THK "Art-Tech 2.4ghz 4ch kumada" + "e fly 6ch alıcı" MENZİL SORUNU, ARTTIRMA

sebeozyasar

Yeni Uye
Öncelikle merhaba abilerim, ablalarım, arkadaşlarım foruma bugün üye oldum. İstanbul sarıyerde ikamet ediyorum 19 yaşımdayım. Neyse hikayeme gelecek olursak çocukluktan beri ilgim olduğu modelciliğe tekrar başladım bu sefer babamdan yardım olmadan kendi başıma, aldığım maaşın bir kısmını bu işe ayırdım ve THK mağzadan sipariş verdim. Aldıklarımı aşağıya listeleyeceğim. Başladım kendimce hata yaparak internette gördüğüm planlı uçağı birazda doğaçlama ile yapmaya. Modeli bitirdim aldığım elektroniği montajladım pilleri, doldurdum, çıktım bir araziye buralara yakın oturan varsa bilir kocataşa gittim. Daha önceden kontrol etmememden dolayı kumanda ve alıcıda bağlantı problemi çıktı yaklaşık üç metre uzaklaşınca uçaktan titremeler oluyor servolar ve motorda geç tepki veriyor, dört metre civarı uzaklaşınca tamamen kopuyor bağlantı ve alıcı ötmeye başlıyor. Bunu denediğimde uçağa dönüktüm ve arada hiçbir engel yoktu. Kendimce dedim gelmişken dönmek olmaz verdim gazı salladım uçağı biraz uçtu sonra rüzgar vurdu tabi o anda bağlantı yok kontrol edemedim çakıldı uça. Daha tamire başlamadım uçağı çünki bu arza canımı çok sıkıyor, internette araştırmama rağman bu sorunu daha önce yaşayana rastlamadım.Alıcıyı kontrol ettim problem yok gibi, bende açtım anteni kumandanın baktım sorun varmı kablolarda falan problem yoktu, bende tabi plastiği kestiğimden anten kısmının tekrar takmadım bende modemin 2.4 ghz 5dbi anteni taktım lehimledim kumandaya tekrar denedim sonuç aynı. THK ilede bağlantı kuramıyorum, lütfen yardımcı olun çaresizim şimdiden teşekkürler.. Konuyla ilgili tüm resimleri etiketleyeceğim. :(

Uçağın planları :
,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Keşke bunların hiç birisini yapmadan kumandayı direk THK ya iade etseydin. :-\
Ayrıca belki de; vericinin değilde, alıcının sorunu olabilir.

Yaptım bir hata levent abi dediğin gibi, üç hafta geçti birde siparişten sonra ben bunu fark edeli. Sorun nerde nasıl anlayabilirim levent abi ? alıcının anten kablosu falan bakıyorum bi problem yok gibi ama işin içinden çıkamadım.

Sorunun nerede olduğunu anlamanın yolu, başka bir alıcı ile denemek. Yakınlarında birisinde aynı kumandanın alıcısından varsa, onunla dene. Bir de, alıcının anten kablosunun içinde bir kopukluk olabilir.

[Video]: THK "Art-Tech 2.4ghz 4ch kumada" + "e fly 6ch alıcı" MENZİL SORUNU, ARTTIRMA

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Yakın zamanda aynı seti bulabilirsem deneyeceğim, sizce ömer abi yeni bi kumanda seti almak mantıklımı olur ?

[Video]: THK "Art-Tech 2.4ghz 4ch kumada" + "e fly 6ch alıcı" MENZİL SORUNU, ARTTIRMA

Berke Ozyasar' Alıntı:
Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Yakın zamanda aynı seti bulabilirsem deneyeceğim, sizce ömer abi yeni bi kumanda seti almak mantıklımı olur ?

