SG90 or MG90S
▶ Batarya: 3s 2200mah 25C Lipo

Teknik Bilgiler
▶Kanat açıklığı: 930mm
▶Ağırlık: 602gr (Pil ve kurşun hariç)
▶Toplam ağırlık: 983gr

Plan
İndirmek için

Maiden Videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İsim cezbetti, girip bakayım dedim tarif mi verecek diye, uçak çıktı. Yine de canın sağolsun Kadir, eline emeğine sağlık :laugh:

Kısa biz özet geçmek isterim. Benim alkollü içecekler, kokteyller üzerine fazla bir kültürüm yoktu. Askerde badi sistemi var ya, benim badim de Yalçın isminde bir arkadaştı, yaşça biraz büyük ama ruhu genç birisi. Bir arkadaşı ile ortak yazılım şirketi var, kafasına esiyor Brezilya'ya gidiyor falan. Caipirinha ile tanışmamız da kendisinin vesilesiyle oldu. Nöbetçi asteğmen vasıtasıyla cachaca ve lime soktuk, bol muhabbetli güzel bir geceydi. 3 gibi uyuyup 5, 5 buçuk gibi kalktık, ertesi gün biraz zor geçti fakat güzel anılar biriktirdik. Modelin sayesinde küçük bir nostalji oldu benim için :D

Helal olsun @Kadir Kurt kardeşim, yine boş durmamış ve güzel bir projeye başlamışsın :bravo:%p

Sonucun şimdiden güzel olacağı rahatlıkla görülebiliyor :thumbup: Gelişmeleri merakla takipteyiz :RCKolik:

Bu arada tüm işler bitince çizimleri eklemeyi unutmayalım kardeşim, sonra illa ki soran ve isteyen olacaktır ;)

İsim cezbetti, girip bakayım dedim tarif mi verecek diye, uçak çıktı. Yine de canın sağolsun Kadir, eline emeğine sağlık :laugh:

Kısa biz özet geçmek isterim. Benim alkollü içecekler, kokteyller üzerine fazla bir kültürüm yoktu. Askerde badi sistemi var ya, benim badim de Yalçın isminde bir arkadaştı, yaşça biraz büyük ama ruhu genç birisi. Bir arkadaşı ile ortak yazılım şirketi var, kafasına esiyor Brezilya'ya gidiyor falan. Caipirinha ile tanışmamız da kendisinin vesilesiyle oldu. Nöbetçi asteğmen vasıtasıyla cachaca ve lime soktuk, bol muhabbetli güzel bir geceydi. 3 gibi uyuyup 5, 5 buçuk gibi kalktık, ertesi gün biraz zor geçti fakat güzel anılar biriktirdik. Modelin sayesinde küçük bir nostalji oldu benim için :D
Teşekkürler Rasim abi :)

Tarif var diye foruma yeni üyeler çekeriz belki ?

Helal olsun @Kadir Kurt kardeşim, yine boş durmamış ve güzel bir projeye başlamışsın :bravo:%p

Sonucun şimdiden güzel olacağı rahatlıkla görülebiliyor :thumbup: Gelişmeleri merakla takipteyiz :RCKolik:

Bu arada tüm işler bitince çizimleri eklemeyi unutmayalım kardeşim, sonra illa ki soran ve isteyen olacaktır ;)
Teşekkürler Mehmet abi :) Maiden uçuşu gerçekleşsin, hoşuma giderse planları hazırlamaya çalışayım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Strafor uzerine bant cok zor yapisiyordu , siz nasil yapistirabildiniz ?
En iyi verimi bu pembe straforlarda aldım. Kesimden sonra zımpara ile yüzeyi zımparalayıp daha sonra tozları temizliyorum. Lifli bant yüzeye fena yapışmıyor ama renkli koli bantları için aynı şeyi söyleyemem. Bantları yapıştırırken üzerinden iyice geçilmezse yüzeye iyi yapışmıyor. Komple kaplama bitesiye bantlarda kalkma olmazsa idare eden bir yüzey elde ediliyor. Ekstra yaptığım bir işlem yok.

En iyi verimi bu pembe straforlarda aldım. Kesimden sonra zımpara ile yüzeyi zımparalayıp daha sonra tozları temizliyorum. Lifli bant yüzeye fena yapışmıyor ama renkli koli bantları için aynı şeyi söyleyemem. Bantları yapıştırırken üzerinden iyice geçilmezse yüzeye iyi yapışmıyor. Komple kaplama bitesiye bantlarda kalkma olmazsa idare eden bir yüzey elde ediliyor. Ekstra yaptığım bir işlem yok.
Saglam bir yapisma elde etmek icin ben 3m 77 sprey kullaniyordum sunger vs yapistirmak icin kullaniliyor , biraz daha ekonomik bir cozum uhuporlada yuzeye ince bir tabaka halinde straforun yuzeyini uhuporlayip daha saglam bir yapisma elde ediyordum hemde kanat veya govde daha saglam bir hal aliyordu , fikir vermesi acisindan paylasmak istedim

Saglam bir yapisma elde etmek icin ben 3m 77 sprey kullaniyordum sunger vs yapistirmak icin kullaniliyor , biraz daha ekonomik bir cozum uhuporlada yuzeye ince bir tabaka halinde straforun yuzeyini uhuporlayip daha saglam bir yapisma elde ediyordum hemde kanat veya govde daha saglam bir hal aliyordu , fikir vermesi acisindan paylasmak istedim
Bilgi için teşekkürler. Daha önce duymamıştım dediklerinizi. Aklımda bulunsun denemek isterim. Benim yöntemle yapılan kanatlar yıprandıkça çok hoş gözükmüyor maalesef.

Straforun bant ile kaplanması konusundaki sıkıntıları daha önce de birkaç kez okudum.

Cahilce bir öneri olacak ama, aklıma bir fikir geldi. Daha önce uygulandıysa bilemem tabi...

Bu straforlar kesim ve zımpara işi bittikten sonra streç film ile sıkı sıkı birkaç tur kaplansa nasıl olur?

Böylece kaplama bantları gayet güzel yapışacaktır üzerine. Sıkıca sarılırsa hava da alacağını sanmıyorum.

Nasıl olur bilemedim :lol::lol:

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt