Thk Flamingo Planör

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Stresli geçen final haftasının bitişiyle stres atmak için masanın başına geçtim. ☺
Hücum ve firar kenarında 4x4 ve 3x10 ıhlamur çıta var. Bunları zımpara ile düzgün sekilde nasıl zımparaliyacam şuan bi fikrim yok.
Yavaş yavaş yapım asamalarini paylaşıcam. :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok iyi bir model. Ben de bir tane alacağım. Bu arada alifatik yapıştırıcı ıhlamur malzeme için en iyisi. Onbeş dakikada kuruyor.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Ana kanadın orta bölümünü bitirdim, biraz zımpara ile küçük duzeltme işi kaldı. Kanat sinirleri 2mm kadar firar tarafında uzundu. O kısımları kesip zımparaladım. Yapıştırıcı olarak yine kitle gelen zamk ı kullandim. Hücum, firar kenarları şekillendirmesi Evren abinin konuları karıştirdim biraz. Rende ile kaba şekil verilip zımpara ile son şekle ulaşılmış. Benim kesit küçük olduğu için hafif zımpara ile birşeyler yapmaya çalışırım.

Çok iyi bir model. Ben de bir tane alacağım. Bu arada alifatik yapıştırıcı ıhlamur malzeme için en iyisi. Onbeş dakikada kuruyor.

Bu model biraz degisik sistemini tam anlayamadim henüz?
Alifatik sanırım ahşap tutkalı oluyor linkte yazdığı gibi. Normal ahşap tutkallarina göre kuruma süresi kısaymış. Elimde beyaz ahsap tutkalı var ama kullanmak sabır istiyor. Aslında bunda kullanmak için 502 japon yapıştırıcısi ve şırınga aldım. Damla damla kullanmak için ama eldeki zamklar fazla olunca zamk kullanmaya devam ettim. Yeri gelmişken sormak istiyorum. Bu CA lardaki 502, 702,902 gibi değerler neyi ifade ediyor?

Deniz tutkalı tavsiye ederim.Beyaz olanından.
Alternatif var gerçekten. Aklımda bulunsun bir gün lazım olur belki :)

Kadir, denemek istersen biraz alifatik yapıştırıcı göndereyim.
Olabilir Levent abi :saygilar:

Kolay gelsin Kadir! Bu modeli RK mı yapıyorsun, yoksa serbest uçuş mu? Eğer RK düşünüyorsan baştan planlaman lazım. Normalde serbest uçuş planörü bu. İnşaatın şu ana kadarki aşamalarında bir değişiklik göremedim de...
Teşekkürler Ömer abi. Rk yapmıyorum serbest uçuş modeli olarak yapıyorum. Önceki yaptığım ata planörü ve bunu kendim için yapmıyorum. Klüpte sergilensin diye yapıyorum. Bu bahaneyle de inşa kisminda biraz tecrübe ediniyorum :)

Aferin Kadir :thumbup: , boş durmuyorsun , yaşıtlarına göre boş zamanını bana göre çok güzel bir şekilde değerlendiriyorsun , hadi bakalım kolay gelsin :RCKolik:
Teşekkürler Hakan abi:saygilar:

Kadir eline sağlık, üstüste serbest uçuş modelleri görmek çok güzel :thumbup:

Alifatik tutkalı (özellikle de titebond'u) şiddetle tavsiye ederim.

Dün mesajına yazacak fırsatım olmadı, şu hücum kenarı için zımpara ile şekillendirme meselesi için tavsiyem şöyle olurdu; yakınlarda bir marangoz atolyesi gibi bir yer varsa onlara git, onlar için artık olan 3-4 cm genişliğinde, 15-20 cm boyunda (ne kadar uzun o kadar iyi) 18mm lik mdf yada suntalam tahtalardan 2 3 tane toplamaya çalış, para bile almamaları gerekir bunlar için. Dikkat etmen gereken en önemli şey yüzeylerinin düzgün olması olacaktır. Bu tahtaların her iki yüzlerine de farklı numaralarda zımpara kağıtları yapıştır. bir taraf 180 diğer taraf 240 mesela, başka bir taneye de daha kaba (60-120 arası gibi) Bunlar zımpara takozu olarak uzun süre işine yarayacaklardır. Hücum ve firar kenarlarını zımparalarken de çıtayı kaba olanın üzerine koyup, kenara paralel olacak şekilde hizalayıp diğer bir zımpara bloğu ile de boyuna hareketlerle zımparalarak şekil verebilirsin. Alttaki kaba zımpara çıtaya kaymayan bir yüzey ve rijit bir temel sağlar, işi üstte boyuna hareket eden zımpara yapar. Çıtanın alttaki tahtanın kenarından olan uzaklığını ayarlayarak da üstteki zımparaının çıtaya temas açısını kontrol altında tutarak zımparalamayı yapabilirsin. Bu tanjant metodu dediğimiz zımpara ile şekillendirme yönteminin bir çeşididir.

kolay gelsin :thumbup:

Aferin Kadir, helal olsun kardeşim %p:bravo:
Sağol Mehmet abi :)

Kadir eline sağlık, üstüste serbest uçuş modelleri görmek çok güzel :thumbup:

Alifatik tutkalı (özellikle de titebond'u) şiddetle tavsiye ederim.

Dün mesajına yazacak fırsatım olmadı, şu hücum kenarı için zımpara ile şekillendirme meselesi için tavsiyem şöyle olurdu; yakınlarda bir marangoz atolyesi gibi bir yer varsa onlara git, onlar için artık olan 3-4 cm genişliğinde, 15-20 cm boyunda (ne kadar uzun o kadar iyi) 18mm lik mdf yada suntalam tahtalardan 2 3 tane toplamaya çalış, para bile almamaları gerekir bunlar için. Dikkat etmen gereken en önemli şey yüzeylerinin düzgün olması olacaktır. Bu tahtaların her iki yüzlerine de farklı numaralarda zımpara kağıtları yapıştır. bir taraf 180 diğer taraf 240 mesela, başka bir taneye de daha kaba (60-120 arası gibi) Bunlar zımpara takozu olarak uzun süre işine yarayacaklardır. Hücum ve firar kenarlarını zımparalarken de çıtayı kaba olanın üzerine koyup, kenara paralel olacak şekilde hizalayıp diğer bir zımpara bloğu ile de boyuna hareketlerle zımparalarak şekil verebilirsin. Alttaki kaba zımpara çıtaya kaymayan bir yüzey ve rijit bir temel sağlar, işi üstte boyuna hareket eden zımpara yapar. Çıtanın alttaki tahtanın kenarından olan uzaklığını ayarlayarak da üstteki zımparaının çıtaya temas açısını kontrol altında tutarak zımparalamayı yapabilirsin. Bu tanjant metodu dediğimiz zımpara ile şekillendirme yönteminin bir çeşididir.

kolay gelsin :thumbup:
Şimdi hatırladım Evren abi tanjant metodunu. Daha once şu konuda da bahsi gecmisti.

Anlatım için tekrar teşekkürler. Sabah elle uğraşmıştım. Bi nevi bende bu metodu uygulamışım. Açıyı sabit tutmaya calisip boydan boya elle zimparaladim. :)

Bugün çok bir şey yapmadım. Sabah orta kanadın hücum kenarını zımparaladım. Daha sonra sağ sol kanat uçlarını inşa ettim. Son olarak da kontraplaktan kesilmiş v büküm destek çıtalarını yapıştırdım.