Zaman bulunca, THK nın bakırköy mağazasına git, kumandayı da götür. Hem alıcını, hem de vericini test eder, duruma göre hal çaresi bakarsın.
;)

THK İstanbul (Bakırköy) Mağazası:

İbrahim Halil FENERCİ

Çalışma Saatleri:
Hafta İçi : 09:30 ~ 18:30
Cumartesi : 10:00 ~ 16:00
Pazar : Kapalı

Kartaltepe, General Şükrü Kanatlı Cad.
Saner Apt. No:28/3
Bakırköy / İstanbul

Tel: 212 571 25 00

Not: Telefon etmeden gitme, bazen göreve gidiyorlar.

Gerçekten çok teşekkür ederim ilginiz için cumartesi günü uğrayacağım durumdan haberdar ederim :)

Modem anteni ile kumanda anteni arasında ciddi fark vardır. Modemler sinyali dar bir alanda küresel olarak yaymaya çalışır. Kumanda antenlerinin radyasyon paterni daha basık ve geniş alana yayılım yapacak şekildedir. Anteni kestikten sonra THK ile irtibat kursan da birşey yapmayacaklardır. Kumandanın orijinal antenini bulmaya çalışabilirsin. Veya şu anki anten kablosunun ucundaki çıplak kısmı orijinal anteninki ile milimetrik olarak aynı uzunluğa getirmeye çalışabilirsin.

Merhaba abilerim tekrar tüm cevaplar için teşekkür ederim cumartesi günü thk ye gidemedim ancak bugün bi dememe yaptım şu fotoğraftaki gibi (aşşağıya post atıcam)antenin o demir kısmı ile kablo birleşikti lehimledim sonra kumandadan gelen kabloyuda bu metal borunun içine sokup kapattım(lehimlemedim) anteni japonladım ,şuan metal boru bu fotoğraftaki gibi
iki japonlu yerin arasında. Şuan çekim bayabi arttı nerdeyse 10-15 metrede denedim problemsiz çekim yaptı daha uzununu deneyeceğim. Acaba o kumandadan gelen kabloyu o metal borunun içine lehimlemelimiyim ? Önerileriniz nelerdir ?[

O metal boru

Berke Ozyasar' Alıntı:
.......antenin o demir kısmı ile kablo birleşikti lehimledim sonra kumandadan gelen kabloyuda bu metal borunun içine sokup kapattım(lehimlemedim) anteni japonladım ,şuan metal boru bu fotoğraftaki gibi iki japonlu yerin arasında. Şuan çekim bayabi arttı nerdeyse 10-15 metrede denedim problemsiz çekim yaptı daha uzununu deneyeceğim. Acaba o kumandadan gelen kabloyu o metal borunun içine lehimlemelimiyim ? Önerileriniz nelerdir ?

Berke yazdıklarından hiç bir şey anlamadım. :eek:

Şöyle yapacaksın;

1*- O metal parça antenin BODA sı.
2*- Boda nın kafasından çıkan çıplak (blendajsız) kablonun boyu önemli. Fabrikanın ölçüsü nedir bilemiyorum ama 31,25mm. olmalı.
3*- Kopuk anten kablosu lehimlenmez, YENİLENİR.

Gelelim tamirata;
1- Her hangi bir bilgisayar tamircisinden yada karaköy de Selanik Pasajı nda satılır, O kopan anten kablosundan alacaksın.
2- Kablonun uç kısmından 31,25 mm. sinin kaplamasını soyacaksın ve üzerindeki blendajı da 1-2 mm. bırakacak şekilde dibinden keseceksin.
3- Boda nın içini temizleyip eski kabloyu söküp atacaksın.
4- Yeni kabloyu boda nın içinden geçirip, blendaja lehimleyeceksin. Şu an yeni bir antenin oldu. ;)
5- bodanın üzerine gerekli çapta daralan makaron geçirip dış etkenlerden koruyacaksın.
6- Gerekli uzunlukta kabloyu kesip vericiye lehimlersen, anten işi bitmiş olur. ( Kablonun boyu önemli değil, ihtiyacın kadarını kullanabilirsin.) :saygilar: