Tekerlek ve iniş takımları seçimleri neye göre yapılıyor?

Hayrullah Kalan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba ben teknofest yarışmasına katılıyorum bu sene ilk kez ve tabi hobi amaçlı da düşünüyorum ama internette hiçbir bilgi bulamadım tekerlekler hakkında o yüzden sormak istediğim tekerler ve iniş takımları hangi parametrelere göre seçiliyor.
motor: 2 adet SunnySky x2820 920 kV + apc 12x6 pervane kanatlarda
Kanat profili Naca 4311 kanat açıklığı 1 metre
Önde bir arkada iki teker olacak şekilde iniş takımı
Batarya leopard Power 5200 mAh 4s 30c lipo
Ağırlık 2,5-3 kg

pervane:

motor:

Batarya:

Son düzenleme:
İniş takımı için aşırı bi araştırmaya gerek yok. Kanat kuyruk hesaplaması kadar önemli bi şey değil bence. Uçağınızı sert inişlere karşı koruyacak ve hafif pürüzlü yüzeylerde de kalkışı sağlayacak en hafif tekeri seçmenizi öneririm. Bizim kullandığımız tekerlekleri ve ihamızın teknik bilgilerini paylaşıyorum.
Ağırlık 2.2 kg
Kanat açıklığı 140cm
İniş hızı 7m/s
İniş takımımızda yaylı süspansiyon sistemi var.
Öndeki ana iniş takımımızda 2 adet 90mm sünger tekerlek kullanıyoruz.

Arkadaki tek tekerimizde de 50mm sünger tekerlek kullanıyoruz

• Beğen
Tepkiler: Hayrullah Kalan
Merhaba ben teknofest yarışmasına katılıyorum bu sene ilk kez ve tabi hobi amaçlı da düşünüyorum ama internette hiçbir bilgi bulamadım tekerlekler hakkında o yüzden sormak istediğim tekerler ve iniş takımları hangi parametrelere göre seçiliyor.
Ağırlık 2,5-3 kg

pervane:

motor:

Batarya:
1 metre kanat ve 2.5-3 kg ağırlık maşallah

Ağırlık 2,5-3 kg

pervane:

motor:

Batarya:
Bu hava taşıtının bir görseli varmı peki, 1mt kanat ve iki buçuk kg biraz abartı geldi gibi, 5200mah pil,
Yarışmadaki amaç en ağır uçan hava taşıtı değilse yanlış yoldasınız demek,

Bu hava taşıtının bir görseli varmı peki, 1mt kanat ve iki buçuk kg biraz abartı geldi gibi, 5200mah pil,
yani ağırlığım ortalama daha görsel yok yarışmanın amacı ise hem hafif hem hızlı hem de yarışmanın drop atma görevi var onu en fazla doğrulukla yapma gibi parametreleri var. zaten uçağın aşağı yukarı 1 dk çalışması lazım. ama ondan sonra sizde fark etmişsinizdir motorlar baya güçlü içini batrya ile doldurup uzun menzil uçabilen bir uçak yapacağım. pervanelerimde büyük olduğu için iniş takımı gerekiyor bilgi verebilirseniz sevinirim çünkü hiç bilgi bulamadım

Merhaba ben teknofest yarışmasına katılıyorum bu sene ilk kez sormak istediğim tekerler hangi parametrelere göre seçiliyor.
Ağırlık 2,5-3 kg

pervane:

motor:

Batarya:
Açıkçası ben ne bulursam onu takıyorum. Çok önemli bir konuda değil bence aşırı büyük olmayan 4-6cm çapında bir tekerlek tercih edebilirsin.
Genelde iki çeşit teker oluyor piyasada bir kauçuk gibi dolu plastik tekerlekler bunlar biraz ağır ama sağlam. Birde stroforumsu köpüğümsü daha hafif tekerlekler oluyor.
Uçak zaten ağır hafif olanı tercih edebilirsin.
Türkiydeki rc hobi sitelerine birine gir gözüne güzel gözüken çok büyük veya küçük olmayan bir tanesini al

• Beğen
Ağırlık 2,5-3 kg

pervane:

motor:

Batarya:
Arkadaşlar yazmış, yine de ekleme ihtiyacı duydum.
İniş takımından önce modeli planlarken biraz daha ölçü ve oranlara dikkat etmeniz gerekli.
12 inç pervane demek yaklaşık 30 cm demektir. İkisini yanyana koyunca 60 cm ...:rolleyes::rolleyes: Ve kanadınız 100 cm.
O ebatlarda pervane kanat oranı ile kalkış dahil tüm uçuş süresince model ile cebelleşirsiniz.
Ya kanadı 140-160 cm. lere doğru çıkarın. Yada 100 cm kanat boyunda direnirseniz. Pervaneleri 8 inc ve altına düşürüp ağırlığıda 700-800 gr. a çekin.
Ayrıca 5200 mAh 4S pil 100 cm. kanat bir modele...:rolleyes:
Een iyisi herşeyi baştan alıp forumda ilgili konuları biraz okuyun. :saygilar:
Kolay gelsin.

Arkadaşlar yazmış, yine de ekleme ihtiyacı duydum.
İniş takımından önce modeli planlarken biraz daha ölçü ve oranlara dikkat etmeniz gerekli.
12 inç pervane demek yaklaşık 30 cm demektir. İkisini yanyana koyunca 60 cm ...:rolleyes::rolleyes: Ve kanadınız 100 cm.
O ebatlarda pervane kanat oranı ile kalkış dahil tüm uçuş süresince model ile cebelleşirsiniz.
Ya kanadı 140-160 cm. lere doğru çıkarın. Yada 100 cm kanat boyunda direnirseniz. Pervaneleri 8 inc ve altına düşürüp ağırlığıda 700-800 gr. a çekin.
Ayrıca 5200 mAh 4S pil 100 cm. kanat bir modele...:rolleyes:
Een iyisi herşeyi baştan alıp forumda ilgili konuları biraz okuyun. :saygilar:
Kolay gelsin.
Mehmet Hocam çok güzel yazmış eğer uçuş tecrübeniz yoksa uçurmak biraz zor olacaktır çünkü o kanat boyuna o ağırlık ile uçması için baya hızlı gitmesi lazım motorlar büyük hızlanmakta sorun olmaz gibi ama yeni başlayan birinin o hızda uçağı kontrol edebilmek için baya bir simülatör çalışması lâzım. Bununla ilgili bir değer vardı kanat alanına düşen ağırlık gibi bir şeydi adı onu hesapladınız mı?
Ucqgin ağırlığı (gram )/ kanat alanının desimetrekare cinsinden değeri olması lazım

sizde fark etmişsinizdir motorlar baya güçlü içini batrya ile doldurup uzun menzil uçabilen bir uçak yapacağım.
Bizim anlatmak istediğimizde bu çok batarya uzun uçuş sağlamaz, siz en başından hatalı ve az araştırma ile yola başlamışsınız, biraz araştırma yapın özellikle ağırlık ve kanat genişliği airofil ve airodinamik konularına biraz zaman ayırın bir kaybımız olmayacaktır.

Tek kanat şart değilse bir kanat daha takın. Tam kıvamında olur ? Ağırlık dengesi ayarlama konusunda çift kanatlı diğer uçaklardan kopya çekilebilir.

Tahminimce siz bu uçağı daha yapmadınız ve verdiğiniz değerler tahmini ve hesaplamalara dayanan veriler. Peki siz bu hesaplamalarda yanlışlık yapmış olabilirmisiniz. Öncelikle uçağı yaptığınız ana malzeme nedir tasarım nasıl birşey en azından şuna benziyor gibi birşey diyebiliriseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.

Mesela benim ilk uçaklarından biri olan bir sport trainer tecrübeli biri ile sıfırdan plan üzerinden yaptık. Kanat açıklığı 1.3m uzunluğunu tam hatırlamıyorum. Ana malzemesi balsa arada birkaç küçük yerde kontraplak var ama önemsenmicek kadar az. Üzerinde 5006 450kv motor 35A esc 13x8pervane 1550mah 6s veya 1800mah 6s pil ile kullanıyorum toplam ağırlık yanlış hatırlamıyorsam 1300-1500gr civarındaydı ve 5-6dk fazla uçuyorki pili hic zorlamıyorum istesem 10dk üstünde havada kalabilir .
Benim bu verdiğim örnekten sorna sizin yaptığınız uçakta bir yanlışlık var ya da hesaplamalariniz yanlış. Biraz daha bilgi verirsen yardımcı olmak isteriz. Yanlış bilmiyorsam yarışmada ne kadar hafif olursa o kadar fazla puan alıyorsunuz

• Beğen
Tahminimce siz bu uçağı daha yapmadınız ve verdiğiniz değerler tahmini ve hesaplamalara dayanan veriler. Peki siz bu hesaplamalarda yanlışlık yapmış olabilirmisiniz. Öncelikle uçağı yaptığınız ana malzeme nedir tasarım nasıl birşey en azından şuna benziyor gibi birşey diyebiliriseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.

Mesela benim ilk uçaklarından biri olan bir sport trainer tecrübeli biri ile sıfırdan plan üzerinden yaptık. Kanat açıklığı 1.3m uzunluğunu tam hatırlamıyorum. Ana malzemesi balsa arada birkaç küçük yerde kontraplak var ama önemsenmicek kadar az. Üzerinde 5006 450kv motor 35A esc 13x8pervane 1550mah 6s veya 1800mah 6s pil ile kullanıyorum toplam ağırlık yanlış hatırlamıyorsam 1300-1500gr civarındaydı ve 5-6dk fazla uçuyorki pili hic zorlamıyorum istesem 10dk üstünde havada kalabilir .
Benim bu verdiğim örnekten sorna sizin yaptığınız uçakta bir yanlışlık var ya da hesaplamalariniz yanlış. Biraz daha bilgi verirsen yardımcı olmak isteriz. Yanlış bilmiyorsam yarışmada ne kadar hafif olursa o kadar fazla puan alıyorsunuz
Öncelikle uçağı epp köpükten imal edeceğim dayanaıklı olsun diye kanatların içine karbon plaka ve uçağa boydan boya da bir karbonfiber boru yapıcam tasarım olarak akıncı ihaya benziyor ama daha düz ve keskin hatlarla ve martı kanat yok tasrımsal olarak böyle özetliyebilirim. hafif olması için sadece yarışmadaki görevleri gerçekleştirecek kadar batarya kapasitesi kullandım. yoksa ben de biliyorum 3-4 dk uçacağını ama takdir edersiniz ki ne kadar hafif olursa o kadar fazla puan alıyoruz. Motorlarım ise tam güçte (4s 50 amper her bir motor için) ikisi beraber 5,8 kg thrust üretmekte yani benim uçağımın da ağırlığı sizin dediğiniz gibi hesaplamalara dayalı ve 2.5 - 3 kg arasında.

Mehmet Hocam çok güzel yazmış eğer uçuş tecrübeniz yoksa uçurmak biraz zor olacaktır çünkü o kanat boyuna o ağırlık ile uçması için baya hızlı gitmesi lazım motorlar büyük hızlanmakta sorun olmaz gibi ama yeni başlayan birinin o hızda uçağı kontrol edebilmek için baya bir simülatör çalışması lâzım. Bununla ilgili bir değer vardı kanat alanına düşen ağırlık gibi bir şeydi adı onu hesapladınız mı?
Ucqgin ağırlığı (gram )/ kanat alanının desimetrekare cinsinden değeri olması lazım
dediğiniz şeyi daha önce duymamıştım ama kanat alanım 18,75 desimetrekare agırlığım 2500 gr- 3000gr elvatörüm 4 desimetrekare

Son düzenleme:
açaıkçası 330gr bir yükü yere yumuşak inişle drop olarak atmamız gerekiyor onun için hem gövde büyüyor hem gücün artması gerekiyor hem yükü atmak için içinde düzenek olması gerekiyor ve hızlı olması gerekiyor yoksa bende internette dolaşan kartondan uçaklar gibi hafif yapabilirim. Demek istediğim uğraşmam gereken çok fazla parametre var ve benim daha ilk seferim ve tecrübem yok. o yüzden yardım ederseniz sevinirim.

açaıkçası 330gr bir yükü yere yumuşak inişle drop olarak atmamız gerekiyor onun için hem gövde büyüyor hem gücün artması gerekiyor hem yükü atmak için içinde düzenek olması gerekiyor ve hızlı olması gerekiyor yoksa bende internette dolaşan kartondan uçaklar gibi hafif yapabilirim. Demek istediğim uğraşmam gereken çok fazla parametre var ve benim daha ilk seferim ve tecrübem yok. o yüzden yardım ederseniz sevinirim.
Benimde yardım ettiğim bir lise takımı vardı geçen sene bu senede katıldılar ama elemeyi geçip geçmedikleri bilmiyorum yani atılacak yükü nasıl birşey yapılması gerektiğini biliyorum ve söylediğiniz bahaneler hala o uçağın 2.5 3kg olmasına yetecek bahaneler değil hesaplamalarında göre kanat yükü çok çılgın değerler çıkıyor . Bence dönün bir uçağınıza bakın aşağıya bir site bıraktım ordaki sihirbaz amcaya sizin uçağın uçacağına inanmadı aynen şöyle bir cümle yazdı.
""
2500 gram ağırlığındaki uçağınızın kanat alanı yaklaşık olarak 19 dm2 ve kanat yükü yaklaşık olarak 132 gr/dm2'dir Evladım, sihirli kürem 132 gr/dm2'lik kanat yükü ile şaşırıp kaldı. Senin uçağın her ne ise uçurabiliyorsan helal olsun
""
sitenin linkini aşağıya koydum sende istersen gir bi bak