Tek Kafada Çift Rotorlu Helikopter Çalışma Prensibi

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu helikopterlerin nasıl olup da pervanelerinin birbirine çarpmadığını hep merak ederim. Tamam muhtemelen dişliler yardımıyla bu engelleniyor. Fakat bu sefer de videoda da görüldüğü gibi şöyle bir durum oluyor. Pervanenin bir tanesi yavaşlıyor ve diğer pervane hızla onun üzerinden geçip yavaşlıyor. Sonra diğeri onun üzerinden hızla geçip yavaşlıyor.

Yani bu sürekli hızlanıp yavaşlıyor olmak dişlilerde sorun çıkarmıyor mu? Ayrıca neden böyle bir yapı yapılmış. Belki daha stabil olabilir ama aynı zamanda daha fazla titreşime ve strese açık değil mi?

Bu helikopterlerin nasıl olup da pervanelerinin birbirine çarpmadığını hep merak ederim. Tamam muhtemelen dişliler yardımıyla bu engelleniyor. Fakat bu sefer de videoda da görüldüğü gibi şöyle bir durum oluyor. Pervanenin bir tanesi yavaşlıyor ve diğer pervane hızla onun üzerinden geçip yavaşlıyor. Sonra diğeri onun üzerinden hızla geçip yavaşlıyor.

Yani bu sürekli hızlanıp yavaşlıyor olmak dişlilerde sorun çıkarmıyor mu? Ayrıca neden böyle bir yapı yapılmış. Belki daha stabil olabilir ama aynı zamanda daha fazla titreşime ve strese açık değil mi?
Ali, bu bence tamamen video kayıt açısından kaynaklanıyor. İkisi arasında hız farkı olmadığını düşünüyorum.

Ali, bu bence tamamen video kayıt açısından kaynaklanıyor. İkisi arasında hız farkı olmadığını düşünüyorum.
Ya birkaç videoya daha baktım ama o şekilde değil diye düşünüyorum. Hem öyle olsa pal kökleri muhakkak değer gibi duruyor.

Oval dişli kullanılıyor.
Olabilir abi. Ama işte bu sürekli olarak pallerin bir süre zorlanması ve bir süre rahatlaması anlamına geliyor. Yani şey gibi düşünüyorum. Sıkışan bir şeyi sağa sola çekiştirerek sıkıştığı yerden gevşetiriz ya. Buda bir nevi öyle değil mi? İki dişli dönerken sürekli olarak güç yer değiştiriyor. Bir sağdaki pervaneye bir soldaki pervaneye gibi.
Çift motor kullanılsada aynı şekilde güç pompalanarak veriliyor gibi oluyor. Bu bir süre sonra aşındırmıyor mu dişlileri?

Ya birkaç videoya daha baktım ama o şekilde değil diye düşünüyorum. Hem öyle olsa pal kökleri muhakkak değer gibi duruyor.

Olabilir abi. Ama işte bu sürekli olarak pallerin bir süre zorlanması ve bir süre rahatlaması anlamına geliyor. Yani şey gibi düşünüyorum. Sıkışan bir şeyi sağa sola çekiştirerek sıkıştığı yerden gevşetiriz ya. Buda bir nevi öyle değil mi? İki dişli dönerken sürekli olarak güç yer değiştiriyor. Bir sağdaki pervaneye bir soldaki pervaneye gibi.
Çift motor kullanılsada aynı şekilde güç pompalanarak veriliyor gibi oluyor. Bu bir süre sonra aşındırmıyor mu dişlileri?
Shimano XTR bisiklet vites takımlarında aynakol tabir edilen dişli oval olarak yapılıyor. Sebebi ayakların sürekli aynı oranda tekere güç iletmesi ve daha az yorgunluk.
Tasarlayan mühendis helikopterde de bazı şeyleri hesaba katmıştır ve zamanla faydalı görülürse yaygınlaşabilir.

Bu helikopteri daha önce bir belgeselde izlemiştim. Içindeki dişli sistemi basit bir animasyonda göstermişlerdi gayet basitti ana rotor eş iki dişliyi çeviriyordu. Dişilerden biri bir rotoru diğeri diğer rotoru çeviriyordu tabi arada başka dişliler var ama orası karışıktı. iki dişlidr birbirne direk bağlıydı bağımsız hareket edemiyorlardı bu sebeple dişliler diş ağlamadığı sürece rotorların birbirine deymez gibi gözüküyor.
Benim anlamadığım iki rotorda aynı hızda tamamen birbirinden bağlı döndüğü halde kendi etrafında nasıl dönebiliyor kuyrukta pervane yok ama rudder gibi birşey var sadece o yetiyor mu ki yoksa başka bir sistemde varmı? Normalde çift rotorlu rus helikopterlerinde paller üst üste duruyor ve zıt yönlü dönüyorlardı bu sayede dönüş hızlarını değiştirerek kuyrukta rotora ihtiyaç duymadan kendi etraflarında dönebiliyorlardı
Benim izlediğim belgeselde kesilen odun kütüklerini ormandan başka bir yere taşıyordu anlatılana göre boyutlarına göre acayip güçlüymüş . Küçük olduğu için ağaçların arasına vb daha dar yerlere yaklaşabiliyormuş

Hani derler ya yemin edebilirim ama kanıtlayamam :D
Ya ben öyle görmek istediğim için öyle görüyorum. Yada gerçekten bu iki rotor stabil hızda dönmüyor.

Bu konuda detaylı araştırma yapmadan buraya konu açtım. Mümkün olan bir vakitte detaylıca araştırıp öğrendiklerimi yazarım.

Gayette normal dönüyormuş. Sanırım tamamen göz yanılması.

Hatta RC modelleri bile varmış. Vantilatörcülerin konuya daha hakim olacağını düşünüyorum. :D:saygilar:

Hani derler ya yemin edebilirim ama kanıtlayamam :D
Ya ben öyle görmek istediğim için öyle görüyorum. Yada gerçekten bu iki rotor stabil hızda dönmüyor.

Bu konuda detaylı araştırma yapmadan buraya konu açtım. Mümkün olan bir vakitte detaylıca araştırıp öğrendiklerimi yazarım.
Eğer aynı tipteki bir helinin karşıdan değil de yandan çekilmiş bir videosunu izlesek eminim yine paller kameraya dikey açıda yavaş, kaydıkça yine hızlı görünecektir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK